Sport/Turistika Aktuality Tipy pro volný čas

Landkiting – spojte sílu s drakem

Landkiting je jízda provozovaná na travnatých, písčitých a betonových plochách za pomoci tažné síly draka. Můžete jezdit po rovině, z kopce i do kopce po celý rok. Pro landkiting se k jízdě používají hlavně speciální travní lyže nebo mountainboardy, v zimě lyže nebo snowboard.

Česká republika má pro tento sport celoročně ideální podmínky. U nás začal být provozován po roce 2001, nejstarší zaznamenaná historie „Kite Sailingu“ se však datuje již od 12. století, kdy byli draci využiti pro tah kánoí a později i lodí či povozů na souši.

„Draka se naučíte ovládat za jeden den. Ale než byste se do kitingu pouštěli sami, rozhodně doporučujeme využít jeden z dostupných kite kurzů, protože neřízený drak v rukou nezkušeného člověka může napáchat i spousty škod,“ říká Iveta Minářová ze školy KITES.CZ, která v ČR působí od roku 2004.

Instruktor vás v kurzu provede od úplného začátku až po jízdu na jednom z vybraných vozítek. Nejprve vás naučí základní ovládání na menších dracích, poté přejdete na tažné draky, kde se naučíte regulovat výkon, ovládat bezpečnostní prvky, startovat, přistávat a naučíte se manévry pro první jízdu. Ti šikovnější si jízdu vyzkoušejí již v první den na travních lyžích. Věkové doporučení 6-70 let, váha od 35 kg. Kiting není o nic složitější než klasické lyžování nebo snowboarding. A cena? Jednodenní kurz vás vyjde na pouhých 1890 Kč včetně zapůjčení veškerého kite vybavení.