Zprávy

Unikátní hydrogel z Brna může léčit popáleniny, zlomeniny a zefektivnit chemoterapii

Vojtová a Michlovská

K získání patentu vede dlouhá cesta, ale ještě delší k vývoji jedinečných materiálů, které by mohly usnadňovat léčbu a přispět tak k jejímu zefektivnění. Tuto cestu absolvovala Lucy Vojtová se svým týmem z CEITEC VUT. Na základě jejich desetiletého výzkumu vznikl transparentní hydrogel, který nejen lze připravit pacientovi na míru tvarem i velikostí, ale také tím, že se po skončení účinku rozpadne.

Viskózní roztok polymeru je lehce aplikovatelný injekční stříkačkou, případně sprejem nebo se dá jen lehce natřít na poškozenou tkáň. Prioritně při teplotě lidského těla 37 °C ztuhne na daném místě a navíc bez přídavku jakýchkoliv dalších sloučenin může být snadno stabilizován modrým světlem, které se využívá například v zubních ordinacích.

Transparentní hydrogel je testován v medicíně na hojení popálenin, jako aditivum do kostních cementů nebo jen jako nosič pro uvolňování určitých léčivých látek do těla přímo na daném místě, kam by byl aplikován. Doba jeho účinku je nastavitelná jak jeho chemickým složením, tak i dobou a intenzitou aplikace modrého světla. Během jeho životnosti může docházet k postupnému uvolňování léčivých látek (např. proteinů), které přispívají k hojení tkání. Gel může sloužit i k řízenému uvolňování chemoterapeutik pro léčbu rakovinového bujení.

„Na vývoji hydrogelu jsem začala pracovat pod vedením profesora Jančáře v roce 2002 po svém návratu z post-doktorské stáže v USA. Postupně jsem začala zaučovat svoji diplomantku a později doktorandku doktorku Michlovskou. Takže autoři patentu jsme my tři. Vývoj trval přibližně 10 let, než jsme začali s jeho patentováním. V budoucnu může být ještě modifikován a obohacován o různá léčiva a bioaktivní látky, které by ještě urychlovaly a usnadňovaly léčbu nemocí i poškozených tkání,“ říká Lucy Vojtová, vedoucí výzkumu hydrogelu.

Text a foto Marek Lukáš