Alternativní životní styl

Přírodní ochrana před sluncem?

Foto: internet

Komerční drogerii už na sebe ani na děti patlat nebudu … Tuto větu slýchám čím dál častěji. Jenže co používat, když začnou letní teploty a naše pleť se ocitne pod palbou slunečních paprsků?

V první řadě je třeba si uvědomit, že celodenní pobyt na slunci není vhodný ani s dokonalou ochranou krému a už vůbec ne pro malé děti. Kolem poledne je nejlepší se schovat do stínu nebo se alespoň chránit oblečením a slunečním paprskům se vystavovat rozumně v odpoledních či brzkých dopoledních hodinách. Pleť vám za to poděkuje a i na mírnějším slunci si získá potřebný vitamín D, kterého má přirozeně populace nedostatek.

Jak se ale chránit jinak, než klasickými opalovacími mléky z drogerie? Dnešní trh naštěstí nabízí i šetrné prostředky bez parabenů a dalších škodlivých látek. Kdo chce ale zkusit domácí výrobu, může použít například čisté rostlinné oleje. Samostatně se na ně sice úplně spolehnout nemůžeme, jejich ochranný UV faktor není u všech až tak vysoký, ale pokud je použijete jako součást domácího prostředku na opalování, jistě svoji službu vykonají.

Mezi oleje s nejvyšším faktorem ochrany patří například olej z malinových semen (chrání před UVA i UVB zářením), nebo olej z mrkvových semen. Čisté oleje mají různou sílu ochrany podle kvality zpracování samotného oleje i podle míry oxidace na vzduchu po namazání.

Svůj vlastní krém na opalování si můžete výrazně vylepšit přidáním tzv. minerálních filtrů – oxidu zinečnatého nebo oxidu titaničitého (oba totiž odrážejí UV paprsky).

Dalším vylepšením domácího opalováku může být použití éterického oleje (mátový, levandulový) s funkcí repelentu. Nebojte se také experimentovat, krásnou vůni můžete získat použitím kokosového oleje nebo kakaového másla do základu, nebo stačí přidat vanilkový či jasmínový extrakt.

Pokud se vám nechce experimentovat nebo strávit čas nad domácí výrobou, zkuste třeba čistě přírodní mix Solar naturel v kosmetické kvalitě, přírodního a minerálního původu, který jsme objevili na našem oblíbeném webu Ekokoza.

 Všechny zmiňované ingredience pro výrobu domácího prostředku na ochranu kůže při opalování najdete na www.ekokoza.cz.

Redakčně zpracovala Jitka Václavíková, jitka@newexpress.cz
Foto: archiv partnerů, internet