Aktuality Zprávy

Soutěž návrhů na chytrou čtvrť Špitálka zná vítěze

Úkolem účastníků mezinárodní ideové soutěže Špitálka byla proměna části nevyužitého areálu brněnských tepláren a jeho okolí v blízkosti ulic Špitálka, Křenová a Cejl na chytrou městskou čtvrť se smíšenou výstavbou bytů, kanceláří se službami i zázemím pro volný čas a relaxaci.
Soutěžilo šestadvacet návrhů z Česka, Slovenska, Polska, Srbska, Litvy, Belgie, Velké Británie, Singapuru a Japonska. Porota z nich vybrala vítězný návrh z tuzemska – z dílny pražského ateliéru Aulík Fišer Architekti od autorů Jana Aulíka, Petry Skalické a Miloše Linharta.
„Návrh je ambiciózní, a přitom realistický. Autoři propojují okruh městských parků s nábřežím Svitavy. Parky tvoří základní osy, podél kterých je členěna výstavba. Zároveň tím vytváří řadu rozmanitých veřejných prostranství, ale také hustou síť stezek pro pěší a cyklisty. Citlivě pracují také s průmyslovými budovami, které bylo nutné ponechat z důvodu zachování provozu tepláren,“ říká o vítězném návrhu ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
Nová městská čtvrť postavená podle vítězného návrhu nabídne bydlení pro tři až čtyři tisíce Brňanů, nové pracovní příležitosti a služby. Na území současného brownfieldu vznikne atraktivní lokalita v docházkové vzdálenosti historického centra.