Tipy pro volný čas

Výstava Betlémy a premiéra největšího dioráma v ČR na téma Život Kristův

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně od 8. prosince do 13. ledna příštího roku.

Letos vánoční výstava představí dřevěné vyřezávané betlémy z Východních Čech, které po desetiletí vyrábějí členové rodiny Haldových ze Sedloňova v Orlických horách. „Betlémy Jarmily Haldové a jejích synů se vyznačují pestrou barevností a velkým množstvím darovníků, tedy postav, které přicházejí v betlému obdarovat Ježíška“, upřesnil jeden z kurátorů výstavy Petr Lukas. V betlémářské tvorbě vyniká rodina řezbářů využíváním prvků lidové architektury a také vlídnými výrazy obličeje, které mají kromě postaviček i zvířátka. Haldovi jsou ale také velcí sběratelé, a tak si ze svých cest po světě betlémy i přivážejí. Díky tomu můžete na vánoční výstavě obdivovat část jejich soukromé sbírky světových betlémů pocházejících například z Itálie, Ruska, Bolívie, Mexika nebo Afriky.

Na výstavě se představí také největší betlémové dioráma v ČR na téma Život Kristův. Autorka – Ivana Langrová z Beskyd – zhotovila z ovčího rouna z vlastního chovu celkem 105 lidských postaviček a zvířat, v celkem 25 scénách. Biblický příběh začínající zvěstováním Panně Marii, a končící Ukřižováním, bude provázet převyprávěný příběh, podle kterého se budou jednotlivé scény divákům představovat. Tento originální artefakt vyráběla autorka přibližně dva roky a jak sama uvádí, výroba propracovanější postavy o výšce 35 cm trvala i týden. Prostorové výtvarné dílo bude v Letohrádku představeno v premiéře.

Výstavu doplní adventní a vánoční floristické dekorace. Nebude nouze a nápadité vazby a objekty z přírodních materiálů kombinující tradici i současné floristické trendy.

www.letohradekbrno.cz