Alternativní životní styl

Přírodní barvení vlasů

Blondýny to mají prý v životě jednodušší. Možná, co se týče obdivu mužů … Pokud však jde o barvení vlasů přírodním způsobem, tak tady mají zesvětleníchtivé blondýnky docela smůlu. Ano, existuje heřmánek, lehce zesvětlit se vlasy dají citronovou šťávou, medem nebo octem, v létě vám udělá lehký přírodní melír i sluníčko. Bohužel ani tyto přírodní metody zesvětlení nezaručí, vlasy jen lehce tónují. Abychom ale blondýnkám, které chtějí využívat přírodní péči na svoje vlasy, úplně nepokazili radost, existují i světlé odstíny přírodního barvení. Ty dokážou dodat blond pigment úplně bílým nebo šedým vlasům a přirozeným blondýnkám zase dokážou přidat medový nebo zlatavý odstín. Svoji práci na světlých vlasech zde zastane prášek Cassia (bezbarvá henna).

Kdo se rozhodl měnit barvu svých vlasů bez použití peroxidu, ftalátů, parabenů, pesticidů a dalších nepříjemných chemických látek, může volit převážně tmavší odstíny. Existuje široká škála odstínů přírodních barev na vlasy, které obsahují různé byliny, ty dotvářejí barevný odstín výsledné barvy vlasů (hnědý, vínový, červený). Mimo tyto byliny je součástí barev hlavně henna (ozdobný keř Lawsonia Inermis), která se pěstuje převážně v severní Africe a Indii. Po usušení se listy henny nadrtí na zelený či hnědočervený prášek se zvláštní vůní a vysokým obsahem zejména červených pigmentů. Tento prášek není skvělý pouze jako 100% přírodní barva na vlasy, která dokáže krýt i šediny, je také oblíbený pro své léčebné vlastnosti. Henna zpevňuje a uzdravuje vlasy, pomáhá při problémech s lupy a je velice prospěšná i při alergiích kůže, mykózách či ekzémech díky tomu, že je přirozeně antibakteriální a antiseptická. Mimo to vytváří na vlasech a pokožce hlavy přirozený UV filtr a tím je pomáhá chránit před slunečním zářením.

Dalším bojovníkem na poli přírodního barvení je čistě přírodní bylinný prášek modrého pigmentu z Indigovníku pravého (subtropický polokeř Indigofera tinctoria). S jeho pomocí vykouzlíte na svých vlasech černý odstín s chladným modrým odleskem. Indigo je možné kombinovat i s hennou. Dosáhnete tak tmavě červenohnědých až černých odstínů vlasů. Indigo je vhodné pouze pro tmavé vlasy. Na světlé vlasy použijte raději nejdříve některou barvu s hennou, která vlasy ztmavi, poté můžete použít černé indigo. Stejně tak jako ostatní bylinné prášky, indigo o vaše vlasy pečuje, dodá jim přírodní výživu a lesk.

Bylinné barvy na vlasy v mnoha barevných odstínech a další potřeby pro přírodní péči nejen o vlasy najdete na www.nopooshop.cz.

Redakčně zpracovala Jitka Václavíková, jitka@newexpress.cz
Foto: archiv partnerů, internet