Hantec

VAŘÍME S HANTECEM

podle první hantecové kuchařky

50 CHUTÍ HANTECU

To, že hantec způsobuje dobrou náladu, už asi všichni víme. Píše se o tom také v knize 50 odstínů hantecu. V padesáti rozhovorech s celebritami, které se nějakým způsobem „dotkly“ hantecu, se v ní dočtete často i dost pikantní historky legendárních brněnských postav. Naprosto revolučním počinem je siamské dvojče publikace – hantecová kuchařka 50 chutí hantecu. A právě z této části dvojknihy vám v roce 2018 NEW express přináší vybrané recepty.

Pokud se vám vaření s hantecem líbí, doporučujeme vám koupi knihy 50 odstínů hantecu/50 chutí hantecu, kterou koncem roku 2017 vydalo nakladatelství JOTA. Seženete ji ve všech dobrých knihkupectvích. Doporučená cena je 298 Kč. Autorem knihy je Honza Žanek Hlaváček – král brněnského hantecu. Grafické zpracování publikace, jakož i ilustrace a desítky nekonvenčních koláží jsou dílem hudebníka Libora Machaty. Dvojkniha zaručeně zaujme nejenom milovníky hantecu a dobrého jídla, ale i všechny čtenáře se smyslem pro humor.


DNES JSME VYBRALI RECEPTY NA NĚCO SLADKÉHO:

ŠMÉČKOVÉ PRIBIŇÁK

Kdo by neměl rád Pribináčka! Recept na něho vygómala už pré před těžkéma járama (1923) jedna šikovná havaj [dívka] z Přibyslavi, nějaká Jindřiška Hesová, móc šikovná filetka [dívenka]. Taky proto ta mňamka déchá mezi kindošama [žije mezi dětmi] dofčil. A nejen mezi kindošama. Jediné problém s Pribináčkem je ten, že se prodává v malém balení a kópit si jich patnáct na svačinku není až tak úplně levné špás. Ale to se mi právě podařilo vyřešit.

Z čeho to ufachčíme:

smetana na šlehání 33%

¼ kg tvaroha

3–4 vanilkové cukry 20 g

Jak to ubóchneme:

Ze startu našleháme šlehajdu a fukneme do ní tři, lépe čtyři pytlíčky vanilkového cukru. Pak smícháme s tvarohem. Prej stačí netučný, já dávám plnotučný, když už, tak už. Můžeme ještě dosladit móčmenovým cukrem. Přeji krásné chvilky s Pribiňákem!


BANCLOVÉ LÍVANCE

Mám takové problém. Když natlačím do štrycle [sním] desátó palačinku, který já miluju, často už mívám pocit, že su skoro plné. Jsou prostě těžký. Následující mňamka má v sobě míň móčmena a je taková „lehčí“. Kdo neprubnul, neuvěří.

Z čeho to ufachčíme:

2 vajca

4 bancle [banány]

1 lžička prdopeča [prášku do pečiva]

decko mlíka

150 g polohrubýho móčmena [mouky]

salcna [sůl]

 Jak to ubóchneme:

Bancle rozmixujeme s mlíkem a vajcama. Máznem do teho špetku salcny, páč ta je, jak známo, nad goldnu [nad zlato].

Přelejeme do hluboký misky, kam mázneme i nechystanó móku s prdopečem. Těsto betelně proškvrdláme a hodíme chvilku čekanku, aby si dáchlo.

Z banclovýho těsta smažíme na vymazaný pánvi goldnový lívance.

Netlačíme je do budky [nejíme] hned, ale necháme je trochu vychladnót, aby nám nesfajroval sandál [abychom si nespálili ústa]. Ocukrujeme je móčmenovým cukřiskem a navrch mázneme šlehajdu nebo zakysanó smetanu. A nezapomeneme se šábnout s familkó.

Ať vám čvachtá za žgraňó! [Dobrou chuť!]


ŠMÉČKOVÝ BOMBARDINO

Kamoš se stařkó se jednó vrátili vod Makaronů [z Itálie], kde byli téden na bretlách [lyžích]. Pré to bylo fest náročný. Muselo bét, páč dovezl klepeto v gypsu [ruku vsádře]. Tak jsem mu mázl dotazník, jestli ty sjezdovky byly fakt tak óbržhavka. Pré počágro špica [počasí krásné], sníh betelné, ale na berglách těžké kosigyn [na kopcích velká zima]. Taloši to měli progómnutý, všude stánky a paluše a kámoš popíjel na zahřátí jejich betelné tradiční alkec z kategorie tlamolep – bombardino. Je to míchané valčík, které se podává horké, takže zahřeje. Ale po deseti kóskách byl tak fest kóslé [opilý], že to z teho kopca najednó nebyl štond zahamovat [zabrzdit], hodil těžkýho páva a haluza i klíční kost v kopru. Ale pozitivní na tem bylo, že další dny už se nezdržoval nějakéma bretlama a zbytek tédna propařil v palermu [propil vhospodě].

Hned jsem ten boží drink chcel prubnót, ale při čekování webovéch válek jsem vymáknul několik receptů na šméčkový [nepravé] bombardino a jejich syntézó jsem došel k optimálnímu složení.

 Co budeme potřebovat na dvě porce:

velké panák vaječnýho likéru

malé panák rumunska [rumu]

malé panák mlíka nebo šlehačky

na ozdobeni šlehajda a čokedka [čokoláda]

 Jak to ubóchneme:

Ingredience smícháme, zahřejeme, ale nepřevaříme! Pak spravedlivě rozlejeme do dvou skleněných pohárků. Můžeme ještě na dno pustit čtvereček čokedky a navrch mázneme šlehajdu. Labužníci můžó ještě i na tu šlehajdu čokedku nastróhat.

Dyž jich dáte deset, tak ju budete mít jak z praku.


BONUS: Král brněnského hantecu Honza Žanek Hlaváček na aktuální téma – tentokrát SVÁTEK PRÁCE

Radovanec háčka je zase tady

Někdy je to těžká pasovka, to když Radovanec háčka vychází na sobotu, takže žádné laláč – haklkrén nebude.

Von to teda nebyl vždycky až tak úplné haklkrén. V tech inkriminovanéch jařinách sme fšici museli naklapat na tzv. EXPO. Pro ty co negómó, nebo to nazažili, zkratka v lochecu značila EXistenční POchod. Gdo neklapal, temu komanči v háčku vystavili žlutó kartu a následně vysadili stopku v karierním postupu. Nebo moh taky rovnó dostat kopny z hokny.

Traťůvka EXPA ve štatlu byla řadu jařin pevně vykolíkovaná. Startovačka byla u Augecu, hrnulo se Lidickó až ke stopařovi, gde byla ubóchlá holcnová tribuna, na kerý byli zaparkovaný papaláši, různý véšky, vařil tam plechové hašiš a fšici flignili těžké radovanec. Ten vostatně museli flignit i pěšáci v průvodu. No a někde pod tyjátrem u mléna byl rozchod, borci nabrali rovnó dráhu do nějakýho palerma a havaje typlovaly na domášov ke šporheltům a piglovat šropům arašídový věnečky. Pasovka byla, když hrnula régna. Jednak na jedneho nebylo dobře vidět a komanči ho mohli přehlídnót a pak byla v haklbery těžká vysvětlovaná, druhak byl za tech pár hoděk durchum durch prochcané a když k temu byla kosa, zavánělo to chabrusovó válkó.

Tohle už dneska nehrozí. Ale gdo chce, ubóchnite si klidně z holcny mávátko a dohrňte ke stopařovi. Só dvě varianty, jak to může dopadnót. Buď vás budó mít za kukačku a zašpérujó vás do šaškecu, nebo vás tipnó na zarytýho komára a můžete dostat fest do dózny. V každým případě budete u teho za těžkó hůlku.

Slovíčka pro ty ze Švédska:

radovanec háčka – svátek práce

haklkrén – vykašlat se na práci, špatná práce

komáři, komanči – komunisté

háčko – práce

traťůvka – cesta

vařil plechové hašiš – hrála dechovka

piglovat šropálům arašídový věnečky – utírat dětem zadečky

régna – déšť

holcna – dřevo

kukačka – blázen

hůlka – pohlavní úd, taky blbec