Sport

Na Evropské hry handicapované mládeže přijede i zlatý medailista z Ria

Arnošt PetráčekUž jen pár dnů zbývá do zahájení 6. ročníku Evropských her handicapované mládeže. Brno jako pořadatel přivítá přibližně 800 účastníků ze 17 evropských zemí. Hry se budou konat od 7. do 11. června a handicapovaní sportovci se budou moci utkat v atletice, plavání, golfu, boccii a ve stolním tenisu. Počtem účastníků, mezinárodním pojetím, rozsahem sportovních aktivit doprovodného a kulturního programu se jedná o ojedinělou akci evropského formátu.

„Akce jako Emil Open umožní handicapovaným dětem, aby si zasoutěžily, zasportovaly a také se potkaly s dětmi a mladými lidmi, kteří jsou v podobné životní situaci. Hry handicapovaných mají vedle sportovního také sociální rozměr. Ukazujeme veřejnosti, že handicapované děti mohou normálně sportovat, umějí se radovat z výhry, snášet prohry a žít naplno jako my ostatní,” vysvětluje Jana Procházková z Nadačního fondu Emil, který je organizátorem.

Největší sportovní hvězdou, která bude v Brně na začátku června k vidění, je bezesporu plavec Arnošt Petráček, olympijský šampion z Ria a čerstvý držitel světového rekordu na 50 m znak.

„Mám teď teprve přípravné období, takže jsme vůbec nečekali, že bych mohl zaplavat takto dobře. O Sheffieldu se říká, že je tam hodně rychlá voda, tak možná i to pomohlo. Byl to neuvěřitelný pocit, když jsem viděl ten čas. V první chvíli jsem si myslel, zda není chyba v časomíře. Je to skvělá zpráva směrem k mistrovství světa v Mexico City, které bude letošním vrcholem. Ale do té doby mě toho ještě čeká hodně, např. mistrovství České republiky nebo právě Emil Open, popisuje Petráček jeden z největších úspěchů své kariéry a s úsměvem dodává: „Hrozně se na Emil Open těším. Bude to zase trochu jiná zkušenost. Jedu tam sice poprvé, ale formátem mi Hry připomínají takovou malou paralympiádu. Bude skvělé si zase užít atmosféru zahajovacích a ukončovacích ceremoniálů a potkat se se sportovci a kamarády z různých zemí Evropy a z různých sportů.“ 

Petráček však nebude jediná hvězda Emil Open. Her se zúčastní i elitní česká handicapovaná oštěpařka Kateřina Nováková nebo britský handicapovaný golfista Ashley Harris.

 

Text a foto: Petr Podroužek