Soutěže Cover Story

Užívejte si život, protože je tu nádherně

Rozhovor s Terezou Kerndlovou nejen o novém albu S TEBOU

Zpěvačka Tereza Kerndlová *6. 10. 1986 získala první kontakty s hudbou v útlém dětství, kdy se sotcem – jazzovým aswingovým zpěvákem Láďou Kerndlem – plavila po celé Evropě na lodích, kde Láďa Kerndl působil jako hudebník azpěvák. Pět let působila vpěveckém sboru Ivy Bittové. Pět roků závodně stepovala, šest let se věnovala dabingu – nadabovala přes 200 seriálů afilmů.

 

Od osmi let začala veřejně vystupovat se svým otcem ajeho orchestrem Jazz Friends is dalšími velkými renomovanými českými big-bandy. Sotcem zpívá na jeho 10 CD, za která již obdrželi několik zlatých aplatinových desek.

V roce 2000 se stala členkou dívčího tria Black Milk, které vroce 2002 získalo Českého Slavíka za Objev roku acenu Akademie. Jejich CD „Modrej dým“ a„Sedmkrát“ se staly zlatými aplatinovými.

Na jaře roku 2005 se Tereza vydala na velmi úspěšnou sólovou dráhu. V průběhu let 2005–2013 vydala čtyři sólová ajedno výběrové album asklidila mnoho úspěchů vpodobě vítězství vEurosongu 2008, ceny Hudebních cen Óčka 2009 vkategorii Pop & Dance, rekordní návštěvností klipu k singlu „Schody znebe“, který do dnešní doby na YouTube zhlédlo téměř 29 milionů lidí. Stejnojmenné album získává cenu Hudebních cen Óčka 2011 vkategorii Pop & Dance.

Tereza se aktuálně vrací po delší pauze. Tu využila pro přípravu nové desky, která pod názvem S TEBOU vyšla 25. května 2018. Ozrodu nového alba adalších aktivitách posledních let jsme si s Terezou Kerndlovou popovídali v redakci NEW expressu.

Šest let po vaší poslední – velmi úspěšné desce Schody znebe jste v květnu vydala nové album s názvem S TEBOU. Je to vaše páté sólové album v pořadí. Liší se něčím od předchozích CD? Kdo se na tvorbě alba kromě vás podílel? Jaké novinky mohou fanoušci od alba očekávat?

Tato deska je pro mě úplně jiná než všechny předchozí a to proto, že vznikala jako týmová práce, velmi pozvolna v úzkém kruhu mých přátel a mého partnera. Při tvorbě alba jsem se opřela o mého osvědčeného autora Chrise Neala, který stojí za Schody znebe, Přísahám či Tepe srdce mý, ale u tohoto alba se zapojil ještě jako producent a na pomoc si přizval ještě Grahama Marshe, oceněného několika Grammy (například za album Bruna Marse) a také českého producenta ODD Ondřeje Turtáka (bývalé Atmo Music). Nesmím zapomenout zmínit majitele studia White Chicken Daniela Škráška, který album míchal a masteroval. Na tomto souboru skladeb jsme pracovali více jak tři roky.

Album obsahuje 11 skladeb a všechny jsou autorské. Přes polovinu jich je v češtině, za což jsem ráda. Na albu ode mě poprvé uslyšíte i texty v angličtině, které jsem napsala společně s Imre Mozsikem. O další anglické texty se postaral Jaro Smejkal. A co se týká českých textů, tak ty napsal opět René Mayer.

Proč angličtina?

Angličtina je zpěvná a některé skladby v ní zkrátka vyznívají uvěřitelněji. Na albu STEBOU je hned několik písní v angličtině, protože si s ní dané písně lépe sedly. Společně s producentem Chrisem Nealem jsme se rozhodli, že budeme češtinu tentokrát kombinovat s angličtinou, aby byla deska pestrá. Myslím, že díky tomu si právě každý posluchač může vybrat, co se mu více líbí anebo ocení právě tu různorodost, která podle mého názoru vytváří krásné souznění v rámci celkového zvuku desky. Krásně vše drží pohromadě, i když jsou skladby odlišné. Myslím, že se nám podařilo přesně to, co jsme chtěli. Pravdou je, že jsme se albu věnovali poslední tři roky a vložili jsme do něj kus sebe a svého života.

 Máte tip na skladbu z alba STEBOU, která by se mohla stát hitem? Případně nějakou oblíbenou skladbu, kterou ráda zpíváte

Nedokážu říct, zda mezi skladbami je rádiový hit, ale za všemi hudebními počiny si stojím, protože to nebyla tvorba na zakázku, ale hudba, která šla z nás. První ochutnávky jako Přibliž mě blíž či Presumpce neviny vyletěly už nějaký čas před vydáním alba a mým fanouškům se opravdu líbí. Jelikož jsem na svých sociálních sítích vyhlásila velkou soutěž o album, které dovezu svým fanouškům přímo domů, tak jsem si díky tomu mohla udělat i takový řekněme přehled, jaká skladba u mých posluchačů vede. Součástí a jednou z podmínek soutěže totiž je, že musí vybrat skladbu, na kterou bychom měli natočit další videoklip. V podstatě, která píseň je pro ně silná natolik, že chtějí i její vizuální zpracování. Nejvíce padaly názvy skladeb Když nebe padá nám, Věř mi a taky píseň STebou, podle které se jmenuje celé album. A co se týká mne, tak z nových skladeb zpívám asi úplně nejraději Presumpci neviny.

V čem je podle vás největší síla vašich písní? Co by podle vás mohlo posluchače nejvíce zaujmout?

Síla je v melodiích a českých textech. My Češi máme rádi, když textům rozumíme a především, když se nás nějak dotýkají, ztotožňujeme se s nimi nebo nám něco přípomínají. V tom je ta největší síla. Melodie pak doladí celý pocit, který ze skladby máme. To jde ruku v ruce. Když si můžeme píseň zazpívat a vrývá se nám tím do paměti jde o ideální kombinaci. Takže doufám, že si posluchači na novém albu najdou svoje oblíbené songy, že se vícekrát zaposlouchají a najdou si tam to své.

S kým spolupracujete při tvorbě videoklipů k písním?

Za svoji kariéru jsem natočila mnoho videoklipů s různými produkcemi, ale poslední roky, ač už byl za kamerou pokaždé někdo jiný, se režijně o moje klipy stará můj muž. Jeho nápady vidíte ve Schodech znebe, Tepe srdce mý nebo vAndělovi. Ale i v těch nových, jako je Pre­sumpce neviny nebo Přibliž mě blíž. Dost se to pojí s tím, že píše texty, čili hned přichází vize a nápady, jak co nejlépe zpracovat vizualizaci písně a přiblížit tak divákovi, o co přesně v daném songu jde. Poslední tři videoklipy, mezi které patří i ten nejnovější – Commander, jsme natáčeli s kameramanem Zdenkem Sopůškem. Velice jsme si sedli a krásně nám to funguje. Určitě v blízké budoucnosti vzniknou další videoklipy v této sestavě.

Patříte nesporně k nejpůvabnějším českým zpěvačkám – jak to děláte, že vypadáte tak skvěle? Prozradíte nám své oblíbené značky kosmetiky pro péči otělo, pleť avlasy?

Moc děkuji. Vše je pochopitelně o tom, že se o sebe musíte starat a to nemyslím jen povrchní vzhled. Je to i o duši a o tom, jak se cítíme uvnitř. Spokojeni, šťastni a odpočatí. Vše je o zdravé stravě, kvalitním spánku a vnitřní rovnováze. Pak také jistě i o tom, jak se staráme o své tělo. O pleť, vlasy nebo nehty. Mám za to, že žena by o sebe měla dbát, pečovat o svůj vzhled a starat se o své zdraví. Pokud mám dát pár tipů, tak klidně můžu. Nikdy nechodím spát neodlíčená. Každý den hydratuju pleť, ať už používáním dobrého hydratačního krému, nebo taky přísunem dostatečného množství tekutin. Minimálně jednou týdně dopřávám své pleti nějakou výživnou masku. O vlasy se mi starají v salonu Yes VIP, který pokud vím, máte i v Brně, takže určitě doporučuji. Pokud si potřebuji udělat dokonalé vlasy, používám výrobky od Rowenty, ať už jde o žehličku na vlasy, nebo kulmu, se kterou uděláte krásné vlny. A taky nedám dopustit na šampony a kondicionery značky Alterna. Jestli se vyplatí do něčeho z beauty produktů investovat, tak jsou to kvalitní přípravky na vlasy. Jestli jste to ještě neudělali, utraťte za kvalitní šampon a vlasy vám poděkují.

Jaký je váš vztah kmódě? Máte nějaké oblíbené módní značky, nebo návrháře?

Móda a hudba k sobě neodmyslitelně patří a vždy to tak bylo. Image umělce je jednou z důležitých složek, které musí mít. Já módu miluju a beru ji jako velkou hru. Můžete krásně vyjádřit svoji osobnost nebo aktuální náladu. Často se oblékám podle toho, jak se cítím, a někdy je mi to zase úplně jedno. Je to, jako se vším. Nesmíte tomu příliš podléhat. Spíš si najít svůj styl, než se držet výstřelků. Ve skříni by se měly objevovat kombinovatelné kousky, které nepodléhají módě a zároveň i nové trendy. A to vám umožní vytvářet zajímavé kombinace. Nejsem ani tak na značky, spíš je to o pocitu, co se mi líbí a rozhodně u mě nehledejte drahé kousky. O cenách to není. Spíše o vkusu.

Na mnoha fotografiích ive videoklipech jste velmi sexy. Není divu – vaše křivky by vám mohl kdekdo závidět… V redakci víme, že vizuální styl je v showbyznysu důležitou součástí úspěchu. Spolupracujete s někým, kdo se stará ovaši uměleckou image?

Dříve jsem si brávala vizážistky, stylisty a nechávala to na nich. Teď už je to pár let tak, že se líčím a dělám si vlasy sama a styling do videoklipů nebo na pódium vlastně taky. Poradím si s tím sama a současně mě to baví. Pokud jde o nějaké focení nebo jinou příležitost, mám několik oblíbených lidí, se kterými ráda dělám, protože se mi líbí jejich práce. Ráda je v takovém případě využiju a nechám rozvinout jejich kreativitu. Poslední dobou se ale o sebe starám především sama.

 Jak důležitá pro vaši tvorbu je vaše rodina?

Nevím, jestli pro tvorbu, tam snad platí jen to, že je důležité cítit od rodiny podporu v tom co děláte. Vědět, že s vámi jsou a fandí vám. Pro mě je spíš rodina důležitá v životě jako takovém. Nikdy jsem s našima neměla žádné problémy a vždy tu byli pro mě. Když tohle víte, vlastně se vám krásně žije. Neexistují spory, nejsou žádné pochyby, víte že tu jsou a to za jakékoliv situace. Vážím si takového vztahu s rodiči, protože ne každý má to štěstí.

Od vydání předchozího alba uběhlo šest let – to je poměrně dlouhá doba. Co všechno jste za těch šest let stihla kromě práce na novém albu?

Stihla jsem toho pochopitelně dost, přece jen šest let není žádná krátká doba. Mimo to, že jsem vydala několik singlů mimo album a přijala pozvání na hostování na skladbách jiných umělců, kdy si asi nejvíce cením spolupráce s Richardem Müllerem, jsem také cestovala, sbírala síly, přijala žádost o ruku a vzala si toho nejlepšího muže na světě. Měli jsme báječnou cestu po Americe a vzali se v Las Vegas. Bylo to dobrodružné, vzrušující a doufám, že si to někdy zopakujeme.

 Přece jen, za těch šest let toho bylo hodně – připomeňme si tedy aspoň ty nejdůležitější momenty vaší kariéry v tomto období.

V roce 2012 vznikl videoklip k duetu s Richardem Müllerem s názvem Klid, mír a pokora a ve slovenském Slavíku tato píseň byla nominována na Hit roku 2012, čímž se zařadila mezi pět nejlepších skladeb roku.

V létě 2012 jsem nazpívala singl s názvem Tepe srdce mý – videoklip k této skladbě po nominaci hudební stanicí MTV zvítězil v anketě Český Slavík v kategorii Videoklip roku 2012. Tento klip je úspěšný i na YouTube – v současnosti má zhruba 4 325 005 zhlédnutí.

Na začátku roku 2013 je pro mně důležitý zisk třetí ceny v kategorii Zpěvačka roku 2012 v soutěži hudební stanice Óčko. V tomto roce vznikla i skladba a videoklip Klišé z plyše. Singl je součástí následně vydaného alba Singles Collection, které je plné mých nejznámějších a nejúspěšnějších singlů.

V roce 2014 proběhla zajímavá spolupráce se slovenskými Mafia Corner na skladbě a videoklipu s názvem Být či nebýt, která je vyjádřením boje proti násilí na ženách. Nesmím zapomenout ani na spolupráci s českým rapperem El Ninem v létě 2015. Výsledkem spolupráce byla skladba a videoklip Nejsme to my.

A pak už jsem se začala soustředit na práci na novém albu S TEBOU a na vše, co se zrodem alba souvisí – singly, videoklipy, fotografování, promo … A v rámci tvůrčího procesu jsem samozřejmě stihla i mnoho vystoupení, setkání se zajímavými lidmi, cestování a našla jsem si i dostatek času na relaxaci a osobní život.

 Videoklip k písni Schody z nebe z roku 2010 má na YouTube 28 845 802 zhlédnutí – to je meta, která se těžko překonává… Nepochybně se oto pokusí ivideoklipy, které vznikly s předstihem k novému albu S TEBOU k písním Přibliž mě blíž (zatím 1 697 093 zhlédnutí), Presumpce neviny (1 245 057 zhlédnutí) aCommander (od 16. května 142 875 zhlédnutí). Prozradíte nám nějaké zajímavosti onatáčení těchto klipů?

Těžko se bude překonávat úspěch Schodů znebe, možná se to už nikdy nebude opakovat. Ale to je v životě to krásné, to že nevíte, co vám osud přichystá. Nicméně zajímavosti z natáčení klipů se najdou vždycky. Při natáčení Přibliž mě blíž v Portugalsku vznikaly jedny záběry na ostrově, kam vás musí dopravit místní dopravní společnost na malých lodičkách. Chtěli jsme mít záběry při západu slunce a dohodli jsme se, že nás vyzvednou později, než je běžné. Problém nastal, když na nás zapomněli a nechali nás tam. Dost těžko jsme s nimi mohli komunikovat, když se na centrálu po zavírací době nedovoláte. Od přespání na ostrůvku, kde jsme neměli nic s sebou, nás nakonec zachránil místní rybář. Nás a čtyři Francouze, které tam také nechali.

Co připravujete v nejbližším období?

Čeká mě léto, které mám letos spojené s mnoha koncerty s mojí novou kapelou. Už jich máme několik za sebou a velice si to užíváme. Budu mít taky nějaké to volno a jako každý rok ho využiju a budu u našich na Moravě. Tam je klid a velká pohoda. Dáme si něco k jídlu a budeme si povídat, dělat obyčejné věci, vypneme … To je potřeba. Až se léto překulí, budeme chtít vyjít s dalším klipem, takže zcela určitě budeme v létě i natáčet nový videoklip.

Co vám v poslední době udělalo radost?

Tak to je jednoduchá odpověď. Album. Zní to divně, ale když na něčem pracujete tak dlouho, je to opravdová radost, když držíte svoji práci – svoji desku v ruce a víte, že je to hotové. Dělá mi radost, že se album líbí těm, kteří mi věřili a také novým fanouškům. Ale k radosti mi stačí i úplné maličkosti. Třeba, že je letos tak dokonalé počasí. Miluju slunce, miluju léto.

Máte ještě nějaký zatím nesplněný sen?

Nevím, nic mě momentálně nenapadá. Snila jsem vždy o tom, že budu dělat hudbu a to se mi plní. Tak snad jen, aby to vydrželo.

Co chcete vzkázat svým fanouškům?

Užijte si léto, odpočiňte si a užívejte si život, protože je tu nádherně! Mám vás ráda a pokud jste ještě neslyšeli S TEBOU, budu ráda, když si ho na léto zařadíte do svého playlistu v telefonu a budete poslouchat u svých oblíbených činností.

Milena Hurajová, fotografie: archiv Terezy Kerndlové

www.kerndlovatereza.com


SOUTĚŽ O NOVÉ ALBUM

TEREZY KERNDLOVÉ – STEBOU

 V květnu 2018 vyšlo nové album Terezy Kerndlové STEBOU.

 O toto album s podpisem avěnováním interpretky si můžete zasoutěžit.

Pokud chcete zkusit štěstí, do 20. srpna pošlete na e-mail: soutez@newexpress.cz odpověď na soutěžní otázku:

Jak se jmenuje první sólové album Terezy Kerndlové, které vydala v roce 2006?

Do předmětu e-mailu napište TEREZA.