XTV

XTV.CZ – TELEVIZE O VÁŽNÝCH VĚCECH – září

Jeden z hlavních moderátorů nové internetové televize XTV.CZ Luboš Xaver Veselý zpovídá nejvlivnější osobnosti českého veřejného života. Přinášíme vám ochutnávku z aktuálních rozhovorů. Videa můžete sledovat na www.xtv.cz a ve vysílání televize BTV.

Miroslav Kalousek – předseda TOP 09

Miroslav Kalousek promluvil v XTV o kauzách Andreje Babiše a důležitosti letošních říjnových voleb do Poslanecké sněmovny.

„Některá rozhodnutí budou na hodně dlouho a ovlivní i příští generace. Rozhodnutí v říjnových volbách bude rozhodovat o tom, zda se začneme ubírat cestou k oligarchii putinovského typu, tedy mnohem autokratičtějšímu řízení, nikoliv správy společnosti. A také, zda zůstaneme v centru evropského dění, nebo se začneme posouvat na periferii Evropské unie. Když padnou obě tato rozhodnutí a začne se dělat taková politika, návrat zpátky může trvat velmi dlouho,” upozorňuje Kalousek úvodem rozhovoru na významnost nadcházejících voleb.

Nechvalná slova pronesl směrem k bývalému ministrovi financí a předsedovi hnutí ANO. „Mně nevadí Andrej Babiš jako osoba. Pokládám za nesmírně nebezpečné to, co hnutí ANO přináší do politiky… Andrej Babiš, Agrofert a hnutí ANO je jeden nedělitelný organismus. Proto jednoznačně říkáme, že s hnutím ANO nemůžeme ve vládě spolupracovat právě proto, co chce udělat s Českou republikou. S tím se dá pouze bojovat, ne kolaborovat,” dodal.

 

Jiří X. Doležal – novinář

Pozvání do XTV na rozhovor dvou X přijal Jiří X. Doležal – publicista a dlouholetý redaktor časopisu Reflex. K tématu novinářské svobody poznamenal, že v redakci je samozřejmé, že šéfredaktor vybírá témata, protože je to jeho práce. Takže některá z nich prostě neprojdou a nelze to považovat za nesvobodu. „Například článek s názvem Sereme s prorokem Mohamedem v Reflexu neprošel,…“ říká Jiří X. Doležal.

„Protikuřácký zákon zatím snáším velmi dobře, protože je léto a jsou všude zahrádky. Já začnu trpět v říjnu, kdy restaurace budou pouze vnitřní a já tam nebudu moct, protože pořád kouřím. V podstatě se vrátíme k tradici bolševických bytových mejdanů a budeme si zase připadat jako disidenti,” tvrdí velký zastánce legalizace užívání marihuany v Česku.

Schválení tohoto zákona ale vnímá zatím jako předehru k dalším budoucím zákazům, jako například sexu a myšlení. Jako východisko upřednostňuje emigraci před barikádami, a to zejména z důvodu, že nebude možné konkurovat početnější přesile. „Když se podíváte v Německu na volební preference paní Merkelové, tak vidíte, že ji prostě německý národ žere, a já se domnívám, že ta móda autoagresivity a sebenenávisti, kterou pro mne paní Merkelová ztělesňuje, že už se stěhuje i k nám do východního sektoru,” varuje Doležal.

Na téma volebních preferencí v tuzemsku říká: „Procenta ČSSD se ještě sníží, buďte v pohodě. Celý to dostane Babiš a ten nám pak zakáže všechno kromě konzumace jeho uzenin.”

 

PEPA Nos – písničkář

Písničkář Pepa Nos hovořil v rozhovoru pro XTV o politice, muzice a víře v Boha.

„Politika je věc veřejná. Já plavu ve veřejném prostoru jako každý z nás. Samozřejmě bych se mohl oddělit a jít někam do Himálaje se zakutat a tam pozorovat cvrkot cikád, ale nemám to zapotřebí. Od určité doby mohu splynout klidně se vším, i s tím nejvíce veřejným i soukromým,” říká bývalý kandidát do Senátu i Poslanecké sněmovny.

Na rozdíl od většiny svých kolegů, kteří se ostře vymezují vůči prezidentu Miloši Zemanovi, říká: „Já jsem mu kdysi hrál v Semaforu. Setkali jsme se a byl to pro mne fajn člověk. Nemám s Milošem Zemanem problém, protože většinou, když se s lidma přímo setkám, tak je okamžitě odhadnu. Já bych mu dal hlas v nadcházejících volbách. Přikláním se k tomu, že on je figura, která momentálně brání a chrání obyvatelstvo České republiky.”

V parlamentních volbách podpoří Tomia Okamuru, kterého osobně zná a pozorně sleduje. „Oba si ladíme, když se setkáme, tak si ladíme. Zcela určitě budu volit SPD. To je svoboda, tak jako vy a vaše televize. Budu volit přímou demokracii a svobodu. Nikdo jiný takový tady není, alespoň pro mne ne.”

Při tvorbě textů a hudby uplatňuje koncept, který zahaluje vážné věci do humoru a legrace. Jako silně věřící člověk čerpá inspiraci z vesmíru a duchovního srdce. „Kdokoliv žije jenom v hlavě, má problém. Jakmile se občas dokáže soustředit na duchovní srdce, tak vám to jemně odpoví. Nemůžete sdělovat něco, co je vám proti srsti, aniž byste neriskovali zrušení své individuality, zrušení svého poslání a zrušení smyslu existence na této zemi,” popisuje Nos.

 

Libor Bouček – moderátor

„S Leošem Marešem nesoupeříme … Je celá řada oblastí, kde Leošovi nesahám ani po kotníky. Jak se dokáže udržovat, jak se zorientoval v sociálních sítích a v tom, jak dokáže jeden rozhlasový pořad držet 20 let na stejné úrovni,” prozradil Libor Bouček v rozhovoru pro XTV. Jak se dostal ke studiím divadelní produkce? Plánuje působení v zahraničí?

„Do televizního moderátorství se vždy snažím vnést znalosti z divadelní produkce. Nikdy se na nikoho nepovyšuji, protože vím, že každý člověk okolo je důležitý,” uvedl Bouček. Podle něj má na vlastní talk show v televizi ještě čas, který přichází zhruba po „čtyřicítce”.

„Ať se člověk učí, jak dlouho chce, nikdy se nezbaví akcentu. Je nemožné se na takové úrovni prosadit v Anglii, i když jsem se o to snažil,” míní Bouček, který má za sebou práci například i s iluzionistou Davidem Copperfieldem.

 

Ivan Bartoš – předseda Pirátů

Hostem XTV byl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. V rozhovoru se mimo jiné vyjadřuje k aktuální politické situaci, šancím Pirátů ve volbách či návratu Jiřího Paroubka na politickou scénu.

„Každé volby máme lepší a lepší výsledek a situace ted’ dozrála do toho, že to velké skóre máme urvat,” hodnotí své šance před volbami.

Oblíbeným mediálním tématem a jedním z bodů programu Pirátské strany je legalizace marihuany. V této souvislosti říká: „Jsme jediná strana, která se dlouhodobě staví za legalizaci konopí. Máme připravený zákon, který by měl změnit českou legislativu. Inspirujeme se v zahraničí, u států, které legalizovaly. Důležitý je ekonomický aspekt a dekriminalizace celého toho fenoménu. Lidi se bojí, že děti budou hulit, ale je to naopak. V případě, že to bude v ČR legální, tak si každý certifikovaný prodejce velmi dobře rozmyslí, jestli prodá konopí nezletilému, a tím riskuje ztrátu licence stejně jako u alkoholu.”

Zavedení EET je podle něj obtěžující i likvidační pro malé a střední podniky. Ty skutečné finanční úniky se prý dějí v jiné sféře a měřítku.

Důležitým pilířem dlouhodobého programu Pirátů je přímá demokracie. „Prvky přímé demokracie jsou ve společnosti žádoucí. Ve straně máme jako princip, že člověk, který o něčem rozhoduje, musí splňovat demokratické minimum,” vysvětluje Bartoš a diskusi pak doplňuje názory na odvolatelnost politiků a referenda. „Základní premisa ke změně společnosti je lidmi nepohrdat,“ dodává v souvislosti se vztahem k médiím.

 

Jiří Babica – kuchař, moderátor

„Zdeněk Pohlreich je zlý člověk. Kuchařská mafie v čele Pohlreichem, Vaňkem a Poštulkou mě mezi sebe nechtěla pustit. Chtěli to celé ovládnout sami a já jsem se jim tam vetřel,“ řekl Jiří Babica v rozhovoru pro XTV. „K Pohlreichovi na oběd bych nešel. Těstoviny aglio olio za 160 korun jsou přehnané, víme všichni, co v nich je … Jeho urážky jsem vždy nechal vyšumět, je to pod moji úroveň. Kuchařů jako je on, je v ČR asi 150,“ dodal Babica.

„V současné době se živím obchodem s lyžemi, jezdím na akce a moderuji v rádiu. Musíš být trochu šetřivější, ale jde to. Jsem spokojený,“ prozradil kuchař Jiří Babica, který podle svých slov nikdy nemusel v restauraci vracet jídlo: „Jediné, co mi vadí, je, když jídlo není čerstvé, to bych nikdy nepozřel.“

Babica se vyjádřil také k populárnímu „zaměňování“ surovin za ty, které chybějí. Babicovy „náhražky“ se ve své době staly terčem vtipů na internetu. „Vzniklo to tak, že jsem zdůrazňoval, aby do receptu lidé nevkládali to, co jim nechutná. Nejde o to, co do receptu patří, ale o to, co nám chutná. Musí se u toho přemýšlet a nemít strach,“ vysvětluje Babica.