Film a video

Video – červen 2017

SLOVENSKÉ FILMY NA DVD

Vlčie diery

SR, 1948, 123 min.
Režie: Paľo Bielik
Scénář: Paľo Bielik, Waldemar Sent, Leopold Lahola
Hrají: Alžbeta Poničanová, Jozef Budský, Mikuláš Huba, Juraj Šebok, Ladislav Chudík, Arnold Flögl, Magda Husáková, Ivan Hliva, Eugen Medek, Marta Černická, Karol L. Zachar, Martin Gregor, Zdeněk Říha, Anton Michalička, Gejza Sedlák, Ján Jamnický, Štefan Sliuka, Martin Ťapák, Paľo Bielik pod pseudonymem Ján Bukva, Viliam Záborský, František Dibarbora, Míla Beran, Anton Vaněk, Ľudovít Jakubóczy, Imrich Strelka, Vladimír Durdík st., Branislav Koreň a další.

Silný dramatický příběh z prostředí malé slovenské vesnice se odehrává v době Slovenského národního povstání. Zobrazuje tragický osud vdovy Svrčinové a jejích čtyř synů, kteří odhodlaně a s plným nasazením svého života bojují na straně partyzánů proti nepřátelským německým okupantům. Díky skvělému hereckému obsazení a zkušenému režijnímu vedení Paľa Bielika patří Vlčie diery k divácky nejúspěšnějším filmům v celé dosavadní historii slovenské kinematografie.


Kapitán Dabač

SR, 1959, 99 min.
Režie: Paľo Bielik
Scénář: Paľo Bielik
Hrají: Ladislav Chudík, Elo Romančík, Hilda Augustovičová, Ctibor Filčík, Zdena Gruberová, Anton Michalička, Ondrej Jariabek, Elena Latečková, Eva Krížiková, Eduard Bindas, Ivan Mistrík, Ernest Pauš, Martin Ťapák, Vladimír Zimmer, Viliam Polónyi, Jozef Hanúsek, Július Vašek a další.

Psychologicky laděné válečné drama o důstojníkovi slovenské armády, který si pod vlivem osobní životní prohry začne v průběhu bojů na Ukrajině postupně uvědomovat zrůdnost fašizmu. Když mu svou službou v armádě odmítne dále napomáhat, je za svoji vzpouru náležitě potrestán. Z vězení se mu povede uniknout a po návratu na Slovensko se zapojí do protifašistického odboje. Jeho odpor ovšem zůstává jen v individuální rovině. Jako voják současně pochybuje také o smyslu partyzánské činnosti.


Jánošík I. – II. / Jánošík 1921

SR, 1963, 1921, 80+90+68 min.
Režie: Jánošík I.-II.: Paľo Bielik; Jánošík 1921: Jaroslav Siakeľ
Scénář: Jánošík I.-II.:Paľo Bielik
Hrají: Jánošík I.-II.: František Kuchta, Ctibor Filčík, Dušan Blaškovič, Ondrej Jariabek, Martin Ťapák, Jozef Kroner a ďalší
Jánošík 1921: Theodor Pištěk, Mária Fábryová, Karel Schleichert, Olga Augustová a ďalší

Disk 1: Jánošík I-II Příběh o legendárním lidovém hrdinovi a zbojníkovi Jurovi Jánošíkovi (1688–1713), který zachycuje život na Slovensku koncem 17. a začátkem 18. století.
Disk 2: Jánošík 1921 Příběh o legendárním lidovém hrdinovi Jurovi Jánošíkovi (1688 –1713), natočený americkými Slováky. První slovenský celovečerní hraný film.


Majster kat

SR, 1966, 105 min.
Režie: Paľo Bielik
Scénář: Paľo Bielik
Hrají: Vlado Müller, Štefan Kvietik, Emília Vášáryová, Peter Debnár, Jozef Budský, Zuzana Jariabková, Oľga Adamčíková, Eduard Bindas, Daniel Michaelli, František Dibarbora, Ondrej Jariabek, Viera Časnochová, Ivan Krivosudský, Samuel Adamčík, Jozef Adamovič, Ján Kramár, Július Vašek, Vladimír Černý, Vlado Václav, Branislav Koreň, Ján Géc, Igor Čillík, Slavomír Záhradník

Po úspěšných a filmařsky inovativních filmech Vlčie diery, Štyridsaťštyri a Kapitán Dabač se Paľo Bielik v následujícím období zaměřil více na diváky. Ve filmech Jánošík a Majster kat ho více než filmový jazyk zajímala umělecká invence, důraz kladl na barevnost, výpravu a dobové kostýmy. Film Majster kat je cenný tím, že jako jeden z mála zobrazuje období vpádu Turků na území Slovenska. Je příběhem dvou přátel – rybáře Richarduse a posledního bratislavského kata Emila. Spojuje je a nakonec také rozděluje láska ke stejné ženě. Místy teatrální herecké výkony neubírají filmu na přitažlivosti, naopak, dělají z něj i po letech zajímavý hororový a současně komický filmový počin.