Alternativní životní styl

Léčivá síla bylin

Alergie

Alergie je přehnaná nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké – od banální rýmy, přes alergické reakce kůže, ekzémy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí. Za výskytem alergických onemocnění můžeme hledat větší výskyt cizorodých a nepřirozených prvků v našem okolí. Životní prostředí je stále více znečištěné a náš organismus se musí vyrovnávat se stále větším náporem škodlivin.

Které jsou nejčastější příznaky alergie? Především dýchací potíže, ucpaný nos, kýchání, otok a svědění očí. Dále např. slzení, vyrážky na kůži, bolesti hlavy, průjmy, zvracení, bolesti břicha, horečka nebo únava. Záleží však na látce, která způsobuje alergickou reakci.

Jak nám mohou v případě alergií buď preventivně, nebo léčebně pomoci přírodní prostředky, hlavně byliny? Na co je třeba se zaměřit?

Především je potřeba se zaměřit na očistu jater. Toxické zatížení a infekční ložiska mohou být v oblasti alergií závažný problém. Které bylinky můžeme použít na očistu a regeneraci jater? Je to např. maralí kořen, ostropestřec, který podporuje revitalizaci jater a žlučníku. Funkci jater také posiluje měsíček a schizandra. Nejvíce regenerační účinky jaterní tkáně mají prostředky – gemmoterapeutika. Nejsilněji působícím prostředkem v tomto směru je gemmoterapeutikum z pupenů jalovce, rozmarýnu a žita.

Další příčinou alergií mohou být plísně a na ty je potřeba se zaměřit. Pokud zvolíme bylinnou léčbu, zaměříme se na tři hlavní prostředky: tinkturu z houbičky penízovky, z česneku a semen grepu. Mimořádné antibiotické a protiplísňové působení má česnek, nejlépe česnek setý ve spojení s česnekem medvědím.

Extrakt z grapefruitových jadérek odstraňuje parazity, plísně, bakterie z žaludečních i střevních stěn. Odstranění toxické zátěže, která jde ruku v ruce s potravinovou alergií, může imunitnímu systému natolik ulevit, že z větší části pominou i primární alergie.

V řadě proti­alergického působení by se měl nacházet prostředek čistící – detoxikační. V případě alergických onemocnění je vhodné gemmoterapeutikum z pupenů dubu, které zároveň zklidňuje podrážděné sliznice a blahodárně působí na zdravou činnost tlustého střeva.

Nejsilnějším působícím prostředkem protialergickým i imunitním je gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Je dobrým antialergikem, použitelným při senné rýmě, ekzému a astmatu. Tento přípravek podáváme též při potřebě vytvoření kortizonového efektu, např. při snížené funkci nadledvinek, při těžších formách zánětů a při potřebě likvidovat otoky.

Mgr. Jarmila Podhorná
www.nadeje-byliny.eu
Příjem objednávek: 582 391 207
Poradna: 582 391 254