Hudba

THE STARS Z MORAVSKÝCH BRÁNIC (9. díl)

Zleva: Petr Hercog, Jan „Marie“ Kratochvíla, Lubomír Kafrda, Petr Král, Jaromír Růžek, Jaroslav Bednařík a Petr Procházka. Rocková skupina Arcus z Moravských Bránic v roce 1989 Foto archiv

ROCKOVÝ ARCUS

V tom čase skončila jedna slavná etapa rockové skupiny Arcus. Do příchodu příštího pěveckého frontmana si museli členové skupiny Arcus ve zpěvu vystačit sami. Ještě ve stejném čtyřiaosmdesátém roce získali do svých řad zpěváka Karla Vondrušku (*1960), rodilého Hodoníňana z Brna. Následovala další, neméně úspěšná fáze rockové skupiny. Vondruška v roce příchodu do Arcusu ukončil studium na VUT Fakultě elektrotechnické. Ovládal velmi dobře anglický jazyk a proto se i zlepšila výslovnost interpretovaných skladeb. Nakonec se však rozhodl k zahraničním převzatým skladbám psát vlastní texty.

K nepostradatelnému pomocníkovi hudební skupiny zvukaři Františku Růžičkovi se přidal v roce 1985 pomocník, příští další zvukař Jaroslav Bednařík (*1961) z Ivančic. Ten později Růžičku vystřídal a po jeho odchodu zvučil dalších dvacet let. V témže roce klávesák Tomáš Kostřica z kapely odešel a nahradil jej Petr Procházka (*1963) z Ivančic. Také došlo ke střídání na postu jednoho z kytaristů. Místo Vladimíra Tesáčka mezi sebe členové skupiny Arcus vzali vynikajícího muzikanta a kytaristu Jana „Mariu“ Kratochvílu (*1958) z Ivančic. Kafrda přešel na post doprovodného kytaristy s občasnými sóly. Nadále zpíval část repertoáru.

V osmdesátých letech se členové rockové skupiny Arcus přesunuli do nově vzniklé zkušebny, kterou si v domě své babičky v ivančické části Letkovice zařídil již jmenovaný kytarista skupiny Jan „Marie“ Kratochvíla. V selském stavení si kašírovanými platy od vajíček upravil bývalou stáj. Ostatní členové se složili na kamna využívající k ohřevu piliny. Ty se potom skladovaly v přilehlé stodole. Není divu, že mnohdy zvlhly a i přes pečlivé napěchování „piliňáky“ místo tepla vytvářely čmoud. To se potom v mrazu špatně zkoušelo. Ovšem, když se zadařilo, tak ve zkušebně bylo docela příjemně.

V roce 1987 za bicí soupravu zasedl místo Pavla Kramára, který hudební kariéru ukončil a stáhl se do ústraní, sedmadvacetiletý Petr Hercog (*1960) z Moravských Bránic. Přibližně po čtyřech letech spolupráce se v roce 1988 zpěvák Karel Vondruška se členy rockové skupiny Arcus rozloučil.

Dalším sólovým zpěvákem se od roku 1989 stal Jaromír Růžek (*1951) z Brna, který opustil skupinu Babylon. Také on psal texty k převzatým zahraničním rockovým skladbám a zpíval tedy v mateřštině. V roce 1991 se pracovně osamostatnil a začal se živit podnikatelskou činností. Na úkoly spojené se členstvím v Arcusu se mu již nedostávalo času. Nahradil jej Evžen Koláček (*1964) z Oslavan.

V tom čase měla rocková skupina Arcus ve svém hudebním repertoáru především převzaté zahraniční skladby s českými texty. Například od skotských Nazareth, britských Status Quo, Def Leppard, Deep Purple, německých Scorpions, Bon Jovi ze Spojených států amerických, nebo od kanadského zpěváka Bryana Adamse (*1959) a dalších. Také Koláček psal texty na převzaté písně.

V roce 1992 Kratochvíla se členstvím v rockové kapele skončil. Nahradil jej krátkodobě kytarista Josef Musil (asi *1966) ze Zastávky, kterého vystřídal v roce 1993 kytarista Milan Koblížek (*1964) z Ivančic. Přesto, že se naskýtá domněnka z důvodu stejného jména na rodinnou příslušnost se zakládajícími členy bigbítové skupiny The Stars, není tomu tak. Jedná se o náhodu.

V srpnu 1993 vystřídal bubeník Zdeněk Šín (*1964) z Ivančic dosavadního člena Arcus Petra Hercoga. V roce 2001 místo bubeníka Zdeňka Šína nastoupil Jan Chvátal, který je členem skupiny Arcus doposud (2016).

Během čtyřiadevadesátého roku se se členy rockové kapely rozloučil Petr Procházka a místo něj se ujal kláves Leoš Liškutin (*1954) z Pozořic. V průběhu následujících let se za klávesami vystřídali Miroslav Hanák, Karel Wágner a Bořivoj „Borek“ Nedorost (*1962). V současnosti na ně hraje Radek Hlavnička (2016).

V listopadu 1994 Evžen Koláček ukončil členství v Arcusu a místo něj byl do hudebního kolektivu přijat devatenáctiletý Luboš Čtveráček (*1975) z Třebíče. V prosinci 1994 se Lubomír Kafrda rozhodl ukončit kariéru kytaristy. Stalo se tak v období, kdy se tanečních zábav zúčastňovalo velké množství návštěvníků, a panovala na nich výborná atmosféra.

Jiří Donné