Sport

Na okruh se vrátily superbiky Ježek nebodoval ani v jednom závodě

Jonathan Rea a Alex Lowes. To jsou vítězové prestižní kubatury WorldSBK, která se společně s dalšími třídami jela, po šesti letech, na Masarykově okruhu v Brně v rámci mistrovství světa superbiků.

Při obou závodech nebyla nouze o napínavé momenty. První den se kvůli pádům Jordiho Torrese a Michaela Rubena Rinaldiho hned na začátku závodu startovalo opětovně. Ani na druhý pokus se však jezdcům nepodařilo odstartovat, a tak se celá procedura opakovala znovu.

Po nestandardním úvodu byli návštěvníci svědky dalšího vítězství britského pilota Jonathana Reyi, který se po brněnském klání stal nejúspěšnějším pilotem v historii Superbike World Championship. Na první pozici projel cílovou rovinkou už po šedesáté a překonal tak devatenáct let starý rekord Carla Fogartyho.

Nedělním závodem prestižní třídy zamíchaly především pády favoritů na vítězství – Jonathana Reyi, Marca Melandriho a Toma Sykese. Z vítězství se tak mohl radovat sedmadvacetiletý Alex Lowes, který si připsal historicky první vítězství v této kubatuře. Na druhém místě dojel Michael van der Mark, třetí pozici obsadil další Brit Chaz Davies.

Jediný český zástupce v třídě WorldSBK Ondřej Ježek se i při závodním víkendu na domácí trati potýkal s technickými problémy svého stroje. Ve dvou podnicích na Masarykově okruhu si připsal sedm­nácté a osmnácté místo. V probíhající sezoně má na svém kontě pouhé dva body.

„Návrat šam­pi­o­nátu do Brna jsem si užil. V neděli motorka jela trochu lépe, a tak jsem si i více zazávodil než v sobotu. Chtěl bych poděkovat fanouškům za podporu, byli skvělí. Zejména na tribuně C byla parádní atmo­sféra,“ okomentoval Ježek. Brněnský rodák nyní zamíří do Spojených států amerických, kde ho čekají další závody.

Na startu kategorie Supersport 300 se v závodě objevila i osmnáctiletá Alexandra Pelikánová. Pro členku Brno Circuit Junior Racing Teamu to bylo první setkání se světovou závodní špičkou. Dojela na 32. místě, když za sebou nechala španělského jezdce Manuela Gonzalese.

„Určitě tuto příležitost hodnotím velmi pozitivně. Nabrala jsem spoustu zkušeností, které se mi budou hodit do závodů evropského šampionátu Alpe Adria. Zjistila jsem, jakým stylem jezdí světová špička. To zúročím například při předjíždění, protože mě dnes pěkně oťukali,“ říká s úsměvem ke své premiéře brněnská jezdkyně.

Návrat mistrovství světa superbiků do České republiky si během celého závodního víkendu nenechalo ujít 50 tisíc návštěvníků. „Celkovou návštěvnost považujeme za solidní výsledek a děkujeme všem divákům za bezproblémový průběh české zastávky šampionátu. Ani v jednom ze závodních dnů jsme nezaznamenali žádný závažný organizační problém, což je i jejich zásluha. Věříme, že si závody i doprovodný program v zákulisí šampionátu patřičně užili,“ zhodnotila po organizační stránce závod mistrovství světa superbiků výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.


Po uzávěrce:

Jen pár dnů po skončení brněnského závodu přišla pro Ondřeje Ježka šokující zpráva o ukončení jeho působení v týmu Guandalini Racing. „V tuto chvíli můžu jen potvrdit, že jsem od pana Guandaliniho dostal e-mailovou zprávu, ve které ukončuje mé působení v týmu Guandalini Racing. Já se domnívám, že k tomuto kroku nejsou právní důvody, proto toto ukončení považuji za bezdůvodné a budu požadovat vrácení alikvótní částky, kterou jsem týmu uhradil na celou sezonu MS superbiků. Případně zvážím další právní kroky,“ řekl Ondřej Ježek.

Ježka by mohl nahradit brněnský Karel Hanika, který se nyní věnuje vytrvalostním závodům.

Text a foto: Petr Podroužek