Zprávy

Legenda vystavuje Retro

Jefa přišla podpořit na vernisáž celá početná rodina. Nechyběla ani vnučka Klára, která zřejmě nejvíce ze všech potomků po dědovi podědila „boty z toulavého telete“ a často se toulá po světě.

Vernisáží odstartovala v prestižní galerii Pekařská v polovině srpna výstava brněnského fotografa Jefa Kratochvíla (74), kterou nazval Retro. A byť je jen málo slavných lidí ze světa populární hudby, kteří nebyli zvěčněni jeho fotoaparátem, přesto si kumštýř, který celý život zůstal věrný Brnu, ve své tvorbě váží především prací, jež vznikaly ve spolupráci s výtvarníky – sochaři, malíři, skláři a podobně.  Část z jeho cyklu Dech ateliérů je na nové výstavě, kterou Jef vytvořil, k vidění do 14. září.

Fotograf, specializující se na divadlo, je rovněž známý perfektním celoživotně vedeným archivem, a tak se málokterá vzpomínková publikace ze života mnoha slavných, kteří začínali například v Divadle na provázku, může obejít bez jeho snímků. Byť se čas od času stává, že autora fotografií zapomenou podepsat.

Na vernisáži Jefovi zazpívala šanson Edith Piaf Ničeho nelituji muzikálová hvězda Jana Musilová. Jef je na snímku spolu s galeristkou Hanou Krejčíříkovou u již legendárního portrétu Bolka Polívky.

Text a foto Marek Lukáš