Alternativní životní styl

Vyrobit si svoje mýdlo? Žádný problém!

Mýdlo patří mezi naše nejběžnější hygienické pomůcky. U nás se původně o jeho výrobu staraly hospodyňky, za vlády Lucemburků vzniklo mydlářské řemeslo a v 15. století byl založen cech mydlářů. V polovině 19. století se u nás začalo vyrábět profesionálně v soukromé mýdlárně, která byla po válce jako továrna zestátněna.

Výroba domácího mýdla je v posledních letech velmi oblíbená. Pokud chcete mít doma opravdu kvalitní mýdlo z přijatelných surovin podle vlastního výběru a ještě se chcete pobavit širokou škálou barev, vůní, tvarů a struktury při jeho výrobě, je pro vás domácí tvorba mýdla tou pravou zábavou.

Společně s ekologickým webem www.ekokoza.cz vám přinášíme recept na domácí mýdlové tvoření. Pro tentokrát vynecháme kontakt s chemií a nebudeme vyrábět mýdlo od základu (tedy z tuku a hydroxidu sodného), ale využijeme daleko příjemnější a jednodušší možnost. Použijeme totiž mýdlovou hmotu. Ta se dá koupit v několika variantách – transparentní, bílá nebo neprůhledná. Nespornou výhodou výroby z mýdlové hmoty je fakt, že je vhodná pro úplného mýdlového začátečníka. Výroba mýdla je skvělou zábavou i pro děti, které si pak budou nadšeně umývat ruce svým vlastním výtvorem.

Co budeme potřebovat k výrobě mýdla z mýdlové hmoty?

1 kg mýdlové hmoty

barvy, vůně, bylinky, koření, peeling,
formičky, razítka …

Mýdlovou hmotu nakrájíme na kousky nebo nastrouháme do hrnce a dáme ohřát na mírný plamen, sem tam promícháme, dokud se nerozpustí. Hmota se nesmí vařit. Rozpuštěnou hmotu necháme trošku vychladnout a jakmile bude mít pod 50 °C, můžeme do ní zapracovat vhodnou barvičku. Postupujeme tak, že trochu rozpuštěného mýdla odebereme, důkladně vmícháme požadovanou barvu a pak celé přidáme do rozpuštěného mýdla.

Při domácí výrobě se fantazii meze nekladou. Je libo skořicové mýdlo? Přidejte skořici. Máte rádi levanduli, jasmín nebo růžové lístky? Vaše mýdlo se na ně bude jistě těšit. Můžete také přidat vhodný peeling, zklidňující ovesné vločky, nebo přírodní éterický olej, který dodá mýdlu vaši oblíbenou vůni. Teď už jen zbývá dát vašemu mýdlu požadovaný tvar. Na výběr máme množství formiček nebo také mýdlová razítka. Děti budou nadšené. Poté, co dáte mýdlu správný obsah, barvu i tvar, nechte jej 24 hodin ztuhnout a opatrně vyjměte.

Kdo by se chtěl pustit do výroby mýdla od základu, může si pořídit speciální Sadu na výrobu mýdla, kterou také najde na našem oblíbeném webu www.ekokoza.cz.

Redakčně zpracovala Jitka Václavíková, jitka@newexpress.cz
Foto: archiv partnerů, internet