Business

ZASTAVÁRNA, NEBO EXEKUCE?

Pane Vencálku, vy jste údajně zakladatel nejstarší zastavárny v Brně?
Ano, první zastavárnu jsme otevřeli s jedním kamarádem před pětadvaceti lety na ulici Kopečná 31. Tehdy byla taková fronta, že jsme skoro neviděli konec. A my jsme neměli peníze ani pro polovinu těch lidí, vůbec jsme to nečekali … Do rána jsme to museli vyřešit. Jak? Museli jsme si půjčit

Jak vás to vůbec napadlo?
Sám jsem si po revoluci půjčil peníze a zjistil jsem, jak je složité si někde rychle půjčku obstarat. Věděl jsem, že ve světě funguje něco, čemu se říká zastavárna, a zjistil jsem si, jak taková věc funguje. Koneckonců tomu bylo tak i v naší republice až do konce 50. let, kdy byly komunistickým režimem zastavárny zrušeny jako produkt kapitalismu. Zalíbila se mi férovost a rychlost řešení finančního problému. Byli jsme tehdy omrknout jednu z prvních zastaváren v Praze a bylo rozhodnuto. V té době byl sice problém dostat na tuto činnost koncesi, ale nakonec se to podařilo. Postupem času se zákon změnil, tak si, bohužel, mohl otevřít zastavárnu takřka každý. Což mělo za následek rapidní snížení kvality služeb a hon na zastavárny, které této službě udělaly špatné jméno.

Jak to myslíte?
Myslím to tak, že když se z této činnosti stala po změně zákona někdy kolem roku 1995 živnost volná, nebylo potřeba ani příslušné vzdělání nebo garant. A jak jsem již řekl, v zastavárnách se děly věci, o kterých se dlouho psalo v novinách. My jsme si od začátku zakládali na tom, že nepodporujeme zloděje, nebereme kradené zboží, a vždy jsme to brali jako pomoc lidem, kteří nemají jinou možnost půjčit si peníze, které akutně potřebují. Málokdo ví, že zastavárna není o tom, že se tam kradené zboží zastavuje, či vykupuje, ale že bylo mnoho a mnoho případů, kdy jsme naopak odhalili zloděje a zboží se vrátilo zpět k majiteli. Policie byla ráda, že zastavárny existují, protože by zboží prodané v hospodě pod rukou již nikdy nenašli. O tom však nikdo, ani policie, nemluví.

Proč vlastně zdůrazňujete, že je to fér byznys?
Tohle zdůrazňuji zejména od doby, kdy začaly fungovat tzv. půjčky na telefon, sms půjčky, půjčky od firem, které vás otravovaly doma. Celé to bylo založené na tom, že mamince na mateřské dovolené půjčili 5 000 korun a potom maminka musela dodat nesmyslné množství papírů a podepsat nevýhodnou smlouvu. Pokud nedodala všechny papíry nebo zaplatila později splátku, okamžitě naskočily sankce a pokuty. Ty byly ovšem naprosto nesmyslně vysoké oproti řádnému, mnohdy nulovému úroku. Zde vidím právě tu past na lidi, kteří si mnohdy neuvědomovali, že za půjčku 5 000 korun zaplatí několikanásobek půjčené částky a budou se muset utkat v nerovném boji s exekutorem. A pak už to skáče, náklady na právníky, exekutory a další. To je ta pravá, takzvaná dluhová past. Naprosto to nesnáším, protože to nemá s půjčováním peněz nic společného! Není to o úrocích, ale o pokutách. Naštěstí novela zákona o  potřebitelských úvěrech konečně tyhle věci hodně omezila. Někteří fungují dál, ale je to daleko složitější. Rád bych věřil tomu, že opět na trhu zůstali ti slušnější…

A v čem je zastavárna jiná?
Zde funguje odvěký princip jednoduché rovnice, že zboží rovná se peníze. Dáte do zástavy věc, za kterou dostanete půjčku. Až vám přijdou peníze, odkud mají přijít, tak si věc vyzvednete. Jelikož se jedná o malé částky, daný úrok je naprosto akceptovatelný. Pokud peníze nevrátíte, věc propadne zastavárně, nikdo nikoho nenahání, nikdo nikomu neposílá výhružné dopisy ani neposílá vymahače a klient si může věc znovu koupit, až se mu zlepší finanční situace. To nemluvím o tom, že všechny moje kolegyně, které v zastavárnách pracují, mají po těch letech s většinou klientů hezký vztah a snaží se jim všemožně pomoci, počkají na splacení a s čistým svědomím mohu říct, že za těch 25 let jsme pomohli mnoha lidem, kteří jsou naprosto spokojení a vracejí se. Řekl bych, že ten lidský faktor je v tom velmi důležitý. Je ale potřeba ještě zdůraznit, že půjčka v zastavárně může pomoci pouze tehdy, pokud je opravdu jen na chvíli, maximálně na pár týdnů. Půjčka na delší dobu už může být pro klienta velmi nákladná.

Myslíte z hlediska úroků?
Ano, z hlediska úroků. Ale úrok je v podstatě jakási přidaná hodnota. Řečeno velmi laicky. Je ovšem obsažen ve všem. Půjčíte si auto v půjčovně, platíte půjčovné. Ale to auto je na leasing a musí se platit úroky, ty se pochopitelně odrážejí v půjčovném. Pijete vodu v kavárně a ta stojí 42 korun. Ale ve velkoobchodě stojí 7 korun. To je přirážka 600 % !!! Někdo může argumentovat tím, že platí nájem a lidi. Ale to my také …

Vraťme se k půjčování peněz. Není lepší si půjčit od rodiny či kamaráda, když už se člověk dostane do situace, kdy musí něco zaplatit a nemá zrovna peníze?
Ano, je to samozřejmě nejjednodušší. Kolik chcete přivést nešťastných kamarádů nebo rodinných příslušníků? A já se ptám opačně: stojí za to ušetřit pár desítek korun týdně kvůli přemlouvání a následnému závazku k osobě, která má svých starostí dost?

 Kolik máte vlastně v Brně poboček?
Máme čtyři pobočky a jsou rozmístěny tak, aby posloužily lidem v širším centru města. Jsou na ulici Kopečná, Štefánikova, Údolní a Mendlovo náměstí.

Jak vaše kolegyně vlastně zboží oceňují?
Za ty roky, co tam pracují, dokážou klientům poradit a dohodnout se na férové ceně, kterou je klient schopen vrátit.

Vy také pracujete v zastavárně?
Nepracuji. Ale nemám problém s jakoukoliv prací a na začátku jsem osobně v zastavárně seděl. Potom jsem chtěl dělat různé věci a založil pár firem. Ovšem faktury, neplatiči, zádržné a podobné věci mě pouze utvrdili v tom, že není jasnější byznys než půjčit na něco peníze. Tam není kam uhnout. Vrátí-li se peníze, kam mají, věc se také vrátí, kam má, a všichni jsou spokojeni. Musím říct, že v zastavárně člověk získá pokoru a dívá se na spoustu věcí úplně jinak. Proto jsem zůstal v branži a starám se lidem o peníze, ale v jiné firmě. Řekněme, že propojuji ty, co peníze mají, s těmi, co je potřebují. Zastavárnám dnes nejlépe rozumí „moje“ holky a dělají to skvěle.

Jak byste tedy shrnul funkci zastavárny?
Rychlá pomoc, bezpečnost, bezúhonnost, férovost.

 Děkujeme za rozhovor.