Telekomunikace

O2 mění datové balíčky mimo EU. Hlídejte si v zahraničí data, 1 MB může stát až 300 Kč

Od poloviny června platí v EU roamingové změny. Nový ceník O2 platný od 15. června 2017 obsahuje i další nečekané změny.  O2 ruší jednorázové datové balíčky pro využití mimo EU a zavádí jediný balíček Top Svět, který obsahuje 150 MB dat pro využití v osmnácti destinacích.

Původní balíčky nabízely jednotnou jednotkovou cenu 4 Kč/MB. V novém balíčku Top Svět je cena za MB levnější – 3,33 Kč. Je tady ale problém! Namísto původních až 250 MB (Svět L), nabízí nový balíček pouze 150 MB a pak už zákazníka čeká mnohem nepříjemnější sazba 240300 Kč/MB (podle destinace). Balíček si ale v průběhu jednoho období můžete aktivovat opakovaně, takže se vyplatí hlídat si jeho vyčerpání. V zahraničí je nejjednodušší balíček aktivovat v Moje O2 nebo pomocí SMS ve tvaru TOPSVET na číslo 999 111.

Balíček je možné využít v následujících zemích: Austrálie, Čína, Egypt, Hongkong, Indie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kanada, Mexiko, Rusko, Spojené arabské emiráty, Thajsko, USA, Vietnam – zde platí po vyčerpání balíčku, nebo bez něj, sazba 300 Kč za MB. Švýcarsko, Turecko a Ukrajina patří do zóny 2, kde platí nižší sazba 240 Kč za MB.

Pro čerpání dat v zahraničí má operátor nastavenou horní hranici, abyste „omylem“ neprosurfovali statisíce. Po vyčerpání dat v hodnotě 1 600 Kč musí uživatel navýšit nebo zrušit další čerpání služeb na čísle 720 720 721.

Pokud si v zahraničí mimo EU vystačíte s daty prostřednictvím veřejně dostupného WiFi, jako nejbezpečnější varianta se jeví data úplně vypnout, případně aktivovat si balíček a ten využívat pouze v nutných případech, kdy nemáte v dosahu WiFi.