Alternativní životní styl

Jak snížit elektrosmog a ulevit si od bolestí hlavy?

Vliv osvětlení 2. díl

Kromě správného výběru světelného zdroje je také důležité lampu uzemnit a vzdalovat od hlavy a těla:

  • Halogenové žárovky volte na 230 V. Tvoří pole „jen“ půl metru a spoří třetinu energie oproti staré žárovce – mají vyšší svítivost, neblikající čisté bílé světlo, ale trochu se více zahřívají.
  • Klasické žárovky mají nejpříjemnější hřejivé neblikající neagresivní světlo, ale největší spotřebu. Jejich pole souvisí jen s napájením fází, takže dosahuje „jen“ půl metru.
  • Pozor na reklamy „zdravé světlo“ – je zdravější pouze jeho barevný odstín, ale, jestliže jsou tam použity zářivky, stále jde o stejně agresivní vytvářené pole až do metru a půl!
  • Pokud je svítidlo kovové, uzemněte jej. Tím bude zkráceno škodlivé pole na polovinu – potenciál bude „odváděn“. Provést to lze výměnou přívodního kabelu s původní plochou zástrčkou za kulatou zástrčku, která využívá i zemnící kolík v zásuvce.
  • Pozor na vliv lampiček na stole i u postele – vliv kovových sahá i přes 70 cm, a v případě trubic, dvoj–trubic staršího typu „DZ“ a jakýchkoliv jiných, dosahuje pole až metr a půl a záhy způsobuje bolesti hlavy a nesoustředění, až migrény a jiné dlouhodobé potíže.
  • Od postele je třeba umístit lampy nejlépe alespoň 70 cm (také nabíječky a budíky) a je dobré je uzemnit. Jejich přívody i kabely ve zdi je třeba vést alespoň 70 cm od polštáře a těla a nejlépe použít stíněné, nebo také použít odpojovač okruhu, který bude sám v noci fázi odpojovat.
  • Lampičky vyzařují pole i zhasnuté – záleží na poloze vidlice v zásuvce, jestli je pak drát, kde je fáze, přerušen včas vypínačem a nebo její napětí pulzuje vesele do celé lampy protože je vypínačem přerušován druhý – „nulovací“ vodič. Bez měřiče to poznáme tak, že při zhasnutém vypínači bychom neměli tužkovou zkoušečkou na objímce fázi naměřit.

Dotazy nebo měření škodlivého záření: Kamil Pokorný,
www.elektrosmog-zony.cz