Cover Story

LAĎA KERNDL – V životě se mi všechny sny splnily

Laďa Kerndl je jednou z nejvýraznějších osobností brněnské hudební scény. Muzikant tělem i duší, jazzman a král swingu s nezaměnitelným hlasem. Jeho temperament, sametový „chraplák“ a charisma s šibalskou jiskrou v oku – to je kouzlo, kterými si už léta získává přízeň publika všech věkových kategorií. Nedávno oslavil 70. narozeniny a při té příležitosti absolvoval 70. koncertů po celé republice. Pokud jde o muziku, nic ho nezastaví. Hudba je jeho životní láskou i posláním a počet koncertů a vystoupení, kterými celý svůj život přinesl lidem radost, není v lidských silách spočítat. Vydaných hudebních alb má na kontě osmnáct a v současnosti pracuje na dalším projektu, který spatří světlo světa již brzy. Zeptali jsme se tedy přímo u zdroje – na co se fanoušci mohou těšit tentokrát?

Již téměr rok připravuji svoje nové CD, v pořadí  již devatenácté. Tentokrát jsem se rozhodl, že představím  svým posluchačům skladby, které mám rád, které  se mi líbí, a nechám je tak nahlédnout do svého nitra. CD točím ve studiu Dana Škráška – pianisty skupiny Argema, a s hudebníky, kteří doprovázejí moji dceru Terezu. CD by mělo vyjít příští rok, plánuji ho vydat k mým 73. narozeninám. Bude to takový můj narozeninový dárek.

Bude připravované album obsahovat i nějaké překvapení?
Takovou třešničkou na dortu bude skladba v podání dcery Terezy, která v blízké době také připravuje vydání alba. Domluvili jsme se, že na obou CD – na mém i na jejím – bude jedna speciální písnička. Na mém CD to bude skladba v podání Terezy a pro její CD připravujeme duet, který si zazpíváme společně.

S dcerou Terezou Kerndlovou zpívají společně už jen při výjimečných příležitostech. Foto: Lukáš Dvořák

Není vám trochu líto, že Tereza už s vámi nezpívá tak často, jako dříve?
Není mi to líto, z Terezy vyrostla skvělá a úspěšná zpěvačka, která se věnuje úplně jinému žánru, takže je přirozené, že společná vystoupení absolvujeme jen při výjimečných příležitostech. Například jsem spolupracoval se symfonickými orchestry z Hradce Králové, Pardubic a Hodonína, se kterými jsme uskutečnili několik koncertů. Na ty jsem si jako hosta přizval také Terezu. Vystoupit s takovými hudebními tělesy byl velký zážitek. Myslím, že nejen pro mne, ale i pro ni. A z toho mám jako otec přirozeně radost.
Já Terezu na své koncerty zvu strašně rád. Radost z toho, že je dcera v hudební kariéře úspěšná, je samozřejmá, ale když zpíváme na jednom pódiu a mohu si pocit hrdého táty zažít naživo, to je úžasné, ani nedokážu popsat slovy, jakou radost prožívám, když vidím a slyším, jak skvělá Tereza na pódiu je.

Čím vám dcera Tereza dělá radost právě teď?
Tereza připravuje nové CD, které vyjde příští rok. Právě představila svůj  nový singl Přibliž mě blíž. V Portugalsku k němu natočila  úspěšný videoklip a pravidelně koncertuje se svou kapelou. Má svoje vlastní úspěšné projekty – třeba videoklip k písničce Schody z nebe má na YouTube více než 25 milionů zhlédnutí. Tereza již deset let žije v Praze, takže jsem štastný vždy, když přijede za námi na Moravu. To už je takový koloběh života, že děti jednou vyletí z rodinného hnízda, mají svou rodinu a svůj život. Ale o to víc jsme si vzácnější. Také se synem Robertem se vždy rád vidím. Starší vnuk Robert studuje práva v Praze na Karlově univerzitě a mladší vnuk Kryštof studuje v Brně. A oba jsou muzikanti a hrají spolu v kapele. Kryštof je bubeník a Robert kytarista. Všechny moje děti i vnoučata mi dělají radost. Jsem hrdý táta i děda a jsem jím rád.

S manželkou Miladou jsou spolu už 40 let

Je obdivuhodné, jak si umíte užívat života naplno, bez ohledu na věk. Vaši životní energii by vám mohl závidět leckterý čtyřicátník. Kde čerpáte tu životní sílu a optimizmus?
Asi to bude tím, že můžu dělat to, co mě baví – tedy muziku. To mě nabíjí energií. A také rodina, přátelé a prostředí, ve kterém žiju. Na statku v Černé Hoře jsem si vybudoval zázemí, kde člověk může být šťastný. Je tam prostor pro práci, relax i setkávání s přáteli. I když volný čas tam trávím spíše prací – třeba toto léto jsem se věnoval různým opravám domu. Na statku občas probíhají svatby, tak aby to tam bylo vše hezké. Udělali jsme si s manželkou Miladou čas i na relax – na pár dní jsme s přáteli odletěli na Sicílii, kde jsme objevovali památky, a navštívili jsme i město Corleone, kde se natáčely scény k filmu Kmotr. Konečně jsem si našel čas i na moji velkou zálibu – dřevořezbu, která mě nesmírně baví a uklidňuje.

Po stopách Ladi Kerndla – mezi exponáty

Nedávno v Letovicích na zámku otevřeli výstavu Po stopách Ladi Kerndla. Na co se mohou těšit vaši fanoušci, kteří se na tuto výstavu vypraví?
Majitel letovického zámku Bob Vavříček mě v prosinci 2016 oslovil  a nabídl mi, abychom společně uskutečnili projekt, který se bude tematicky vázat k mému životu. Připadlo mi to zajímavé, a tak jsem na jeho nabídku kývl.
Na zámku v Letovicích jsme pak 1. dubna 2017 společně otevřeli výstavu pod názvem Po stopách Ladi Kerndla. Jedná se o jedinečnou  výstavu artefaktů z mého života. Od dětství přes moje cestování po celém světě až po současnost.
Na zmíněné výstavě v Letovicích naleznete velké množství fotografií z mého života na zaoceánské lodi, fotografie s významnými osobnostmi, snímky z rodinného života, ale i plno suvenýrů a předmětů, které jsem si dovezl cest. Jsou zde vystaveny moje stříbrné, zlaté a platinové desky i moje poslední deska diamantová za 120 000 prodaných nosičů, kterou jsem obdržel od Karla Vágnera z Vydavatelství Multisonic.

S Romanem Horkým a skupinou Kamelot je to příjemná a plodná spolupráce

Zase se vracíme k muzice. Čemu se v současnosti věnujete kromě přípravy vašeho nového CD? Kde si vás mohou fanoušci poslechnout naživo?
Spolupracuji s Romanem Horkým a skupinou Kamelot. Jsem pravidelným hostem na jeho koncertech. Je to příjemná a plodná spolupráce. Nedávno jsme spolu natočili již druhý duet Ještě je čas.
Po 32 letech se vrátil do vlasti kytarista Dennis Parks, se kterým společně vystupujeme v programu našeho společného recitálového projektu. A do budoucna spolu chystáme i další vystoupení.
Nemohu opomenout ani moji charitativní činnost. Pokládám za správné lidem pomáhat. Lidem s tělesným či zdravotním hendikepem a obzvlášť těm, kteří onemocněli rakovinou.
S paní primářkou Renatou Neumannovou pravidelně organizujeme semináře pro ženy s onemocněním rakovinou prsu. Již podesáté se tento seminář uskuteční na mém statku v Černé Hoře 27. září 2017. Pokud se někdo o tuto problematiku zajímá, informace o konferenci jsou na mých webových stránkách www.ladakerndl.cz.
Vystupuji také v Blansku a Boskovicích na podporu nemocných dětí a dlouhodobě spolupracuji s panem Václavem Krásou, předsedou Národní rady zdravotně postižených. Každoročně v čase Vánoc dělám také koncert v nemocnici na Žlutém kopci pro onkologické pacienty.

Laďa miluje procházky s jezevčíky Bublinou a Šiškou a také rád houbaří.

Co děláte, když nezpíváte a nerozdáváte radost? Kromě řezbářství, o kterém už byla řeč.
Miluji procházky s mými jezevčíky Bublinou a Šiškou. Rád chodím do lesa na houby a ještě raději rybařím. A také se rád setkávám s přáteli, kterých mám naštěstí požehnaně.
Jsem také šerifem trampské Osady Tomahawk, kterou jsem založil. Loni jsme oslavili již 50. výročí. Jsem také velkým příznivcem trampské muziky. Nejraději mám staré předválečné písničky, které mě učila moje maminka.
Další mojí dlouholetou aktivitou je Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu. S doktorem Kinclem a panem Pololáníkem pravidelně jednou za rok připravujeme společné setkání, na kterém dáváme dohromady lidi, kteří by se za jiných okolností nesešli. Právě připravujeme již 18. takové setkání. Uskuteční se letos v říjnu a moc se na něj těším.
Tento spolek založil můj otec Václav v roce 1930. Na každoroční setkání se sjíždějí kamarádi z celé republiky i ze zahraničí. Vznikají nová přátelství, vzájemně si pomáháme a vážíme si jeden druhého.

Řád Karla Krautgartnera za celoživotní přínos v oblasti jazzu a swingu

Minulý rok jste na zámku v Mikulově převzal Řád Karla Krautgartnera …
Toto vyznamenání mě velmi potěšilo. Je to ocenění za celoživotní přínos v oblasti jazzu a swingu.

Jazz a swing – to je pro vás nejvíc typické. Chystáte v nejbližším období nějakou akci, kde tyto žánry dostanou širší prostor?
Velmi se těším na tradiční Vánoční koncert v rytmu světových evergreenů, filmových, jazzových a swingových melodií, který připravuji se svým čtyřčlenným orchestrem. Hrají v obsazení: Ctibor Hliněnský – bicí, Mirek Veselý – piano, Dušan Reichman – baskytara a Luboš Dibdiak – kytara a trumpeta. Jsou to skvělí hudebníci, spolupracuji s nimi již 22 let. Letošní Vánoční koncert proběhne v Semilassu, protože z důvodu rekonstrukce divadla není možné ho uskutečnit v Mahenově divadle jako obvykle. Semilasso je skvělý sál, věřím, že se nám tam povede vytvořit skvělou vánoční atmosféru.

Na co konkrétně se mohou fanoušci 21. prosince v 19.30 v Semilassu těšit?
Zazní skladby jako My Way, Strangers in The Night, What a Wonderfull World, Sway, It´s Impossible, I´ve Got You Under My Skin, Hey Want You Play, Chicago, Buona Serra, Besame Mucho, Georgia a další hity. Na koncertu vystoupí také Dětský sbor Brno pod vedením Valerie Maťašové a vokální soubor Megafon.
Vstupenky už jsou v prodeji v Semilassu, TIC, Indies, v předprodeji Student Agency v domě Pánů z Lipé a také online na Ticketportalu.

Jaké bude vaše vánoční přání? Kromě toho, aby se vánoční koncert vydařil …
Moje celoživotní přání, které bohužel nejsem schopen ovlivnit, je největší a jediné – aby nikdy nebyla válka.

Má tak úspěšný člověk jako vy nějaký nesplněný sen?
Mám pocit, že v životě se mi všechny sny splnily. Ale, jak se říká, s jídlem roste chuť, takže nějaké nesplněné přání bych určitě našel.

Redakčně zpracovala: Milena Hurajová,
Foto: Archiv Ladi Kerndla, Lukáš Dvořák, Jiří Turek

Řád Karla Krautgartnera za celoživotní přínos v oblasti jazzu a swingu
Z letošní návštěvy městečka Corleone na Sicílii
S Romanem Horkým a skupinou Kamelot je to příjemná a plodná spolupráce
S manželkou Miladou jsou spolu už 40 let
S dcerou Terezou Kerndlovou zpívají společně už jen při výjimečných příležitostech. Foto: Lukáš Dvořák
Laďa miluje procházky s jezevčíky Bublinou a Šiškou a také rád houbaří.
Dřevořezba mě nesmírně baví a uklidňuje.
navigate_before
navigate_next