Tipy NEW expressu

Kvalitní motyku ocení farmář i „balkonový“ zahrádkář

Kvalitní motyka je pro zahrádkáře nezbytnou výbavou. Neobejde se bez ní ani farmář s pozemkem velkých rozměrů, ani zahrádkář s minizahrádkou na terase či v malých bedýnkách pověšených na balkonovém zábradlí. A čím více budete motyku při zahradničení používat, tím spíše zjistíte, že jedna motyka vám pro kvalitní péči o rostliny rozhodně nestačí. Pro pletí, kypření či okopávání je třeba zvolit pokaždé jiný typ motyky, který se pro danou činnost hodí nejlépe.

Při výběru motyky tedy berte do úvahy v první řadě účel, kterému má motyka sloužit. Důležité je také to, aby vám motyka takzvaně padla do ruky, a v neposlední řadě je důležitá také kvalita a trvanlivost nástroje.

Při výběru motyky dbejte na to, aby funkční část nástroje a takzvané oko motyky, do kterého se upevňuje násada, byly vyrobené z jednoho kusu materiálu. To je základním předpokladem pro to, aby se vám pracovní část neohýbala či neulomila. Ideálním řešením jsou kované motyky, které jsou prakticky nezničitelné. Pokud si tedy pořídíte kovanou motyku, máte jistotu, že když práci na okopávání zahrádky začnete, tak ji také dokončíte. Levné plechové motyky nevalné kvality by vás mohly při práci pořádně potrápit. U levných nástrojů se obvykle brzy doč­káte deformace pracovní části a posléze také ulomení pracovní části od oka motyky, ve kterém je upevněna násada. To je u kované motyky prakticky nemožné.

Pro okopávání brambor, květin, zeleniny nebo jahod jsou vhodné různé typy motyk. Vyberte si tu správnou a práce vám půjde lépe od ruky.

Těžkou motyku s dlouhou násadou využijete při odstraňování vzrostlého plevelu nebo menších nežádoucích keřů. Je vhodná také pro vykopání výsadbových jam nebo překopání kompostu. Díky dlouhé násadě se při práci s touto motykou nemusíte moc ohýbat a práce je tak pohodlnější.

Motyky zahradnické „okopávačky“
Motyky zahradnické „okopávačky“

Motyka srdcovitého tvaru, takzvaná „srdcovka“ je vhodná pro vykopávání výsadbových rýh například pro brambory, případně pro jejich okopávání. Skvěle ji využijete také pro nahrnutí zeminy kolem růží či na okopávání jahod.

Motyky zahradnické „srdcovky“
Motyky zahradnické „srdcovky“

Pokud se chcete zbavit plevele mezi rostlinami, které rostou dále od sebe, například na záhonech se zeleninou, vyberte si speciální lehkou motyčku s ostrou plecí plochou, kterou plevel odseknete od kořenů, takže uschne. Tyto plecí motyky jsou zpravidla osazené dlouhou násadou, abyste se nemuseli při práci moc ohýbat. Variantně mohou být také s krátkou násadou pro použití vsedě nebo vkleče. Tyto příruční motyčky jsou vyhledávaným vybavením také mezi takzvanými „balkonovými“ zahrádkáři a pěstiteli květin, které jsou často vysazené hustěji a vyžaduji detailnější pracovní postup.

Motyky zahradnické plecí rovná a „srdcovka“
Motyky zahradnické plecí rovná a „srdcovka“

Správná okopávka vám pomůže udržet také dostatečný přístup vzduchu ke kořenům rostlin a dostatek vláhy. Pokud po dešti nebo zalévání půdu kolem rostlin nakypříte speciální kypřicí motykou, vlhkost nebude vzlínat k povrchu půdy a ušetříte tím spoustu vody, která se udrží u kořenů rostlin.

Motyky zahradnické plecí,vhodné také pro kypření půdy kolem rostlin
Motyky zahradnické plecí, vhodné také pro kypření půdy kolem rostlin

Pokud pro okopávání zvolíte správné typy kvalitních kovaných motyk, bude pro vás práce na zahradě méně namáhavá a ve výsledku mnohem příjemnější. Poděkují vám i vaše rostliny, kterým se díky vhodné péči bude na zahrádce či na balkoně mnohem lépe dařit.

Různé typy kvalitních kovaných motyk z produkce Zbirovia, a. s., najdete u všech dobrých prodejců nářadí.