Zprávy

Muži z Chebu při návštěvě Brna útočník ukousnul nos

Ze soudního projednávání, jehož námětem byl ukousnutý nos. Šlo o těžké ublížení na zdraví.

Nikdy nebyl trestaný. Muž drobné postavy, možná šedesát kilogramů váhy. Má zjevné potíže s chůzí. černé vlasy do culíku, plnovous. Rváče by v něm rozhodně nikdo nehledal. A přece se čtyřiačtyřicetiletý Robert Ellinger zodpovídá před krajským senátem v Brně ze dvou násilných trestných činů. Pokud bude odsouzen pro těžké ublížení na zdraví, může strávit ve vězení několik let. Mimo jiné i proto, že jinému muži, zřejmě v náhlém pominutí mysli, během rvačky ukousnul nos.

Doživotní památku na návštěvu Brna z 8. června loňského roku má pan Miloš z Chebu. V jednom z bytů ve Staňkově ulici, kam přijel pomoci své někdejší přítelkyni se stěhováním její dcery, přišel o nos. Ukousnul mu ho Robert Ellinger, jehož čin nyní posuzuje soud v Brně jako těžké ublížení na zdraví. A protože měl pan Robert zhruba o měsíc později další incident, kdy měl zaútočit v jednom z brněnských barů skleněným střepem na ženu, hrozí mu nyní vězení až na dvanáct let. Oba případy posuzoval soud najednou.

Jako černý humor by mohl na první pohled vypadat případ ukousnutého nosu, kolem kterého se točila první část soudního projednávání. Průběh i následky však vůbec humorné nejsou. Obžalovaný osudného dne vypil několik piv a jak u soudu zaznělo, procházel se po nočním Brně, aby si urovnal myšlenky v situaci, do které se dostal jeho vztah s družkou, se kterou vychovávali sedmiměsíční dcerku. Právě pro ni a vnučku si přijela matka družky, aby z bytu, kde s Robertem bydlely, obě odvezla do Chebu. Na pomoc si žena ze západních Čech přizvala tehdejšího kamaráda Miloše. Bylo už před třetí ráno, když se obžalovaný domáhal rozmluvy právě s panem Milošem, který už u nich v bytě spal.

„Tchýně mě nikdy neměla ráda, štvala proti mně družku a já si byl vědom toho, že když žena i s malou odjedou, tak už dceru možná nikdy neuvidím. Proto jsem chtěl mluvit s Milošem. Rozuměli jsme si a on dokázal pochopit v jaké jsem situaci,“ tvrdil u soudu obžalovaný.

Podle dosavadních výpovědí poškozený skutečně vstal a byl ochotný si s Robertem promluvit, ale do situace se vložila údajně hysterická matka družky obžalovaného, která se léčí s psychickými problémy a která chtěla volat policii.

Ellinger jí sebral a odhodil mobil a pak se dostal do konfliktu s Milošem, který zřejmě svoji někdejší kamarádku bránil. Situace vyvrcholila vzájemnou tahanicí, při níž drobný útočník povalil pana Miloše na zem.

„Cítil jsem pak, že něco prasklo. Vyskočil jsem a jeho nos mi zůstal v puse. Pak jsem jej vyplivnul. Byla to vyhrocená situace a mě je to líto,“ uvedl obžalovaný. Poškozený podle znalkyně přišel o 30–40 procent nosu. Se zraněním se léčil pět měsíců, absolvoval 3 operace, přičemž kůži potřebnou pro plastiku mu lékaři odňali z vlastního stehna a nechali růst na čele. V části nosu ztratil citlivost, čich mu sice zůstal, ale následky si ponese celý život. Družka i dcera však s obžalovaným zůstaly, žijí dosud ve společné domácnosti a podle svědectví družky se jejich vztah zlepšil.

Druhý u soudu projednávaný incident, u něhož rovněž zasahovala policie, se odehrál 15. července, kdy se měl Robert dostat do sporu s opilou dívkou v baru
II. kolej. Hádka údajně vznikla kvůli tomu, že se Robertovi nelíbily písničky kapely Orlík, které si dívka pouštěla z hrací skříně. Podle obžaloby se po slovní potyčce rozpoutal i vzájemný fyzický konflikt, při němž muž dívku napadnul skleněným střepem, poranil ji na krku, když jí měl vyhrožovat zabitím. Toto obvinění však Ellinger zcela popírá. Jednání bylo odročeno.

Text a foto Marek Lukáš