Zprávy

Vesmírné razítko bylo cennou trofejí pro české filatelisty

Vladimír Remek rozdal při brněnské návštěvě, kterou doprovodil i slavnostní čestný průlet vojenských stíhaček, stovky autogramů.

Fanoušci vesmíru a filatelie, ale i další zájemci zažili na brněnské hvězdárně doslova svátek. Mohli se setkat nejen s jediným československým kosmonautem, který byl i vůbec prvním hvězdoplavcem z jiné země než SSSR a USA, ale ještě k tomu získat i vesmírné razítko, které bylo při brněnském setkání celkem deseti kosmonautů vydáno. Stalo se tak u příležitosti 40. výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru a Česká pošta dokonce kvůli tomu na Kraví hoře zřídila mimořádnou přepážku. Návrh razítka připravili Zdeněk Okáč a Jaroslav Punčochář. Na razítku je vyobrazena kosmická loď Sojuz 28, která letěla k orbitální základně Saljut 6.

Vladimír Remek se svými hvězdnými kolegy – kosmonauty z různých zemí světa na návštěvě v Brně.

„Náš kosmický let byl zároveň i začátkem ‚kosmické pošty‘. V historii poprvé jsme totiž měli na palubě komplexu oficiální poštovní razítko, které nám poslal tehdejší ministr spojů. A orazítkovaná pošta na stanici Saljut 6 se tak stala první oficiální poštou v historii kosmických letů. Přitom jsme shledali, že razítkování, které za normálních okolností patří k nejjednodušším poštovním úkonům, mění se ve stavu beztíže v náročnou proceduru… A jen mimochodem, razítko jsme nezničili vyhozením do volného kosmického prostoru, jak si přál ministr Chalupa, je ve sbírkách Poštovního muzea Praha,“ uvedl Vladimír Remek.

Sběratelé mohli navíc získat některou z dopisnic vydaných v limitovaném počtu 300 kusů podle návrhu Tomáše Křepely. K dispozici byly také dopisnice k 40. výročí kosmické pošty a příležitostné razítko pro poštu Praha 1. Akce byla označována jako Rojení kosmonautů a rozhodně nebyla jen nostalgickým vzpomínáním. S kosmickými programy je totiž spojena i řada vědních a výrobních programů a Remek, jenž působil ještě do letošního ledna jako český velvyslanec v Rusku, se v Brně zasloužil o otevření nového inovačního centra, které se specializuje na vesmírné technologie a systémy, které zahájilo provoz při této slavnostní příležitosti.

Text a foto Marek Lukáš