Zprávy

Nové závady zpozdí otevření Janáčkova divadla o rok

Brňané se mohou téměř denně přesvědčovat na vlastní oči, že na rekonstrukci Janáčkova divadla se skutečně usilovně pracuje.

Další odhalené závady. Další vícepráce, další náklady. To jsou skutečnosti, které posunují původně plánovaný termín otevření rekonstruovaného Janáčkova divadla z letošního podzimu o další rok. Přední brněnská scéna se opravuje už od loňského července a první komplikace v harmonogramu způsobil objevený azbest ve stěnách budovy.

„Od listopadu 2018 se bude v Janáčkově divadle zase hrát. Prioritou bylo zajištění konání festivalu Janáček Brno na podzim letošního roku a běžného chodu divadla v následující sezoně. Při plánování dodatečných prací jsme proto respektovali požadavky souboru a provozu divadla. Po dohodě s vedením divadla se stavební práce uskuteční v období mimo zkoušky a představení,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Richard Mrázek.

Situaci v rekonstrukci má na svědomí nejen objevený azbest, což práce značně zkomplikovalo, ale například i skutečnost, že divadelní elektroinstalace je v mnohem horším stavu, než se původně předpokládalo. Náklady na opravy se tak vyšplhaly na necelých 600 milionů korun, což je o téměř 60 milionů více, než byl původní rozpočet. Kompletní rekonstrukce divadla by měla být hotová podle posledních odhadů nejdříve v září příštího roku.

I přes neočekávané komplikace se umělci do sálu pro 1383 diváků přece jen na podzim vrátí, byť provizorně. Herci v divadle budou hrát, ale zkoušet musejí v náhradních prostorách na Musilce či v Moravské galerii.

Zdržení oprav se podepsalo i na novém programu divadla, které nabídne oproti předchozím sezonám méně baletu, oper i her. Nadcházející sezona patří zejména připomínání si stoletého výročí vzniku Československa. Soubor nastuduje například operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Ta bude mít již na opravené scéně premiéru 17. listopadu. Ještě před tím se však na provizorní scéně na brněnském výstavišti odehraje 7. září, kdy se v hlavních rolích Libuše a Přemysla Oráče představí manželský pár Lucie a Jiří Hájkovi.

Kromě opery se do Janáčkova divadla vrátí příští rok rovněž baletní scéna. Diváci se dočkají opravdové klasiky, jako je Čajkovského Labutí jezero, které bude mít premiéru v únoru. Osmého března zase k 80. výročí brněnské světové premiéry uvede divadlo Romea Julii.

Text a foto Marek Lukáš