Alternativní životní styl

Křemelina přítel a zabiják v jednom

Ano, obě tyto vlastnosti patří křemelině – bílému prášku ze sladkovodních nalezišť, který dokáže podpořit imunitu člověka nebo zvířete azároveň iničit drobné organizmy. Jeho hlavní složkou je oxid křemičitý SiO2 ajedná se většinou omikroskopické schránky jednobuněčných řas. Pokud se na křemelinu podíváte pod mikroskopem, budete překvapeni jejím až krajkovým vzhledem.

Existují dva druhy křemeliny – potravinářská a pro průmyslové využití. Řeč je o té potravinářské, která je jako jediná vhodná ke konzumaci. Běžně se používá jako protispékavá látka, pro čištění piva a vína nebo do zubní pasty.

Zdroj křemíku

Vysoký obsah křemíku činí z křemeliny skvělý prostředek pro podporu růstu a kvality vlasů, prospívá pleti a nehtům, podílí se na stavbě kostí. Mezi další pozitivní vlastnosti patří snižování hladiny cholesterolu. Příznivě ovlivňuje srdeční funkci nebo funkci ledvin. Kromě toho křemelina obsahuje v menší míře asi 20 dalších minerálů a stopových prvků, které z běžného jídla prakticky nejsme schopni přijmout. Pro doplnění křemíku ji přidávejte do kaše, džusu, jogurtu nebo smoothie.

Detox

Podle mnoha zdrojů je křemelina schopná bojovat proti volným radikálům a těžkým kovům – to zvládne díky zápornému náboji, kterým je nabitá. Přitahuje nežádoucí látky s kladným nábojem a pomáhá tak člověku se jich zbavit. Mnoho lidí vnitřně užívá křemelinu jako bojovníka proti různým nežádoucím parazitům a bakteriím ve střevech. Stačí každý den (ideálně nalačno) vypít nápoj s jednou lžící rozmíchané křemeliny. Pokud začínáte, užívejte nejprve menší množství, postupně dávku zvyšujte. V těhotenství nebo při vážné nemoci užívání konzultujte se svým lékařem. Nutno podotknout, že zdravotní nezávadnost křemeliny je potvrzena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

Hubení škůdců v domácnosti

Velmi ostrá struktura křemeliny je životně nebezpečná pro drobný škodlivý hmyz, třeba mravence. Její ostré hrany totiž nenávratně poškozují jejich ochrannou schránku, stačí nasypat drobné množství prášku do míst jejich výskytu. A co je důležité? Jedná se o přírodní látku, čili k likvidaci nepotřebujete nebezpečnou chemii. Křemelina může pomoci domácím mazlíčkům například od blech, stačí ji jemně rozptýlit do jejich kožesin, pozor však na čumák a oči!

Další využití

Křemelinu můžete využít například i v péči o pleť jako součást peelingu a při čištění zubů. Je totiž abrazivní, přesto jemná a netoxická. Malé množství postačí k čištění stříbra nebo vodovodních baterií. Přestože užití potravinářské křemeliny není pro člověka nebezpečné, při jejím vdechnutí může způsobit podráždění sliznice.

Křemelinu v potravinářské kvalitě a návod na její použití najdete na našem oblíbeném ekologickém webu www.ekokoza.cz.