XTV

XTV.CZ – TELEVIZE O VÁŽNÝCH VĚCECH – říjen

Jeden z hlavních moderátorů nové internetové televize XTV.CZ Luboš Xaver Veselý a nová moderátorská tvář XTV Pavlína Saudková zpovídají nejvlivnější osobnosti českého veřejného života. NEW express vám přináší ochutnávky z aktuálních rozhovorů uplynulého měsíce. Videa můžete sledovat na www.xtv.cz a ve vysílání televize BTV.

„Kuberu bych jako prezidenta volil s chutí…“ říká Václav Klaus ml. – odborný mluvčí ODS pro oblast školství a kandidát do Poslanecké sněmovny.

„Před rokem jsem se rozhodl, že se budu věnovat veřejným věcem, a abych mohl v českém školství něco změnit, na to potřebuje člověk politickou podporu,” říká bývalý ředitel prestižního gymnázia a vzhledem k optimistickým předvolebním průzkumům doufá v silnou pozici ODS, která by přinesla změnu nejen ve školství, ale i ve společnosti. „ODS musí být silná, aby dokázala hájit svůj program, který je s velkou částí toho, co dělá ANO, neslučitelný,” dodává.

Podle jeho slov by na ministerském postu nebyl horší než někteří z předchůdců v této funkci. Ačkoliv jeho jmenování není v současné době jisté, tak za případného předsednictví Andreje Babiše by bylo nepřijatelné. Na adresu lídra hnutí ANO říká: „Těch negativních věcí z hlediska absence demokratičnosti je mraky a jsou široce rozebírané. Kdybych měl říct něco pozitivního, tak mi přijde, že ze všech předsedů politických stran nejvíce maká.”

Svoje názory dříve často konzultoval se svým otcem, bývalým předsedou ODS a prezidentem ČR, což nyní dělá jen minimálně. „Otec je kritický člověk, nemá problém zhodnotit, co je špatně. Ted’, když kandiduji, toho nechal. Poslední dobou moje pondělní komentáře chválí, ale ze začátku byl kritický,” podotýká.


„Sobotka je svazák v novém pojetí…“ říká František Ringo Čech – mnohostranný umělec, bývalý poslanec a superlídr Strany Práv Občanů pro letošní parlamentní volby.

Po dlouholeté odmlce v politice se vrací František Ringo Čech na politickou scénu coby jednička na kandidátce pražské SPO. „Byl jsem na Hradě u pana prezidenta a Miloš mi najednou z ničeho nic říká: Ringo, chtěl jsem tě poprosit jako tvůj přítel a prezident, jestli bys nebyl v Praze jako lídr Strany Práv Občanů, tj. Zemanovců, protože je to prezidentská strana a ty jsi prezidentův muž. Co na tohle řekneš svému dobrému příteli? Řekl jsem: Velkou radost z toho nemám, ale půjdu,” vysvětluje Ringo, přestože neočekává významný úspěch.

„Vzájemná věrnost mezi stranami je chabá a kvalita politiků je mizerná,” říká Ringo a k vytvoření případné koalice po volbách dodává: „Na Okamurovi neshledávám nic špatného. Má podobný program, jako mám já, i když já jsem zatím pořád jemnější a kultivovanější. No a potom možná Babiš…”

Jako blízký prezidentův přítel hodnotí Ringo Čech i Zemanův současný, často diskutovaný, zdravotní stav. „Jsou to takové dva předvolební útoky. Babiš do vězení a Miloš před smrtí. Miloš mi říkal, Ringo, já jsem úplně zdravý. Mně vůbec nic nechybí. Já mám prostě jen tu nohu a s tím se nedá nic dělat.” Jako řešení prý Ringo navrhl kolečkové křeslo po vzoru prezidenta Roosevelta.


„Angela Merkelová je Hitler v sukni…“ říká Milan Knížák – výtvarník a bývalý ředitel Národní galerie v Praze.

Na úvod povídání o politice zmínil prof. Knížák, co by osobně považoval za úspěšný výsledek v blížících se volbách. „Pro mne je dobrým výsledkem, když zmizí z horizontu naší politiky Andrej Babiš. Je nepřijatelný vším. Je to pohrobek minulého režimu, kde byl protagonistou komunistické strany, spolupracovníkem STB a údajně i KGB. Dostal se k penězům velmi podivným způsobem, který neumí sám vysvětlit. Když se dostal do vlády, tak byl permanentně ve střetu zájmů. At’ někde existuje a nesnaží se plést do vedení naší společnosti. Náš stát by se ho měl bát…“

Na postu prezidenta ČR by rád viděl v příštím období změnu, na druhou stranu však nevidí mezi kandidáty obstojnou náhradu za současnou hlavu státu. „Já bych si přál, aby na místě prezidenta byl zkušený a morální politik. Odvážný, ale aby nevyužíval toho úřadu k vlastním pomstám, zviditelnění a exhibici, jako to dělá současný prezident… Docela se mi líbí senátor Kubera, který je přinejmenším vtipný a nemá strach, ale samozřejmě nevím, zdali by byl dobrým prezidentem,” vysvětluje Knížák.


„Někteří Brňáci se za hantýrku stydí…“ říká král brněnského hantecu Honza „Žanek” Hlaváček – bavič a muzikant.

„Hantec způsobuje dobrou náladu, je nabitej pozitivní energií a je to životní filozofie, postoj a stav duše. Jedna z věcí, proč hantec dělám a snažím se ho šířit, je, že Brno se stává kosmopolitním a je tam čím dál víc náplavek… Ten hantec se vytrácí a ti mladí si to neumějí spojit a jsou líní přemýšlet,” říká úvodem Hlaváček, patrně nejznámější propagátor brněnské mluvy, která se stala jeho srdeční záležitostí.

„Mám pocit, jako by se nějací Brňáci tak trochu styděli, aby se neřeklo, že jsme nějakej vidlákov. Tak to vůbec není, dřív byl hantec mluva spodiny, ale vlivem Franty Kocourka a lidí z akademických kruhů a divadelníků se z toho stala krasomluva. Tím mluvila brněnská bohéma,” přemítá rodák z Brna.

Honza Hlaváček je autorem osmi knih o hantecu a brzy uvede novinku s názvem 50 chutí hantecu. Bude obsahovat rozhovory o hantecu s padesáti osobnostmi, jakými je například Helena Vondráčková, František Ringo Čech, Petr Novotný, Jan Čenský a také moderátor Luboš Xaver Veselý, který za několik týdnů společně s jejím autorem pokřtí knihu v Las Vegas.


„Českému filmu chybějí peníze i dostatek času…“ říká herečka Jana Plodková

Televizní, divadelní i filmová herečka Jana Plodková má za sebou úspěšné pracovní období, kdy byla pravidelně na očích v seriálech vysílaných internetovými televizemi. Objevila se v populárním gastrositcomu Marka Najbrta Žrouti a v komediálním seriálu Single Lady, kde ztvárnila drsnou ředitelku hudební TV a královnu mejdanů i krátkých vztahů, čímž se předvedla ve zcela novém světle. „Internetová televize nabízí mnohem větší herecký rozsah ve smyslu, že to není civil. Je to na hraně s divadelním herectvím. Byl pro mne velký požitek si zahrát afektovanou postavu,“ popisuje Plodková a věří, že ukázala schopnost obstát i v jiných než dramatických postavách.

Ze všech filmů, ve kterých si Jana Plodková zahrála, je nejvíce pyšná na snímek Protektor, za který získala Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. „Byla to pro mne první velká filmová zkušenost a setkání s Markem Najbrtem... Ten film má pro mne i dnes obrovské kvality a jsem za něj nesmírně vděčná.“

„Českému filmu chybějí peníze. Ted’ je velmi moderní zkracovat rozpočet, aby těch natáčecích dní bylo co nejméně. A to je opravdu na hraně s výslednou kvalitou,“ hodnotí momentální stav filmového průmyslu coby členka České filmové a televizní akademie.


„Všechny přivandrovalce poslat zpátky! Ať sem rozhodně nelezou…“ říká Miroslav Sládek – předseda Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa.

Miroslav Sládek si úvodem diskuse postěžoval na pochybnou nezávislost médií. „Česká televize je ničemná organizace. Je to médium, které ze zákona odírá každého občana na koncesionářských poplatcích. Ať občané chtějí nebo nechtějí, i když se na to třeba nedívají, protože se na to dívat nedá, stejně musí každý měsíc platit. Ideální by bylo zrušit koncesionářské poplatky, případně zprivatizovat Českou televizi, protože je tam tlupa parazitů, kteří se z těch poplatků živí. Produkce je děsivá, manipulace je děsivá a to, co předvádí Česká televize, je odsouzeníhodné,“ tvrdí Sládek a poukazuje na fakt, že se mu nedostává stejného prostoru v předvolebních debatách jako jiným politickým stranám.

Sládek již v minulosti proslul ostrými výpady proti uprchlíkům, které zarytě nazývá přivandrovalci. „Nevím, proč jim říkáte uprchlíci. Oni před ničím neprchají. Ve většině zemí kromě bídy není žádná válka a bída je tam proto, že nic nedělají... Podívejte se, co připlouvá den co den do Itálie. Procentíčko z nich utíká před válkou, ale všechno ostatní jsou jenom ekonomičtí migranti, kteří sem přicházejí za vidinou blahobytu,“ míní Sládek a jako řešení navrhuje hlídání hranic a poslání všech „přivandrovalců“ zpět.