Tipy pro volný čas

MARATON HUDBY ROZTANČIL BRNO

Spilberk Balkann RUSSKAJA houslistka

Multižánrový festival MARATON HUDBY nabídl Brňanům druhý srpnový víkend plný muziky nejrůznějších stylů, představení nového cirkusu i pouliční divadlo. Od loňského pilotního ročníku vyrostl do největšího letního městského hudebního festivalu. Na obří scéně, kterou tvořilo prakticky celé město, vystoupili čeští i zahraniční hudebníci, umělci i perfomeři.

První den Maratonu hudby si užili především jazzoví fanoušci. Sono Centrum zaplnili nadšení fanoušci současného jazzu. Originální projekt jazzových verzí hitů Jana Nedvěda v podání kvarteta Viléma Spilky byl skvělým startem, po kterém následovalo něžné souznění klavíristky Beaty Hlavenkové a cellistky Doroty Barové, které svými originálními písněmi vnesly do programu večera poetickou náladu. To, co pak rozpoutali muzikanti ze Shai Maestro Trio, byla jazzová exploze ukončená „standing ovation“ nadšených diváků. A pokud program večera sliboval „nadupaný závěr“ v podání francouzského saxofonisty Guillaume Perreta, tak to, co tento hudební mág předvedl se saxofonem a několika kouzelnými elektronickými krabičkami, byl hotový ohňostroj toho nejsoučasnějšího jazzu, jaký si dovedete představit. Prostě zážitek!

První a druhý den maratonu propojilo pouliční muzicírování v rámci projektu „Bezuliční busking“. V ulicích Brna naslouchali Brňané pouličním muzikantům tzv. buskerům (busking = hudební produkce v ulicích), kteří vystupovali na netradičních místech, jako byl balkon v Radnické ulici, jezdící schody či kabriolet zaparkovaný u hlavního nádraží. Byla to mnohdy bizarní „čísla“, ale o to zajímavější.

Sobota patřila folkloru, kterým celý den žilo Moravské náměstí. Jedním z vrcholů festivalu byl koncert Špilberk Balkannn, který proběhl na zcela zaplněném nádvoří hradu Špilberk. Fanoušky balkánského stylu muziky nejdříve roztančili Bohemians Betyars a česká kapela Circus Brothers. To, co pak rozpoutala vídeňská kapela Russkaja se skvělým zpěvákem ruského původu, Dubioza kolektiv z Bosny a slovenské DJ duo Malalata, to byl nefalšovaný, temperamentní a nespoutaný balkánský bashavel se vším všudy. Dav skandoval, zpíval, skákal a tančil celý večer. Nepopsatelná atmosféra vydržela až do úplného závěru večera.

Neděle proběhla ve znamení klasické hudby. Klasický hudební maraton začal v neděli v Redutě a skončil na Špilberku. Na Moravském náměstí také vystoupil soubor V.O.S.A. Theatre s akrobatickým balonem. Velkou pozornost milovníků klasiky přilákala Pianoštafeta v Alfa pasáži a Nekonečné varhany v jezuitském kostele, kde se celé odpoledne střídali u klavíru či varhan různí interpreti.

Hudba byla základem i pro tři vystoupení „nového cirkusu“ v šapitó na louce na Hněvkovského ulici. Francouzsko-belgický divadelní soubor Collectif Malunés předvedl v aréně pohádkovou show Šťastně až navěky, ve které si herci s humorem pohráli s motivy známých pohádek v akrobatické, pohybové, taneční a hudební show, která byla místy dechberoucí. Diváci byli uneseni z akrobatických kousků, které byly stejně jako hudba, kostýmy a světelné efekty součástí příběhu, ve kterém nechyběla spící Sněhurka, zlá královna, princ, Karkulka, vlk ani babička. V jisté chvíli se příběh rozvinul dokonce do divokého akrobatického tance několika babiček, což diváci ocenili bouřlivým potleskem.

V rámci letošního Maratonu hudby vystoupily desítky umělců z domova i zahraničí a jejich produkce si užilo více než 16 000 diváků. Už teď se těšíme na další ročník!

Atmosfera v hledisti koncertu Spilberk Balkannn byla neopakovatelná
FOLKLOR CM Petra Micky Foto: Libor Zhor
JAZZ Guillaume Perret
JAZZ Guillaume Perret
JAZZ Guillaume Perret
JAZZ Guillaume Perret
JAZZ Guillaume Perret
JAZZ IBeata Hlavenková a Dorota Barová
JAZZ Shai Maestro Trio
JAZZ Shai Maestro Trio
JAZZ Vilém Spilka kvarteto
JAZZ guillaume perret Foto: Jolana Halalova
JAZZ Shai Maestro Trio Foto: Jolana Halalova
JAZZ Vilém Spilka kvarteto Foto: Jolana Halalova
Spilberk Balkann RUSSKAJA houslistka
Spilberk Balkann RUSSKAJA turbo polka from Wienna – zpěvák
Spilberk Balkann RUSSKAJA turbo polka from Wienna – zpěvák
Spilberk Balkannn RUSSKAJA
SPILBERK BALKANNN russkaja
navigate_before
navigate_next