Aktuality Co vás zajímá

PONREPO – HISTORIE A SOUČASNOST SÁLU NA HYBEŠCE

Brno, Hybešova 51 – adresa, která je už mnoho let spojena s názvem PONREPO. Vypátrali jsme, co nebo lépe řečeno kdo byl inspirací tohoto názvu. Historie sálu sahá až do roku 1939, kdy v těchto prostorách začalo fungovat kino, které jeho majitel Richard Schwab zřídil a provozoval podle vzoru pražského kina průkopníka české kinematografie Viktora Ponrepa.
Průkopník české kinematografie – kouzelník – vlastním jménem Dimas Šlambor se narodil 6. června 1858 v Praze. Jeho jméno, které ho proslavilo, bylo ve skutečnosti pseudonymem. Původním povoláním kouzelník, iluzionista a eskamotér pro svůj pseudonym Ponrepo našel inspiraci v názvu romantického zámečku „Bon Repos“ v Lysé n. Labem. Jméno Viktor mělo pro změnu evokovat vítězství, proto tedy Viktor Ponrepo. Proslavil se originální iluzí v podání vlastní společnosti pod názvem: Ponrepovo kouzelné divadlo s původními jevy duchů a strašidel. Po představení principál vždy zůstával se svými diváky a vyprávěl jim o kráse tajemství světa fantazie. Na jubilejní výstavě v Praze v roce 1891 se Viktor Ponrepo nadchl pro vystavený Edisonův fonograf a projekci prvních filmových záběrů Jana Kříženeckého v dřevěné boudě nazvané Český kinematograf. Viktor Ponrepo začal pod vlivem této inspirace doplňovat své kouzelnické iluze promítáním „oživlých fotografií“ a později místo kouzelnických triků začal provozovat svůj vlastní putovní biograf. Jelikož na promítání v Praze nezískal licenci, cestoval po celé zemi, kde mu nebyly kladeny žádné úřední překážky. A právě jeho produkce na Moravě se staly inspirací pro Richarda Schwaba, který se rozhodl vytvořit v Brně prostor pro produkce kinematografu, podle vzoru Viktora Ponrepa.
Když pražský magistrát konečně povolil založit v Praze kino, otevřel Viktor Ponrepo 15. září 1907 v Karlově ulici Ponrepův biograf, který měl 56 sedadel a promítal denně kromě pátku. Pan Ponrepo své diváky před každým promítáním osobně vítal. Diváků a filmových produkcí časem přibývalo, proto Viktor Ponrepo nechal natočit úvodní filmovou znělku, v níž se na plátně divákům ukláněl.
Jméno PONREPO filmovým fanouškům dodnes připomíná název současného komorního kina v pražské Bartolomějské ulici a zachovalo se dodnes i jako název sálu v Brně na Hybešově ulici. Brněnské Ponrepo fungovalo v domě na Hybešce původně jako obdoba pražského Ponrepa, kterou na místě provozoval nadšenec a propagátor Ponrepova kinematografu Richard Schwab. Pamětníci znají sál na Hybešově 51 jako kino Grand Bio (1939-1945), později Bio Illusion (1945–1948 a 1968-1971), Mír (1948-1968 a 1973-1995) a Kino Ponrepo (1971-1973).

Richard Schwab kinematografu zasvětil prakticky celý život – vydržel u něj přes 50 let. Narodil se 5. ledna 1877 jako syn Josefa a Josefy Schwabových v Králově Poli. Jeho matka měla licenci pro provoz střelnic, kolotočů a také pro tzv. mlhové obrazy (promítání prolínáním jednoho obrazu do druhého). V roce 1897 paní Schwabová podala žádost o přenesení licence na syna Richarda, který zároveň rozšířil licenci na živé mlhové obrazy o mluvící přístroj (fonograf) za doprovodu orchestrionu.

Později Richard Schwab podal žádost o prodloužení licence s rozšířením o novinku pražského iluzionisty pana Ponrepa a to na produkci kinematografu. 29. února 1904 mu byla udělena kočovná licence pro panorama, houpačky, kolotoč a kinematograf pro celou Moravu. Po letech provozování těchto produkcí po Moravě a brněnských periferiích koupil Richard Schwab (na fotografii druhý zleva) v roce 1939 dům na Silniční 51 – dnes Hybešova 51, ve kterém zřídil kino Grand Bio, kde po zestátnění kin v květnu 1945 ukončil svou kariéru v oboru kinematografie. Bylo mu 68 let. Pak ještě několik desetiletí v kině působil jako promítač jeho syn Richard Schwab.
Po revoluci, od roku 1996, tento prostor fungoval jako nonstop bar, který jeden z provozovatelů, Jaroslav Rác, symbolicky pojmenoval PONREPO. Kromě provozu nonstop billiard clubu s pole dance a striptýzem zde pořádal i mnoho koncertů a kulturních akcí. Objevily se zde mnohé VIP osobností, třeba Dalibor Janda, Iveta Bartošová, Jan Saudek, Robert Vano, Luboš Xaver Veselý, Petr Muk, Julián Záhorovský, Jiří Mádl, Zdeněk Junák, Eva a Vašek, Václav Upír Krejčí, Eva Decastelo, Richard Sacher, Peter Nagy, Jitka Asterová, Čankišou a další. V prostorách sálu fungovala také nonstop Galerie Inéz, kde vystavovalo mnoho renomovaných i začínajících malířů a fotografů. Ponrepo bylo také oblíbeným místem křtů nových knih a hudebních nosičů. Proběhly zde i divácky úspěšné galavečery devíti ročníků soutěže dívčí krásy magazínu NEW express Brno Girl.

 

 

 

 

 

V současnosti nový provozovatel zrealizoval v prostorách Ponrepa rozsáhlou rekonstrukci a nonstop bar proměnil v moderní sál, který je ideálním prostorem pro pořádání kulturních akcí, koncertů, divadelních představení, studentských a tematických party a večírků či výstav.

 

 

 

 

 

„Pod staronovým názvem NEW PONREPO, které evokuje opětovné spojení s magazínem NEW express, je sál na Hybešově 51 ideálním prostorem pro firemní eventy, školení, prezentace a konference. Nový moderní sál a salonek lze využít také pro soukromé akce a slavnosti, jakými jsou svatby, narozeninové večírky a jiné rodinné oslavy. U provozovatele si můžete objednat také veškeré služby, které jsou s pořádáním úspěšné akce spojené. Od uspořádání a vybavení sálu, přes zajištění špičkového ozvučení a light designu, až po catering, personál či propagaci,“ říká Libor Olšan, manažer společnosti Ponrepo Production, která je novým provozovatelem sálu.

 

 

 

 

 

NEW Ponrepo je také prostorem pro různé kulturní akce, které budou probíhat v produkci Ponrepo Production. Můžete se těšit zejména na produkce stand-up comedy, koncerty, talk show, divadelní představení i akce pro děti. Pro více informací o možnostech pronájmu prostor či možnostech spolupráce s Ponrepo Production kontaktujte manažera Libora Olšana – tel. +420 603 823 353, e-mail: libor.olsan@seznam.cz