Film a video

Video – březen 2018

PRVÁ (PRVNÍ)

Cyklus PRVÁ je sérií dokumentárních portrétů žen, které se jako „první“ prosadily v různých oblastech života a měnily společnost k současnému obrazu, ve kterém je žena ve veřejné sféře samozřejmostí.

Unikátní cyklus 5 DVD z produkce Slovenského filmového ústavu je intimní vzpomínkou na osobnosti alternativních dějin žen, které zůstaly ve stínu známých mužských hrdinů téměř neviditelné. Nezáleží na tom, jak úspěšné byly. Důležité je, že se jako první odhodlaly vstoupit na neprobádané území seberealizace a navzdory tradícím a předsudkům se rozhodly vybočit z řady. Jejich osobní příběhy a dílo, které zanechaly, tvoří historii a měly by se stát součástí společenské paměti.

DVD 01
PRVÁ: Magda Husáková-Lokvencová
Režie: Zuzana Liová, Barevný + ČB, 42 min., 2013
PRVÁ: Trixi
Režie: Peter Kerekes, Barevný + ČB, 41 min., 2014

DVD 02
PRVÁ: Hana Gregorová
Režie: Zuzana Liová, Barevný + ČB, 42 min., 2014
PRVÁ: Irena Blühová
Režie: Lenka Moravčíková-Chovanec,
Barevný + ČB, 42 min., 2014

DVD 03
PRVÁ: Ľudmila Pajdušáková
Režie: Lenka Moravčíková-Chovanec,
Barevný + ČB, 41 min., 2015
PRVÁ: Soňa Kovačevičová
Režie: Tereza Križková, Barevný + ČB, 42 min., 2015

DVD 04
PRVÁ: Zora Jesenská
Režie: Róbert Šveda, Barevný + ČB, 41 min., 2015
PRVÁ: Izabela Textorisová
Režie: Jana Bučka, Barevný + ČB, 41 min., 2016

DVD 05
PRVÁ: Magdaléna Schwingerová
Režie: Peter Kerekes, Barevný + ČB, 42 min., 2016
PRVÁ: Ľudmila Šapošnikovová
Režie: Marek Šulík, Barevný + ČB, 42 min., 2016

Celková délka: 416 min.


Černý Petr

Speciální edice – digitálně restaurovaná verze

Celovečerní debut Miloše Formana a legendární dílo československé nové vlny vychází v digitálně restaurované verzi. Humorná sonda do každodenního života mládeže v šedesátých letech zůstává pronikavou sociologickou studií mezigeneračních vztahů, jakož i umělecky hodnotnou syntézou evropského filmového modernismu s lokální „smíchovou kulturou“.

Tragikomedií o šestnáctiletém mládenci, který je v prvním zaměstnání konfrontovaný s pokrytectvím dospělého světa, debutoval Miloš Forman jako tvůrce celovečerních hraných filmů. Hlavní hrdina snímku Petr nastoupí do maloměstské samoobsluhy, kde má za úkol hlídat zákazníky. Vedoucí vůči němu vystupuje jako autorita bez porozumění, stejně jako jeho dobrácký otec, a ani mezi svými vrstevníky se Petr necítí zrovna sebevědomě.

Autenticita nestárnoucího snímku stojí na výkonech Formanových nehereckých objevů (Ladislav Jakim, Jan Vostrčil) a na obrazové stylizaci, která vyjadřuje absurdní
i groteskní rysy československé všednodennosti raných šedesátých let.

Součástí DVD je několik zajímavých bonusů – např. komentář Petra Sczepanika o komedii trapnosti a Terezy Frodlové o restaurování filmu, či rozbor filmu Stanislavy
Přádné. Dále archivní materiály, jako např. písnička (Jaroslav Šikl, 1963), videoklip „Život je pes“, kompilační pásmo raných filmů s Milošem Formanem, vystřižené scény a trailery. Součástí digipacku je informační brožura Národního filmového archivu k tomuto filmu.

ČR, černobílý, 85 min.

Rok výroby: 1963

Režie: Miloš Forman

Scénář: Jaroslav Papoušek, Miloš Forman

Hrají: Ladislav Jakim, Pavla Martínková, Jan Vostrčil, Vladimír Pucholt a další