Alternativní životní styl

Letní hit nejen na dovolenou: Menstruační kalíšek

Jste aktivní žena, která nechce nechat nic náhodě, máte ráda svoje tělo, svoji peněženku a myslíte na ochranu přírody a prostředí kolem vás? Pak tu pro vás máme jednu vychytávku pro menstruaci bez starostí s nakupováním jednorázových pomůcek a bez častého „přebalování“. Tohle všechno zvládne totiž menstruační kalíšek. Kalíšek můžete používat všude tam, kde se hodí menstruační tampon. Má ale oproti této jednorázové pomůcce hned několik výhod. Vydrží déle než tampon a je na rozdíl od běžných tamponů vyroben z přijatelného materiálu – měkkého lékařského silikonu nebo z termoplastu. Tyto materiály jsou anti­alergenní, dokonale se přizpůsobí vašemu tělu a jsou zdravotně nezávadné. Pro mě má kalíšek obrovskou výhodu v tom, že nemusím mít doma zásobu jednorázovek a je mi velmi sympatické i to, že díky němu je moje produkce odpadu zase o něco menší.

Návod k použití kalíšku je poměrně snadný, zmáčknutý se zavede dovnitř pochvy, kde se poté krásně rozvine a přitiskne na vnitřní stěny pochvy. Pokud je kalíšek správně zaveden (a jeho aplikaci jsem se naučila během prvního cyklu), vůbec jej necítíte a můžete se na něj plně spolehnout. Kalíšek je nutné během dne vyjmout (na jeho konci jej uchopíte za malou stopku) a opláchnout. Pak je připraven k dalšímu použití. Velkou výhodou je kalíšek při silnější menstruaci, musíte jej sice častěji vylévat, ušetříte ale velké množství jednorázových menstruačních pomůcek.  Při slabší menstruaci jej můžete vyjmout klidně až po 4-8 hodinách, jak doporučuje výrobce.

Na vodě, při kempování, při několikadenním horolezectví nebo výšlapu k oblakům nemusíte mít velká balení jednorázových pomůcek a také nemusíte řešit, co s těmi použitými. Stačí pouze lahev s vodou na opláchnutí.

Zajímavá je i možnost využít kalíšek při koupání v nepříliš čisté vodě i mimo termín menstruace. Pokud trpíte častými záněty, zabráníte tak vniknutí špinavé vody do pochvy k děložnímu čípku.

Kalíšek vás nezradí dokonce ani v noci. Jeho okraje těsně přiléhají ke stěnám pochvy, takže krev nemá ani vleže kam uniknout. Existuje několik velikostí menstruačních kalíšků, při jeho výběru vám rádi pomohou na webu www.kalisek.cz.

Užívejte si letní počasí, pohyb a úplně každý den! 🙂

Redakčně zpracovala Jitka Václavíková, jitka@newexpress.cz
Foto: archiv partnerů, internet