Okem Upíra

Více než smutná zpráva – zemřel Karel Štědrý

Nekrolog Václava Upíra Krejčího

Více než smutná zpráva – 7. 11. 2017 zemřel vynikající Karel Štědrý, kterému se neřeklo jinak, než Kadlas.

Tak, Kadlásku, Kadlásku… život jsi měl na vlásku. Lásku k Tobě tím ale neztratíme. Ahoj kamaráde, vzpomínám, jaké to bylo s Tebou. Víc než krásné.

Poznali jsme se na LVT (Liberecké výstavní trhy) v roku 1980. Ty jsi tam celý týden uváděl s Pavlínou Filipovskou zábavnou šou ve které hrálo Mimtrio. Říkal jsi o nás „Mimtrio – to je naše osvěžení – jeviště i doby.“ Byla s Vámi oběma velká legrace a zkamarádili jsme se na celý život.

Nezapomenu, jak jsme byli s Mimtriem na návštěvě u vás doma. Bylo to jako vždy příjemné, ty jsi hýřil humorem a velkou laskavostí a pak jsi zpozorněl – před domem zastavilo auto, bouchly dveře, kouknul jsi se z okna a řekl: „Bohdalka… rychle, schovejte se tady vedle, Jiřina vás zrovna nemusí. Já jí co nejdřív vyprovodím, stejně si jde jenom půjčit filmy.“ Muselo to být nějaké nedorozumění, protože jsme pak Jiřinu Bohdalovou potkávali často a vždy se k nám měla nejlíp, jak jsme si mohli přát. Paní Bohdalová Mimtrio měla ráda. Ale to, jak jsme se u tebe před ní schovávali, bylo vtipné.

Pak jsme se vrátili ze zájezdu v Edinburghu a já jsem tam zhlédl film, kde slavný komik Louis de Funès prdí a tím přivolává marťany. „Upíra berte s rezervou, je to blázen, zase si něco ta jeho rozčepýřená hlava vymyslela,“ ani Světlana Nálepková ani Michal Nesvadba mi nevěřili. Jediný Kadlas mi věřil a pověřil Karla Gotta, aby ten film v zahraničí vyhledal a přivezl. On to udělal a „Zelňačku“ přeložil a nadaboval. (https://www.youtube.com/watch?v=B4KDBDQIkGI). Byl jsi za ten můj tip moc rád. Měl jsi velkého koníčka – překládal jsi a sám daboval zahraniční kultovní filmy. Rád jsem se na ty filmy s tvým hlasem díval. Bylo jich opravdu hodně. A když jsem se rozhodl, že přejdu z video přehrávače Beta na VHS systém, věděl jsem, že tu moji obří mašinu Betu i s kazetama věnuji Tobě, Kadlas, což jsem rád udělal.  Byl jsi tenkrát moc potěšen.

Pak jsi mi přál k padesátinám se ženou Evou, byli jste oba skvělí, což je vidět na fotografii. Ani nevím, jestli jsem vám oběma dostatečně poděkoval. Tak dodatečně ještě… Dík, Díky, Dííík! A pak v těch samých prostorách stodoly, kde jsem tenkrát slavil, jsem udělal TV studio a tam jsi byl mnohokrát natáčet a já Tě rád režíroval. A vždy jsi byl připravený, milý, pohotový, úžasný – prostě profesionál.

Naposledy jsme se viděli před čtyřmi měsíci u Hornbachu u nás v Řepích. Byl jsem tam se svou ženou Zuzanou. Byl jsi zas úžasný a milý a závěrem jsme si zase slíbili, že se musíme navštívit. To už je náš rituál. Tentokrát nenaplněný. Tak ahoj… Ahoj.

Vážený pane Karle Štědrý, zpěváku herče – hodný, chytrý, ochotný, skvělý, bezvadný, vtipný, noblesní, srandisto, gentlemane… Bylo mi velkým potěšením tě znát. Díky za to, že jsi mě respektoval, uznával a bral i můj humor. A to je nejvíc co si člověk-umělec může přát. Díky kamaráde. Měj se „tam“ fajn…

A ženo Evo a synu Kadlásku, držte se, jsme s vámi. Máme vás rádi.

Upíři kamarádi