Tipy pro volný čas

Zmanipulovaný obraz srpnové okupace 1968 v propagandě představuje výstava na Špilberku

„Rok 1968 v Brně očima cenzora.“ Tak se jmenuje výstava Muzea města Brna, která připomíná letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy. Zároveň okupaci ukazuje v netradičním světle: pohledem někdejší komunistické propagandy i pohledem dnešních internetových trollů. Návštěvníci na výstavě mají možnost poznat uvolněnou atmosféru šedesátých let i její utnutí při normalizaci následující po vpádu okupačních vojsk. Výstavu na Špilberku otevřeli symbolicky přesně v den výročí okupace – 21. srpna a potrvá do 28. října 2018.

Výstava přibližuje osudový rok 1968 nejen prostřednictvím autentických fotografií a plakátů z muzejních sbírek i od veřejnosti, ale i pohledem manipulativním. Dnes tolik skloňované fenomény fake news a dezinformací totiž byly aktuální již před půlstoletím.  Lidé mohou v expozici usednout za stůl cenzora a přečíst si u něj autentické noviny s články o okupačních událostech. Jsou psané tehdejší optikou, která dnes působí až úsměvně.

Kde v Brně stály tanky a kde se střílelo? To lidé zjistí ve speciální aplikaci na velké obrazovce s mapou města. Každý se může podívat na svoji ulici a díky fotografiím a popisům zjistit, co se v ní událo. Lidé si můžou přečíst i tzv. zvací dopis – v ruském originále i v českém překladu a vyslechnout si manipulativní vysílání z vysílačky Vltava. Velkoformátová koláž představuje, co všechno tehdejší propaganda označovala za kontrarevoluční. U otevřeného trezoru je k vidění co vše bylo později zakázáno – od Sokola po Kubišovou a Kryla.

Výstava se věnuje i roku 1969, kdy v Brně došlo k jedněm z největších protestů proti okupaci, při nichž byla zastřelena Danuše Muzikářová a Stanislav Valehrach. Vedle nich expozice připomíná i další oběti okupačních událostí: Viliama Debnára, Josefa Žemličku či Karla Chalupu.

Důležité místo má ve výstavě i tzv. druhý život události, kdy je dnes tématem internetového trollingu a manipulací.

navigate_before
navigate_next