XTV

XTV.CZ – DEBATA NAD TÉMATY, KTERÁ SE DOTÝKAJÍ KAŽDÉHO – červenec/srpen

Jeden z hlavních moderátorů nové internetové televize XTV.CZ Luboš Xaver Veselý zpovídá nejvlivnější osobnosti českého veřejného života. Přinášíme vám ochutnávku z aktuálních rozhovorů. Videa můžete sledovat na www.xtv.cz a ve vysílání televize BTV.

Jiří Paroubek – bývalý premiér a expředseda ČSSD

Sobotka se panicky bojí konkurence. Rozhodnutí ČSSD je správné. Kdo sleduje mé články, tak ví, že jsem to předpovídal. Jen jsem nečekal že to bude tak rychlé,“ uvedl bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. „Rozdělení pravomocí mezi tři osoby ale není ideální řešení. Ale hlavně to mělo přijít dříve. Pokud chtějí něco uhrát, musí přicházet s tématy jako první,“ dodává Paroubek.

Podle Paroubka měla ČSSD udělat zásadní personální změnu ve vedení strany již na nedávném stranickém sjezdu. Navíc měli sociální demokraté udělat změny v marketingu. „To, že strana opustila pravo-levý diskurs, tím umožnila hnutí ANO, aby se rozprostřela do levého středu,“ míní Paroubek, podle kterého neměl Bohuslav Sobotka šanci proti Andreji Babišovi, který má za sebou silný životní příběh.

„ČSSD akcentuje nesmysly. Třeba minimální mzdu. Půjde k volbám člověk se mzdou 11 tisíc korun?“ ptá se Paroubek. Bývalý předseda sociálních demokratů ocenil rozhodnutí Bohuslava Sobotky odstranit z kandidátky Jiřího Zimolu, naopak odchody lidí jako Michal Hašek jsou pro sociální demokracii podle Paroubka ztrátou.

 

Kamil Bartošek „Kazma“ internetový bavič

Podstatná část debaty v XTV se točila kolem posledního Kazmova „kousku“, tedy kolem okolností natáčení videa, kdy do pořadu Prostřeno televize Prima Kazmova parta implantovala své lidi a divákům tak odhalila střeva natáčení tzv. reality show v českých poměrech. Na otázku moderátora – z čeho má nebo nemá Kazma strach zazněla tato odpověď: „Mám strach, asi jako kaž­dý druhý a jenom jsem se naučil tomu strachu stavět: Každý strach máme, ale je důležité, co jsme ochotni udělat a zda jsme ochotni část z toho vyměnit za to, za čím jdeme…“ řekl bavič Kazma v XTV.

V zákulisí přípravy slavného kazmova videa z pořadu Prostřeno sám autor vidí několik slabších míst. „Vše je dopředu projednáno s právníky, ale v tomto případě jsme od nich žádné omezení nedostali. A jestli už se někdo ozval, to opravdu nevím. Asi by nám to právníci Seznamu ani neřekli,“ řekl Kazma v rozhovoru pro XTV. „Představoval jsem si situaci, kdy mě během natáčení Prstřena odhalí. Nemám tušení, co bych dělal. Snažil bych se to nějak diplomaticky vyřešit. Nezbývalo by než si s nimi sednout a udělat jim nabídku,“ uvedl Kazma.

„Vím, že to bude těžké. Cítím tlak udělat další věc ještě lepší. Témat máme rozjetých několik, jedním z nich je i politika…“ prozradil bavič a mystifikátor.

 

Karel Ondrkaherec

Hostem XTV byl herec a režisér Karel Ondrka: „Štáb Prostřena celou reality show během natáčení manipuluje, je to soutěž o taktice,“ prozradil slavný „magor Karel“ ze slavné Kazmovy nachytávky televize Prima. „Změnilo mi to život. Užívám si kontakt s lidmi, všude musím chodit o 20 minut dříve, pořád mě někdo zastavuje na ulici. Ale už se do té role vracet nikdy nechci.“

„Už během studií jsem se snažil pomoct, kde to šlo. Kdykoli mi někdo zavolal, přijel jsem,“ vzpomíná dnes již slavný „Karel z Prostřena“. „Kazma má za sebou již několik podobných projektů. Když člověk vidí práci jeho a Markuse Kruga, vzbudí to v něm důvěru,“ líčí Ondrka.
„Moje úloha byla jednoduchá. Ustát to. Kazma je zvláštní člověk. Když jsem za ním přišel poprvé, byl jsem překvapený. Seděl tam obyčejný silně nevyspalý kluk. Je velmi inteligentní. Přesně ví co dělá,“ vysvětluje Ondrka, podle kterého je Kamil „Kazma“ Bartošek v soukromí velmi starostlivý člověk.

„Při natáčení Prostřena bylo několik momentů, kdy se ladily detaily. Ale jeho argumenty jsou vždy lepší,“ přemítá Karel Ondrka. „Nevydělal jsem na tom nic. Dostal jsem částku, kterou jsem potřeboval, když jsem byl měsíc a půl bez práce. Nedělal jsem to kvůli penězům,“ řekl Ondrka.

 

Jaroslav Lormanjáhen

„V církvi je spousta lidí a někteří se zachovali svinsky,” říká církevní jáhen a etik Jaroslav Lorman, který zaujal svým příznáním dlouho tajené homosexuality. „Kardinál Duka mi řekl, že kdyby se to nevědělo, dalo se dělat ledacos. To považuji za vrchol pokrytectví,” uvedl Lorman. Jak se k němu církev zachovala? Proč homosexualitu přiznal a jaké to pro něj jako donedávna ještě ženatého otce od rodiny bylo?

„Přijde mi tragikomické, že existuje instrukce o tom, že homosexuál nesmí být vysvěcen, ale přitom podle mého odhadu je každý třetí kněz homosexuál. Ve Vatikánu dokonce každý druhý. Ježíš přitom podle mého názoru o homosexualitě neřekl ani slovo,” vysvětluje Lorman.

Církev říká, že není problém být homosexuál, ale nesmíte tak žít a nesmíte o tom mluvit. Přitom trestá mě jako člověka, který o tom promluvil,” líčí Lorman.

 

Vojtěch Filip předseda KSČM

Podle Filipa byla milost udělená Jiřímu Kajínkovi prezidentem Milošem Zemanem nesmyslná. „Kdyby byly v tom případu rozpory, soud by to přehodnotil. Je to celé nesmyslné a nepochopil jsem to. Nevím, proč to prezident udělal,” kritizoval rozhodnutí Miloše Zemana předseda komunistické strany, který je vzděláním právník.

„Nemyslím si, že oligarchové jsou nejlepší politici. Stát není firma, nemůžeme nezaměstnané vystěhovat za hranice. Politické strany se musí domlouvat na kompromisu. Nezpochybňuji mandát hnutí ANO, ale on byl v postavení ministra financí a to je otázka střetu zájmů,” kritizuje Filip.

Podle předsedy KSČM je v pořádku, že jeho strana vydává vlastní stranické Haló noviny. Naopak špatné je vydávat noviny s tím, že se tváří jako nestranné. Filip tím narážel na vydavatelství Mafra předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Filip se v XTV zamyslel i nad tím, jak by vypadala vláda České republiky, kdyby v podzimních parlamentních volbách zvítězila KSČM: „Vládu bychom sestavili z odborníků bez ohledu na to, z jaké jsou strany,” prozradil Filip. „Základní myšlenka komunismu je sociálně spravedlivá společnost,” dodal Filip.

 

Pavel Kopřiva hudebník, promotér

Hostem XTV byl hudebník a promotér Pavel Kopřiva, který v současné době chystá například 18. ročník kultovního Festivalu Slunce ve Strážnici, kde letos vystoupí Bratři Ebenové, František Nedvěd, Nezmaři, Miki Ryvola či Ivan Hlas: „Začínal u mě třeba Tomáš Klus. Formát jako Nohavica nebo Plíhal se ale rodí jen jednou za generaci. V poslední době jsem mezi mladými tak silnou osobnost neviděl.“

Kopřiva vysvětlil i okolnosti jeho doktorského titulu: „Doktorský titul vám nikdo nesebere, ale u lůžka jsem nikdy nebyl. Dokonce mám ještě atestaci z hygieny. Po revoluci jsem si řekl, že by nebylo špatné zkusit něco jiného. Tak jsem se vrhnul na vydavatelství, poprvé s Karlem Píhalem, pak s Nezmary…“ vzpomíná Kopřiva,
který za největší české folkové muzikanty považuje
Jaroslava Nohavicu, Karla Plíhala, Vlastu Redla
a Zdeňka Vřešťála.

Úspěšný promotér zavzpomínal také na doby, kdy na jeho festivalu účinkoval Jarek Nohavica: „Přišlo na něj 6 tisíc lidí, ale pískali na každého, kdo vystoupil před Nohavicou. Dnes už jsem pro něj malý partner, koncerty si produkuje sám, a dělá to dobře,“ prozradil Kopřiva.