Zprávy

Napoleona kvůli vysokému tlaku nepustili do letadla

Rusové se konečně dočkali. Dílčím vítězstvím ruské armády – přesně tak, jak tomu bylo před 213 léty, zvítězili v úvodním střetnutí Bitvy u Slavkova muži generála Dmitrije Dochturova při střetu s francouzským pěším plukem.  Zvrat v další části bitvy, která nakonec stejně vedla k vítězství Francouzů, si však letos ve velké bitevní ukázce u obce Tvarožná jejich velitel Napoleon neviděl. Marku Schneiderovi, americkému herci, který ztvárňuje postavu vojevůdce nejen v Bitvě tří císařů, ale vytvořil ji i v řadě filmů a patří k nejlepším představitelům Napoleona současnosti, totiž lékaři cestu přes Atlantik nedoporučili.

„Pan Schneider měl zdravotní problémy s vysokým tlakem, tak se bohužel na poslední chvíli omluvil. Na bitevní ukázce, jejíž scénář jako každý rok vychází z historických reálií to však nijak nebylo znát. Veškerá jeho generalita byla opět na místě. Rozhodně jsem nechtěl Marka na poslední chvíli kýmkoliv nahrazovat. Bitevní ukázky jsou především rekonstrukcí, a ne estrádou, kde by byl efekt na prvním místě. Ostatně už několikrát jsme ukázky pořádali i bez něj,“ uvedl za společnost Austerlitz Miroslav Jandora, který vzpomínkové akce na největší a poslední klasickou bitvu v Evropě pořádá už od roku 1990, posledních 20 let ve spolupráci se Středoevropskou napoleonskou unií.

Letos na bitevní pole vpochodovalo v dobových uniformách 1100 bojovníků – vyznavačů napoleonské historie (včetně několika žen) z celkem 13 zemí světa, včetně 60 jezdců a 15 děl. Zhruba polovina z nich byli Češi a Slováci, další početnou skupinu tvořili Poláci, Rakušané, Maďaři, Belgičané a další národnosti. Bojovat však přiletěl i Brit či Američan. „Každoročně je zájem o účast v bitvě mnohem vyšší, než kolik může pojmout z bezpečnostních důvodů samotná ukázka.“ dodává Jandora.

Letošní počasí se velmi podobalo tomu, které bylo i při bitvě 2. prosince 1805. Sněhový poprašek, teplota pod nulou, vlezlá zima. Ani to však neodradilo zhruba deset tisíc diváků, kteří se přišli nejen podívat (vstup je zdarma), ale i vzdát hold zhruba 30 000 padlým, kteří v bitvě, jež se postarala o nové uspořádání Evropy, padli či zemřeli v lazaretech. Pořádání ukázky i řady dalších vzpomínkových akcí, nad kterými má záštitu Jihomoravský kraj či agentura Czech turismus, přijde zhruba na dva miliony. „Finančně pomáhá kraj i další organizace. Největšími sponzory jsou však samotní vojáci, kteří dostanou jen na benzin, menáž, pro ty, kteří spí ve stanech před bitvou, otop a stravu pro koně. Střelci černý prach do děl a pušek, a to je vše,“ dodal Jandora.

Bitvu letos mimo dalších osobností sledovali i kadeti z prestižní francouzské vojenské akademie, kterou sám Napoleon založil a také francouzská organizace, která sdružuje potomky rodů, jejichž členové se napoleonských válek účastnili.

Marek Lukáš