Zprávy

V předvánoční čas se bude v Brně bruslit pod Joštem

Náměstí Svobody dominuje vánoční strom, který již tradičně vyrostl v bílovických lesích. Zato kluziště pod sochou Jošta je letos úplnou novinkou.

Novodobá dominanta Brna, jezdecká socha markraběte Jošta se stává nejen oblíbeným místem setkávání lidí ve městě, ale nachází i další zajímavá uplatnění. Letos v období adventu pod „žirafou“ jak se soše někdy přezdívá se dokonce i bruslí.

K dalším novinkám patří návštěva stovky vyhlášených a svými maskami i dost děsivých čertů z Rakouska na Zelném trhu a další zajímavosti. „Návštěvníci předvánočního Brna se letos mohou také těšit na četná divadelní představení. Herci budou formou scének a vánočních koled prezentovat zvyky zahraničních zemí a ztvární také přímo na náměstí brněnské pověsti,“ uvedla za organizátory vánočních trhů Eva Skácelová.

Na Zelném trhu je letos přes 120 stánků. Lidé si tam mohou připít tradičním svařákem, pochutnat si na bramborácích, vaflích nebo čokoládových pralinkách. Prodejci nabízejí i četné rukodělné výrobky, například postavičky víl a elfů nebo skleněné vinuté perly.

Samozřejmě, že hlavní vánoční strom bude jako kaž­dý rok na náměstí Svobody, ovšem sváteční atmosféru tentokrát dodává i další ozdobený smrk na Zelňáku. Organizátoři vánočních trhů pro něj vybrali stříbrný smrk, který rostl v brněnské městské části Husovice.

Také trhy na nedalekém Moravském náměstí čekají letos změny. Tou největší je zbrusu nové venkovní kluziště. „Má rozměr zhruba osm set metrů čtverečních. Ledová plocha je i pod jezdeckou sochou markraběte Jošta, pod níž se dá projet,“ sdělila Kateřina Dobešová z radnice Brno-střed.

Průjezd pod markrabětem je pro Brňany hlavní atrakcí. Kluziště u koně nebo také žirafy, jak mnozí Brňané známé dílo Jaroslava Róny s úsměvem nazývají, bude otevřeno každý den.

Podle Dobešové kluziště na Moraváku přivítalo první návštěvníky 6. prosince. Lidi by o unikátní zážitek nemělo připravit ani špatné počasí. Radnice zakoupila nové chladící zařízení, díky němuž led vydrží i při teplotách do třinácti stupňů Celsia. Znamená to, že Brňané by mohli na Moravském náměstí bruslit ještě v březnu. Příchozí na něm naleznou i čtyři obří stany s gastronomickými specialitami, a také živý betlém.

Text a foto Marek Lukáš