Zprávy

OTOČIT KELÍMEK můžete už i v Brně

První český systém vratných kelímků na kávu „Půjčte si kelímek“ vznikl v červnu 2018 v Olomouci jako projekt kaváren Kafé Kodó, Naše Café a Café La Fée. V průběhu několika následujících měsíců se připojila většina olomouckých kaváren a ozvala se řada podniků z celé republiky. Nově se projekt rozšiřuje i do dalších měst – Prahy, Brna, Ostravy a Zlína.

„To co začalo jako projekt tří kaváren, se ukázalo být životaschopným projektem s velkým pozitivním dopadem na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Proto jsme po několika měsících ladění připravili druhou verzi. Rádi bychom byli přítomni opravdu v celé České republice. Máme řešení, které šetří nejen životní prostředí, ale i finance,“ říká k tomu Jan Havránek, iniciátor projektu.

Projekt nově mění název na Otoč kelímek, pro zdůraznění cirkularity materiálu, na kterém stojí. Kelímky jsou vyrobeny z plně recyklovatelného plastu s veškerou potřebnou certifikací pro styk s jídlem a nápoji. Výrobce kelímků je německá firma CupForCup, která sama provozuje podobný systém v západní části Německa. Kelímky jsou nově nabízeny  v modré barvě, ve dvou velikostech.

Princip výměny je stále stejný. Stačí si oproti záloze 50 Kč půjčit kelímek v jednom podniku a pak ho kdykoliv vrátit ve stejném nebo jakémkoliv ze zapojených míst v rámci celé sítě.

Každý rok se v České republice spotřebují desítky miliónů jednorázových a obtížně recyklovatelných kelímků na kávu. Projekt Otoč kelímek si klade za cíl snížit toho číslo na minimum. Systém lze použít nejen v rámci kaváren, ale i na festivalech, veletrzích a dalších akcích.

V Brně můžete kelímek otočit pro začátek ve 4 podnicích: Buchta B, Štefánikova 85/16, FAINE, Janáčkovo náměstí 654/2A, Punkt., Bayerova 577/7, SKØG Urban Hub, Dominikánské náměstí 187/5.