Tipy pro volný čas

Nevermore & Kosmonaut Bleděmodré město

Brněnská hudební skupina Nevermore & Kosmonaut vydává album „Bleděmodré město“, které je inspirováno Brnem. Deska vyšla 18. 6. 2018, kdy proběhl ikřest alba svideoprojekcemi vbrněnském planetáriu na Kraví hoře. Album chce oslovit ity, kteří Brno neznají, třeba touhou po hledání zdánlivě skrytého. Záměrem skupiny bylo, aby deska inspirovala nejen poslechem, ale iv touze přiblížit se městu.

Nápad na kolekci písní inspirovaných Brnem vznikl z touhy začít tvořit nové písničky kapely s nějakou spojující myšlenkou. Svůj vztah k městu přibližuje zpěvák a textař kapely, Michal Kosmonaut Šimíček: „Město mě vždy fascinovalo ateď jsem ho chtěl poznat ještě blíž. Většinou jsem psal přímo vnočních ulicích. Psal jsem na nástupištích hlavního nádraží, odkud odjížděly za války transporty, chodil si povídat do hospůdek v„ghettu“, plaval vnoční řece ase zavřenýma očima jsem sdoprovodem hodiny procházel ulicemi, abych mohl zachytit hlas města. Texty se Brna dotýkají vrůzných souvislostech – od konkrétních míst, historických událostí, brněnských specifik až po čistě soukromý vztah krodnému domu, který již neexistuje. Bleděmodré město není příběhem města, ale je mozaikou příběhů, které se vněm staly nebo stát mohly.“

Hudbu tvořila kapela společně a do nahrávky jsou doplněny autentické zvuky města. Uslyšíte třeba starý pater noster z hlavní pošty, projíždějící šaliny, sirénu v ulicích, útržky telefonátů a další zvuky z míst, kde se písně odehrávají. Nečekejte průvodce městem ani hantec, cílem bylo poznat Brno jinak. Konceptuální album je odpovědí skupiny na současný trend, kdy se stává zvykem udělat jeden singl s videoklipem a poslouchat písně útržkovitě bez pořadí. Bleděmodré město si musíte nejlépe pustit celé, aby se k vám dostal jeho příběh. Jako odkaz na známou brněnskou pověst o odbíjení zvonů je na desce jedenáct písní.

Díky tématu se nabízelo spojit hudbu a slova s obrazem. Na fotkách do bookletu kapela spolupracovala s herci legendárního brněnského Divadla Husa na provázku. Fotilo se v bufetu, na Petrově, v pasáži i v obřím zničeném koncertním sále. Fotografie vytvořil David Konečný, dal jim jedinečný styl a zachytil atmosféru pomalu mizejícího Brna.“ Kvůli rozšíření zážitku a propojení s konkrétními místy jsou v bookletu ke každému textu přidány GPS souřadnice, které vedou na místo v textu zmíněné nebo tam, kde je inscenována fotografie.

Web: https://www.nevermore.cz

navigate_before
navigate_next