Tipy pro volný čas

STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS

© Robert Vystrčil

21. mezinárodní přehlídka ohňostrojů – Brno, Jihomoravský kraj
25. 5.–17. 6. 2018

Pět velkolepých ohňostrojů v roce 100. výročí Československa

Soutěžní přehlídka pyromuzikálových show IGNIS BRUNENSIS již 21 let přivádí do Brna
a Jihomoravského kraje stovky tisíc návštěvníků. Festivalová přehlídka v Brně s titulárním partnerstvím pivovaru STAROBRNO se řadí mezi nejprestižnější evropské i světové přehlídky.
Přehlídku v roce 100. výročí založení Československa zahájí PRELUDE SHOW 2. 6. a SOUTĚŽ 6. 6., 9. 6. a 13. 6. na Brněnské přehradě. Letošní 21. ročník uzavře ohňostrojný EPILOG v sobotu 16. 6. nad hradem Špilberk, který bude celý věnovaný významnému jubileu založení společného státu Čechů a Slováků.
Ohňostrojná představení začínají vždy ve 22.30 hodin. Ohňostroje na hladině přehradního jezera potrvají minimálně 17 minut, epilog je plánovaný v délce asi 12–13 minut.
V ohňostrojné přehlídce uděluje několik prestižních cen odborná porota. Hodnotit budou také návštěvníci, kteří vybírají vítěze ze všech pěti ohňostrojů přehlídky. Prostřednictvím internetu a slosovatelných anketních lístků určí vítěze „Ceny diváka STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS – Brno 2018“.

Brněnská přehrada
sobota 2. 6. / 22:30 prelude FLASH BARRANDOV SFX Česko – „Ó ŠTĚSTĚNO…“
středa 6. 6. / 22:30 1. soutěž SUREX Polsko – „SYMFONIE BAREV“
sobota 9. 6. / 22:30 2. soutěž PYRO EVENTS Rumunsko – „RUMUNSKO 100“
středa 13. 6. / 22:30 3. soutěž POK 2.0 LUX FACTORY Francie – „NOC POD HVĚZDAMI“

centrum Brna – nad hradem Špilberk
sobota 16. 6. / 22:30 epilog IGNIS BRUNENSIS TEAM Česko – „ACH SYNKU, SYNKU…“


originální hudební doprovod k ohňostrojům vysílá Rádio Krokodýl 103 FM, pouze k závěrečnému epilog ohňostroji vysílá originální hudbu současně také Český rozhlas Brno 106,5 FM – jinde hudební originály k ohňostrojům neuslyšíte pro dobrý poslech hudby k ohňostrojům a strhující zážitky použijte mobilní přijímače s přímým FM příjmem (nepoužívejte internetové streamy rádií)


STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS 2018 (změny programu vyhrazeny)

PRELUDE SHOW hladina Brněnské přehrady
2. 6. 2018 / 22:30 – FLASH BARRANDOV SFX Česko
sobota

Úvodní prelude show české společnosti zahajuje hlavní mezinárodní soutěž hodnocenou odbornou porotou a veřejností. FLASH BARRANDOV SFX je čtyřnásobným vítězem soutěžní přehlídky Ignis Brunensis. Řadu ocenění společnost Flash Barrandov získala za projekty realizované v Evropě, Severní Americe či na Arabském poloostrově.
Název ohňostroje: „Ó ŠTĚSTĚNO,  … jak Měsíc proměnlivý vždy ubýváš a dorůstáš …“
Design: Jaroslav Štolba – FLASH BARRANDOV SFX
Charakteristika ohňostroje podle autora: V římské mytologii je Fortuna – Štěstěna personifikací „naděje v dobré pořízení“ a zosobňuje nevypočitatelnost života a osudu, kdy nečekané i nepříznivě vyvíjející se životní události mohou se proměnit v dobro. Fortuna, Dáma Štěstěna, která našimi osudy jak s kolem otáčí, je tématem mnoha uměleckých děl. Zřejmě nejznámějším dílem je kantáta Carmina Burana německého hudebního skladatele Carla Heinricha Maria Orffa, zkomponovaná na motivy stejnojmenného souboru středověkých textů, které opěvují lásku, přírodu, oslavují jídlo, pití a hry – což je téma přirozené, aktuální, bezesporu věčné … Mimořádně sugestivní hudební podklad tvoří výběr zvukově i výrazově pestrých skladeb se spontánním rytmem, jednoduchou melodikou i valivou silou všemocné Štěstěny. Věříme, že oheň v moderním designu přetaví jednotlivé hudební motivy v jedno harmonické, radostné a energií nabité splynutí.
Hudba: Karneval – Antonín Dvořák | O Fortuna | Fortune Plango Vulnera | Ecce Gratum | Tanz Were Diu Werlt Alle Min | Ave Formosissima | O Fortuna


SOUTĚŽ 1 hladina Brněnské přehrady
6. 6. 2018 / 22:30 – SUREX Polsko
středa

SUREX – FAMILY COMPANY RYSZARD SUZDALEWICZ je rodinnou firmou, která reprezentuje Polsko na světových ohňostrojných přehlídkách. V roce 2013 se účastnili brněnské přehlídky a získali cenu
za hudební doprovod a design závazné části show. Kromě produkce ohňostrojů je společnost Surex také hlavním producentem mezinárodní přehlídky ohňostrojů v polském Štětíně.
Název ohňostroje: „SYMFONIE BAREV“
Design: Jaroslaw Suzdalewicz, Sebastian Cwajna – SUREX
Charakteristika ohňostroje podle autora: „Naše vášeň, vaše emoce“ – to není jen motto naší společnosti a tato slova nejsou jen poetické vyjádření spolupráce mezi ohňostrojem a emocemi. Pro naši show jsme zvolili jedinečný hudební podkres.
„Symfonie barev“ – barevná paleta je úžasný nástroj, který umožňuje návrháři vytvořit kompromisy a výrazné barvy. Během show chceme vytvořit duhu nad Brněnskou přehradou. Ve spojení s designem show nám to umožňuje splnit požadavky i těch nejnáročnějších diváků. Hlavním cílem představení je, aby během našeho ohňostroje přišla chvíle, kdy přestanete přemýšlet a začnete cítit emoce.
Hudba: Karneval – Antonín Dvořák | Empyrea – Jo Blankenburg | Nero – Two Steps from Hell | Edge The World – James Dooley | El Dorado – Two Steps from Hell | Rise from the Underworld – James Dooley


SOUTĚŽ 2 hladina Brněnské přehrady
9. 6. 2018 / 22:30 – PYRO EVENTS Rumunsko
sobota

PYRO EVENTS Team od roku 2006 produkoval úspěšně přes tisíc pyrotechnických představení. Různorodost výzev a komplexnost našich inscenací jsou základem naší odbornosti. Bez ohledu na místo a složitost technických řešení se nám podařilo vždy realizovat představení, která se stala památnými po celé Evropě.
Název ohňostroje: „RUMUNSKO 100 – pocta k 100. výročí Velkého Rumunska“
Design: Mihai Bondria – PYRO EVENTS Team
Charakteristika ohňostroje podle autora: Pozice Rumunska na evropské úrovni, hodnoty, které nás definují, naše ambice, stát se jednou z předních evropských zemí, vztahy s našimi historickými spojenci a naše aspirace jako národa – to vše je nyní v centru pozornosti. Rok 2018 může být novým počátkem silnějšího, odvážnějšího, jistějšího a jasnějšího Rumunska! Stejně jako ohňostroje, které osvětlují oblohu, pokaždé, když oslavujeme 100 let od historického okamžiku. Představení Pyro Events představí naši zemi jako protagonistu budoucnosti, jako pozitivní, energické a nadšené Rumunsko!
Hudba: Karneval – Antonín Dvořák | Game of thrones – Medley – 2 Cellos | Also Sprach Zarathustra, Op. 30 – Strauss | Calusul-Dumitru Zamfira | Hora Staccato – Grigoras Dinicu | Rapsodia Romana – George Enescu | Balada – Ciprian Porumbescu | Ciocarlia – remix


SOUTĚŽ 3 hladina Brněnské přehrady
13. 6. 2018 / 22:30 – POK 2.0 LUX FACTORY Francie
středa

Společnost Pok Co. sous les étoiles byla založena v roce 2009. V roce 2017 se společnost stává POK 2.0 Lux Factory. Naše práce kombinující Pyrotechnic Art & Street Arts zve publikum k novým dobrodružstvím, která kombinují poezii, emoce a sílu obrazů.
Název ohňostroje: „NOC POD HVĚZDAMI“
Design: Arnaud FOURIAU – POK 2.0 LUX FACTORY
Charakteristika ohňostroje podle autora: Skvěle sladěná show s rytmem, nabízející obrovské množství nejrůznějších ohňostrojných prvků vysoké kvality, které jsme sami sestavili speciálně pro tuto příležitost v renomované brněnské přehlídce.
Hudba: Dies Irae – Giuseppe Verdi | Vltava – Bedřich Smetana | Karneval – Antonín Dvořák | Fly Me to the Moon – Frank Sinatra | La Boîte à Musique – Rhian Sheenan  | The Great Escape – Woodkid  | Ara Batur – Sigur Ros | Nomad Slang – Ibrahim Maalouf


EPILOG SHOW nad hradem Špilberk
16. 6. 2018 / 22:30 – IGNIS BRUNENSIS TEAM Česko
sobota

Finálový ohňostroj na počest 100. výročí Československa
Hrad Špilberk – historická dominanta moravské metropole poskytne tradiční scénu pro závěrečný ohňostrojný muzikál na počest stoletého výročí Československa. Design a produkci zajistí společný IGNIS BRUNENSIS Team pod vedením společnosti Flash Barrandov SFX.
Název ohňostroje: „ACH SYNKU, SYNKU…“
Design: Jaroslav Štolba – FLASH BARRANDOV SFX
Charakteristika ohňostroje podle autora:
1. Vyšehrad • Jedinečný zvuk „Harfy věštců“ naplňuje první tóny k celé symfonické básni „Má vlast“ Bedřicha Smetany. Je inspirovaná legendami a pověstmi z počátku českých dějin, spojenými s hradištěm a pevností Vyšehrad, založeným snad bájným knížetem Krokem.
2. Svatováclavský chorál • óda na sv. Václava, prvního patrona české země, je pro mnohé z nás stejně uctívanou skladbou, jako je česká státní hymna. Svatováclavský chorál vznikl již ve 14. století, přečkal staletí a je nadále vznešený a živý.
3. Sinfonietta • neznamenala jen obdivuhodný projev Janáčkova hudebního génia, kterou inspiroval svět, ale i oduševnělou oslavou nové Československé republiky. Skladba byla poprvé uvedena na Všesokolském sletu v roce 1926.
4. Krútňava • Slovenská národní opera od Eugena Suchoně vznikala v období druhé světové války a ihned po prvním uvedení v roce 1949 se ocitla pod tlakem ideologií, ve snaze „zbavení se nánosů křesťanství“, z kterých, čistých to ideálů, celá opera vyrostla…
5. Ach synku, synku… • oblíbená píseň Tomáše Garrigue Masaryka, trikolorový instrumentální dárek pro našeho prvního prezidenta…
6. Fanfáry z opery Libuše Bedřicha Smetany • jsou spojeny především s ceremonií inaugurace hlavy českého státu a zazněly i v roce 1918 v Národním divadle, chvilku poté složil první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk svůj prezidentský slib…
Jednotlivé skladby spojuje s ohňostrojným designem specifikum projevu hrdosti, ideálů, mentality a především vzájemné, rodinné empatie národů česko-slovenských na pozadí momentů historie a v inspiraci s jejich krásným hudebním projevem. Ať se nám všem v té naší republice žije dobře…!
Hudba: Vyšehrad – Bedřich Smetana | Svatováclavský chorál – nejspíše společně arcibiskupové Arnošt z Pardubic a Jan Očko z Vlašimi | Sinfonietta – Leoš Janáček | Krútňava – Eugen Suchoň  | Ach synku, synku… – česká lidová píseň | Fanfáry z opery Libuše – Bedřich Smetana


Hlavní spolupořadatelé a partneři STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS
Hlavními spolupořadateli festivalu IGNIS BRUNENSIS jsou statutární město Brno, Jihomoravský kraj a SNIP & CO, reklamní společnost současně jako hlavní producent. Titulárním partnerem ohňostrojné přehlídky je společnost Heineken Česká republika – pivovar Starobrno. Festival probíhá také za podpory státní agentury CzechTourism. Generálními partnery jsou společnosti SILNICE GROUP jako exkluzivní dodavatel pontonového soulodí pro ohňostroje na Brněnské přehradě a letos jubilující Veletrhy Brno. Důležitým partnerem je také společnost UNICON – ocelové konstrukce, která zapůjčuje pontony pro instalaci odpalovací plochy ohňostrojů na hladině přehrady. Na ohňostrojném festivalu se výrazně podílí několik městských částí, především Brno-střed, Brno-Bystrc a Brno-Kníničky. Oficiálním dopravcem ve veřejné dopravě je Dopravní podnik města Brna. Technickým garantem mezinárodní ohňostrojné přehlídky je Flash Barrandov SFX.

www.ignisbrunensis.cz