Knihy

Knihy – září 2017

Elizabeth Blackburnová, Elissa Epelová

TELOMERY

Revoluční objev jak žít déle a zdravěji.
Napadlo vás někdy, proč někteří šedesátníci vypadají na čtyřicet a také se tak cítí a proč se naopak někteří čtyřicátníci cítí a vypadají na šedesát? Ačkoli se na stárnutí a nemocech podílí mnoho různých faktorů, dr. Elizabeth Blackburnová objevila biologický ukazatel zvaný telomeráza, enzym obnovující telomery, které ochraňují naše genetické dědictví. Výzkum doktorky Blackburnové a její kolegyně dr. Elissy Epelové přináší zjištění, že délka a zdraví našich telomer představují biologický základ pro spojení mysli s tělem, které je už dlouho předmětem různých hypotéz. Spolu s dalšími vědci tyto dvě průkopnice zjistily, že změny, které učiníme ve svých každodenních návycích, mohou chránit naše telomery a prodlužovat délku zdravého života. Telomery vás přimějí přehodnotit svůj každodenní život. Podrobně objasňují, jak stárneme na buněčné úrovni a jak pomocí prostých změn můžeme své chromozomy a buňky udržovat zdravé.


Hilary Smithová, Maria Olejniková

ÍRÁN

Turistický průvodce po zemi pohádek Tisíce a jedné noci.
Hledáte-li mimořádné cestovatelské zážitky, vypravte se do Íránu. Navzdory politické propagandě patří Írán k nejbezpečnějším zemím Blízkého východu. Pokud přestojíte bariéru byrokracie a povinnost zahalení vlasů žen, odměna za toto nepohodlí bude velkolepá. Írán, bývalá Persie, je nádherná a pestrá země, která si stále udržuje tajemné kouzlo pohádek Tisíce a jedné noci. Nabízí neuvěřitelné kontrasty od rozlehlých pouští s oázami po věčně zasněžené vrcholky hor, hluboké lesy, čajové plantáže i extrémní tropické ovzduší Perského zálivu.

Aktualizované vydání průvodce po Íránu vydavatelství Brandt je kvalitní cestovní příručka zahrnující vše, co bude potřebovat zájemce o cestu do této země. Obsahuje praktické pokyny pro cestu a seznamuje s historií, geografií, přírodou i politickou situací. Samotný průvodce má deset kapitol, které postupují od hlavního města Teheránu ke stále vzdálenějším provinciím. Závěrečné přílohy obsahují užitečné fráze v jazyce farsí (perština) a glosář, abecedně shrnující pojmy z oblasti íránského života a kultury.


Šárka Vávrová

DENÍK KOUČKY

Zamilujte se do života s koučkou osobního rozvoje Šárkou Vávrovou.
Všichni toužíme po spokojeném a naplněném životě, ale ne všichni takový život máme. Řešíme problémy s partnerem, trápí nás nedostatek financí, chodíme do práce, která nás nebaví, a na své koníčky často nemáme ani čas, ani energii. Neustále žijeme v budoucnosti a fráze „teď nemám čas“ se stala naší mantrou. Ponořeni do emocí a navyklých stereotypů často nevidíme z problému cestu ven. Ale všechno má své řešení, opravdu všechno.

Šárka Vávrová přináší svůj úhel pohledu na vztahy, peníze, práci i sebevědomí a zdraví. Sdílí se čtenáři příběhy ze své dlouholeté praxe, ale nebojí se mluvit ani o svých osobních zkušenostech. Dotýká se témat, která jsou v dnešní době velmi aktuální a rezonují s většinou z nás. Jak vybudovat dokonalý vztah; jak získat práci, která by nás naplňovala a zároveň finančně zajistila; jak čelit každodennímu stresu – to a mnoho dalšího se dočtete v její knize Deník koučky.


Zoe Sugg

GIRL ONLINE JDE SVOU CESTOU

Jsem Zoella a každý měsíc mě na YouTube sleduje víc než 12 milionů fanoušků.
Život Penny Porterové se po létě plném zážitků a nečekaných zvratů pomalu vrací do zaběhaných kolejí. Školní rok začal a Penny je připravena vzít život do svých rukou a být na světě sama za sebe. Noah, její kluk z Brooklynu, nečekaně zrušil všechny koncerty a není po něm ani vidu, ani slechu. Nikdo netuší, kde se skrývá. A neví to ani Penny. A tak když se Penny vypraví do Londýna na návštěvu umělecké školy, kde studuje její spolužačka Megan, zdá se, že by to mohla být dobrá příležitost najít si nové přátele. Netrvá dlouho a v Pennyině životě se objevuje i nový kluk – okouzlující a talentovaný student fotografie Callum. Pomůže Callum Penny zapomenout na kluka z Brooklynu? A dokáže vůbec Penny začít nový život, když to vypadá, že ji Noahův stín pronásleduje na každém kroku?