XTV Mix

XTV.CZ – TELEVIZE O VÁŽNÝCH VĚCECH

Jeden z hlavních moderátorů nové internetové televize XTV.CZ Luboš Xaver Veselý zpovídá nejvlivnější osobnosti českého veřejného života. NEW express vám přináší ochutnávky z aktuálních rozhovorů uplynulého měsíce. Videa můžete sledovat na www.xtv.cz. Novinkou v programu XTV je Jana Bobošíková – zkušená talkmasterka v nejsilnější politické debatě, kde nic nestojí v cestě k podstatě věci a pravdě.

 

JAN MÜHLFEIT

„Vítěz nejdříve vyhraje ve své hlavě a teprve pak jde bojovat. Ti ostatní bojují a snaží se vyhrát…“ říká bývalý prezident Microsoftu Jan Mühlfeit

„Je důležité, aby člověk poznal sám sebe, začátek je u sebepoznání. Mě naplňuje jak cíl, tak i ta cesta, která k tomu pomáhá. Naším cílem nikdy nesmí být peníze. Dávám si vysoké cíle, ale ty finanční ne, protože pokud zjistíte, v čem jste dobrý a dáte do toho všechny čtyři energie, tak jste úspěšný a nejenom šťastný a ty peníze poté přijdou,“ říká bývalý prezident Microsoftu pro Evropu a nynější osobní kouč Jan Mühlfeit, který koučuje i olympijské reprezentanty. „Pokud na něčem začneme lpět, bojíme se selhání.“

„Je důležité zjistit, co koho naplňuje, i proto si dítě hraje s nějakou hračkou a jinou odhodí. Když jdou děti do školy, 95 procent z nich vykazuje vysokou kreativitu, v pětadvaceti jsou to 2 procenta. Děti by se měli učit individuálním způsobem,“ říká Mühlfeit. Je podle něj potřeba autenticita, aby z lidí vyzařoval úspěch.

„Bill Gates mi říkal, že jestliže chci ‚áčkový‘ tým, tak ‚áčka‘ přitahují další ‚áčka‘, ale pokud tam vezmu jedno ‚béčko‘, tak se mi začne tvořit ‚céčkový‘ tým. Pozitivní lídr má dvě věci: bezvadný cit na sestavení vynikajícího týmu a vize. To je důvod, proč například i menší týmy vyhrávají velké turnaje,“ uvádí Jan Mühlfeit.

„Na Češích obdivuju užasný smysl pro humor. Přežili jsme tak v geograficky těžké oblasti střední Evropy. Myslím si, že máme v sobě českého lva. Když je to důležité, dokážeme se zmobilizovat, jsme flexibilní. Češi však mají negativní vztah k úspěchu a úspěšným lidem,“ popisuje kouč.

Jaký je smysl života a co by jím mělo být? Proč se ztrácí důvěra v české politiky? A kdy naposled si Jan Mühlfeit volal s Billem Gatesem? Zazní v X-TALK na XTV.

 

VĚRA BÍLÁ

„Česko není rasistická země, nikdy jsem rasismus nepocítila, s Romy se žije dobře…“ říká zpěvačka Věra Bílá

„Po smrti syna a manžela jsem nemohla zpívat. Schází mi to, ale potřebuju kapelu, jakou já chci. Nejsem hvězda, jsem obyčejná holka z muzikantské rodiny. Byla jsem v Holywoodu, Mexiku, Švédsku… projela jsem 99 států, na Rokycany nedám dopustit, ale nejvíce se mi líbilo v Paříži. Lidi tam mají otevřená srdce, i když nevěděli o čem zpívám, tak jim tekly slzy,“ říká zpěvačka Věra Bílá.

I když je uznávanou celebritou, momentálně žije na ubytovně. „S Romy se žije dobře, já jsem to nikdy nepoznala a jsem z toho na ubytovně překvapená. Rasismus jsem v Česku nepocítila, nikdo mi nekřivdí. Na ubytovně je čistota, pravidelně se tam uklízí. Vilu jsem nikdy nechtěla, budu ji mít až na hřbitově, aspoň mi to nikdo nebude závidět. V USA jsem vystoupila za 10 tisíc, protože mě to bavilo.“

Táhlé a smutné písně napsala ona. „Manžel byl ve výkonu trestu a já brečela, byla jsem sama a skládala si písničky. Teď jsem natočila CDčko, ale chtěla bych natočit staré romské tradiční písničky,“ dodává slavná zpěvačka.

Zpívá se Věře Bílé v současnosti dobře? Proč má tak smutné písně? Co nyní připravuje? A bude koncert v Praze? Dozvíte se v X-TALK na XTV.

 

PAVEL TRÁVNÍČEK

„Politici začínají být sprostí a vulgární, připomíná to pavlač…“ říká herec Pavel Trávníček

„V Německu jsem dostal roli v seriálu. V Čechách kultura už níž padnout nemůže. Herci v divadlech by měli mít aspoň 30 tisíc měsíčně,“ říká herec Pavel Trávníček, který momentálně hraje v Berlíně a dalších velkých německých městech rodinnou show nazvanou Tři oříšky pro Popelku. Film se mu sále vrací do života. „Iluze je na LEDkových stěnách tak dokonalá, že to vypadá skoro jako film. Je to napůl film a divadlo.“

„Angažmá v Národním divadle bych nevzal. Spousty kolegů, kteří tam přešli, tak zmizeli nebo uvěřili, že jsou na vrcholu. Malé, pilné divadla se zajímavou dramaturgií jsou mnohem lepší.“ Kontroverzní zpracování divadelních představení je stále běžnější. „Je to vidění dnešní mladé generace, kdy všechno, co je záporné a negativní, je pro ně zajímavé – a všechno optimistické je pitomost,“ říká herec. „Je pro mě důležitý divák, musím ho respektovat a vycítit, co by chtěl.“

Politika nechává Trávníčka chladným. „Myslím, že herce u tohoto nikdo nebere vážně. Angažmá Stropnického je velký kus odvahy. Politici začínají být sprostí a vulgární, připomíná to pavlač. Opisování diplomek je spíše studentská lenost, ale hlavy by padat měly.“

Jaké úspěchy slaví Trávníček v Německu? Proč nemá své vlastní kamenné divadlo? Kde jsou ještě hranice inscenací? A co divadlo a politika? O tom všem promluvil v X-TALK na XTV populární pohádkový princ.

 

JAN PŘEUČIL

„Řeč je obrazem ducha. Dobře mluví Jiří Pospíšil, Zemanova rétorika by mohla být lepší…“ říká herec Jan Přeučil

„Setkávám se s řadou významných lidí, ale bohužel jejich vystupování je monotónní, šedé. Mluvní aparát, se musí trénovat, aby ten výraz v sobě měl zajímavost a osobitost,“ říká herec Jan Přeučil, který se zabývá slovem a rétorikou už od svých raných let. „Jsou určité komerční instituce, kde čeština pokulhává. Lidské slovo má i v dobách Facebooku stále neuvěřitelnou moc. Na rétoriku je potřeba dbát. Čeština by i pro děti měla mít dobou úroveň.“

Občas bývá znepokojen kvalitou vystupování některých politiků. „Docela slušně mluví pan Pospíšil, ale myslím si, že by všichni naši politici měli na svém vyjadřování velmi zapracovat. Miloš Zeman je velice vzdělaný pán, ale rétorika by mohla být lepší,“ myslí si.

Vystupující by měli mluvit před lidmi nahlas tak, aby je bezpečně slyšeli i diváci ze zadních řad. „Je potřeba umět pracovat i s rezonancemi. I když člověk mluví potichu, aby ho bylo slyšet. Je potřeba to velice pečlivě trénovat.“

Hlasivky musí od rána nastartovat. „Pak bych doporučoval, aby si lidé četli nahlas s trochu přehnanou artikulací, jako zpomalený film. Přenese se nám to do emocionální paměti a projev nebude zašuměný a bude mít určitou zajímavost.“

Kde je potřeba dokonalá rétorika? Jak jsou na tom moderátoři komerčních televizních stanic? A v čem by se měl zlepšit prezident Zeman? Prozradí v X-TALK Jan Přeučil.

 

ROBERT PLAGA

 „Školy s dlouhodobou neúspěšností budeme zavírat. Kázeň žactva je problém. Inkluze ukázala potřebu speciálních škol,“ říká Robert Plaga – ministr školství

„Jsme na začátku cesty, kdy se snažíme navrátit atraktivitu povolání učitele, čímž navrátíme i prestiž učitelskému povolání. V poslední době velmi utrpěla. Obrovské peníze, které do školství jdou, jsou pouze prvním krokem k nápravě systému,“ říká ministr školství Robert Plaga. Kázeň žactva je podle něj problém. Inkluze ukázala potřebu speciálních škol, existuje narůstající počet dětí s poruchou chování. Učitel potřebuje oporu v řediteli.

Revize rámcových vzdělávacích programů přinesou uzlové body, aby nedocházelo k tomu, že na některé škole se např. vyučuje angličtina od třetí třídy a v některé od čtvrté. V tématu homosexuality a genderismu je podle ministra školství potřeba volit vyvážené informace.

Když se v rámci jednoho nebo dvou testů rozhoduje o vzdělávací dráze dítěte, je to velmi tvrdé kritérium. „Česká školní inspekce bude kontrolovat školy, kde je dlouhodobá studijní neúspěšnost, dá jim nápravná opatření a pokud je nesplní, tak je budeme vymazávat.“ Debata o podobě státní maturity bude nejspíš ukončena na jaře.

Mediální gramotnost, tedy porozumění obsahu a kritické myšlení, by mělo být ambicí moderního vzdělávání. „Když se podíváte na obsah Istanbulské dohody, jsou tam věci, se kterými musí souhlasit každý. Myšlenky nejsou špatné, byl bych zdrženlivý, opatrný a úmluvu bych podrobil detailní diskuzi,“ uzavírá Plaga.

Proč klesá úroveň vzdělanosti, když do školství míří stále více peněz? Patří na základní školy téma homosexuálního rodičovství? Jak se bude regulovat síť středních škol a učilišť? Bude se změkčovat maturita? To vše se dozvíte v JB TALK na XTV.

 

JIŘÍ X. DOLEŽAL

„Nastalo období největšího kolapsu naší kultury, společnost ztratila své hranice…“ říká reportér Jiří X. Doležal

„Prožíváme konec civilizace, nastalo období největšího kolapsu naší kultury. Když jsem byl mladý a viděl jsem večer v mlze přicházet neznámou bytost, která měla sukni, tak míra entropie, že je to ženská, byla nízká. Dneska máte demokratickou možnost se rozhodnout, jestli je to žena, transvestita, transsexuál, hipster sledující nové modní trendy nebo Marie Feryna,“ říká publicista Jiří X. Doležal. Ztratily se podle něj hranice.

„Když dojdete na squat Klinika, kde se ta degenerace společnosti projevuje nejvíc, je pravděpodobnost, že tato bytost nebude žena. Komunismus nás donutil si uchovat některé základní pudy,“ myslí si. S Babišem jako předsedou vlády se podle Doležala nejde smířit. „Čím víc znám lid, tím míň jsem demokrat.“

„Nejodolnější lidé na světě jsou paparazzi. S fotografem jsme absolvovali padesát návštěv u léčitelů. Čtvrt roku jsem se pohyboval mezi velmi divnými lidmi. Dvě hodiny jsem od nich poslouchal, jaké druhy mimozemšťanů máme. Celé jaro jsem zpracovával témata kolem perpetuum mobile.“

Jak se projeví proces rozpadu společnosti? Je léčitelství v ČR velký problém? Jaké jsou praktiky těchto lidí? Co pro Doležala znamenají plži? A proč si myslí, že není normální? Dozvíte se v X-TALK.