Tipy pro volný čas

MARATON HUDBY BRNO

V srpnu ovládne město muzika

Multižánrový festival Maraton hudby Brno letos proběhne od pátku 11. do neděle 13. srpna. Na několika festivalových scénách předvede zajímavé ukázky různých hudebních žánrů ad jazzu, balkánské muziky, klasiky, folkloru, až po busking a nový cirkus.

A nebude to jenom o hudbě. Organizátoři pracují na vymazleném doprovodném programu pro děti, puberťáky, dospěláky i babičky a dědečky. Postarají se samozřejmě také o dostatek dobrého jídla a pití.

Jazz

11. 8. 2017 ( start 19:30 ) Sono centrum

Vilém Spilka kvartet
Vilém Spilka kvartet

Jazzový maraton v Sonocentru musíte vidět. Nabídne totiž pohled do současnosti žánru. Program zahájí domácí – kvarteto Viléma Spilky s projektem jazzových remaků hitů populárního písničkáře Jana Nedvěda.

 

Vystřídá je krása hudební i lidská ve ztělesnění pianistky a zpěvačky Beaty Hlavenkové a cellistky a vokalistky Doroty Barové. Toto exkluzivní spojení vzniká na objednávku Maratonu hudby. Největší hvězdy přijdou na konec – Shai Maestro trio je Brňanům dobře známo a vždy vítáno, ale fantastickou novou desku Stone Skipper ještě v Brně nezahrálo.

 

 

 

Guillaume Perret
Guillaume Perret

 

 

O nadupaný závěr se postará francouzský saxofonista Guillaume Perret – sám, obklopen krabičkami a samplery, předvede, kolik skvělé hudby je schopen vyprodukovat jeden saxofonista.

 

 

Špilberk Balkannn

12. 8. 2017 (start 13:30 ) hrad Špilberk

Zbrusu nový festival Špilberk Balkannn proběhne na krásném nádvoří hradu Špilberk a v přilehlých zákoutích. Začne po obědě a skončí za svítání. Bude to neskutečně energické a veselé zároveň. Protančíte střevíce, to se vsadíme!

Dubioza Kolektiv (Bosna; balkan-ska-punk-reggae) Bosenský expres procestoval se svou nezaměnitelnou kombinací ska, reggae a punku celý svět. Naživo čekejte energickou show, která vás pošle do kolen.

Dubioza Kolektiv
Dubioza Kolektiv

 Russkaja (Rakousko; russian-turbo-polka) Černý kůň celého festivalu dorazí z Vídně. Škatulka russian-turbo-polka může někoho zaskočit, ale jsme předvědčeni, že si celou smečku zamilujete na první poslech. Kromě vlastní tvorby se můžete těšit i na hodně netradičně pojaté covery známých skladeb.

Circus Brothers (Česko; balkan-ska) Chytlavé texty a hromadu pozitivní energie rozdává česká partička, která loni roztančila Colours of Ostrava nebo brněnskou klubovou noc Hrnem Brnem. Bude se tančit a skákat.

MALALATA (Slovensko; balkan-gypsy-reggae) Unikátní spojení balkánských rytmů, mexické cumbie a karibského reggae. Dvojice slovenských DJs všechno dohromady spojuje do osobitých setů, které umí doplnit pořádně nespoutaným vystoupením.

Bohemian Betyars
Bohemian Betyars

Bohemian Betyars (Maďarsko; speed-folk-punk) Tato maďarská banda dokáže nakopnout lépe než karton enegeťáku. Široká paleta nástrojů a koncertní temperament je koktejl, který si získá skoro každého.

 

Busking

11.–12. 8. 2017 – centrum Brna

V pátek 11. a v sobotu 12. srpna rozhodně nebude litovat ten, kdo se vydá na náměstí Svobody, na Zelný trh a do dalších ulic v centru města. Právě tam totiž svoje umění budou předvádět dvě desítky unikátních muzikantů z ČR i z řady evropských zemí, kteří vás zaujmou svým nestandardním pojetím pouličního hraní. Po dva dny je budete moci vidět a slyšet na nečekaných místech, jak oživují veřejný prostor města Brna.
Klíčovou roli v buskingové sekci festivalu hraje jedinečnost, ať už jde o netradiční hudební nástroje nebo o nezvyklý způsob hraní.

 

Nový cirkus

11.–13. 8. 2017 ( start 18:00) Areál Hněvkovského, Brno-Komárov

Collectif-Malunés
Collectif-Malunés

 

Zapomeňte na unavené velbloudy a smutné augusty, do města Brna přijíždí NOVÝ CIRKUS! V jeho šapitó se divákům naskytne podívaná dosud nepředstavitelných dimenzí: zcela dokonalý fyzický projev umělců, kteří v sobě spojují vrcholné artisty, herce i tanečníky, je umocněný hudbou, světelnými efekty, projekcí a fantastickými kostýmy. Excelentní francouzsko-belgický soubor Collectif Malunés na brněnský Maraton hudby přiveze již téměř kultovní pohádkové představení „Šťastně až navěky“, ve kterém sedm umělců nového cirkusu doprovázených živou hudbou překonává hranice schopností lidského těla a popírá platnost fyzikálních zákonů. Představení trvá 80 minut a není vhodné pro děti mladší 8 let.

 

 

 

Folklor

12. 8. 2017 – Moravské náměstí, Husa na provázku

Folklorní program proběhne odpoledne na Moravském náměstí a v divadle Husa na provázku bude k vidění To nejlepší z folkloru od 19. hodiny až do rána bílého.

 

Klasická hudba

13. 8. 2017 – Reduta, Špilberk

Dopoledne proběhne v divadle Reduta Koncert staré hudby, který připravuje Barbara Maria Willi.

Večer se Maraton hudby propojí s Hudebním festivalem Špilberk a na hradním nádvoří proběhne koncert Filharmonie Brno a sopranistky Simony Šaturové. Celý den v Alfa pasáži bude probíhat Piano štafeta.

Program festivalu v oblasti folklorní a klasické hudby v době uzávěrky nebyl definitivní. Přesné časy vystoupení, případně další informace najdete na www.maratonhudby.cz