Second Photo

Tino Kratochvil – listopad

ČERNOBYL – MĚSTO DUCHŮ

Výjimečně tady nebudou žádné fotky ze štatlu, ale z uzavřené zóny kolem jaderné elektrárny Černobyl, která měla být největší na světě, pokud by soudruzi neudělali někde chybu.

Je to 31 a půl roku, co v elektrárně probíhal rutinní test bezpečnostních záložních systémů chlazení reaktoru a vedoucí směny měl asi nějakou virózu a nechal záměrně reaktor přehřát, aby vyzkoušel jestli funguje záložní chlazení. Pak se údajně vyměnila směna, ale nepředali si informace a začal test, který během několika minut skončil největší jadernou katastrofou na světě, způsobenou lidskou chybou.

Téměř 200 tisíc lidí z okolních 91 vesnic a 3 měst, včetně takzvaného „atomového města“ Pripjať, se muselo evakuovat. Svědci hovoří o koloně evakuačních autobusů, která měla 20 km, což si my, díky D1 umíme lehce představit.

Na odklizení trosek okolo elektrárny nasadili roboty dokonce i z vesmírných programů, ale vydržely jen 2 dny, proto pak museli vysoce radioaktivní trosky uklízet lopatami tzv. „bioroboti“. Několik tisíc ruských vojáků proto během několika let umřelo na následky ozáření. Zbylé 2 bloky elektrárny ze 4 ještě do roku 2000 normálně vyráběly elektřinu, ale nakonec musely být taky odstaveny. Celá zóna 30 km kolem Černobylu je uzavřená a hlídaná vojáky.

Město, kde žilo 50 tisíc lidí, vyrostlo během pěti let uprostřed lesa a nyní si příroda bere vše zpět. Symbolem je velké rezavé ruské kolo uprostřed města, které paradoxně nikdy děti nevozilo, protože zábavní park se měl otevřít až 1. května 1986, den po tom, co byla nařízena evakuace.

Nejhorší bylo, že vláda celou katastrofu dlouho utajovala a například na 1. máje, byly ve všech městech velké průvody a lidé se zbytečně vystavovali velkým dávkám radiace. Číst o této katastrofě je děsivé, ale vidět ta místa na vlastní oči, u toho zůstává rozum stát.

Nyní je v místech kolem elektrány vcelku bezpečno, protože okolní státy a Evropská unie vydaly na sanaci a sarkofág, kterým se elektrárna kompletně uzavřela, téměř 3 miliardy euro. Proto je taky možné s certifikovaným průvodcem absolvovat výlet do těchto neuvěřitelných míst.

Menší vesnice jsou úplně zarostlé, težko poznat, kde byla silnice, ale můžete vidět auta zaparkovaná před domy, opuštěné školy, bazény a školky, všudypřítomné pomníky obětem katastrofy. Fotbalový stadion připomínající naše Lužánky, než to Švanci vykácel, a pohled ze střechy paneláku je impozantní. Asi jako kdyby zarostlo lesem sidliště Bohunice.

Sarkofág vyrobený z titania je údajně největší kopulovitou stavbou na světě a vešel by se do něj třeba Titanic. Na poslední fotografii je celá naše expedice s Ivanem Ivanovičem, který pořád žije sám ve svém domě v opuštěné vesnici asi 5 km od Černobylu.


navigate_before
navigate_next