Zprávy

Funkcionalistická zastávka po létech opět sluší Brnu

Funkcionalistická zastávka
Zastávka vyzařuje jednoduchou eleganci. Největší obavy jsou však z toho, aby se nestala terčem vandalů.

Z několika zastávek pouliční dráhy, které v Brně realizoval architekt Otakar Poříska, významný představitel funkcionalismu, se dochovala jediná. Shodou okolností jde o zastávku na Obilním trhu, kterou architekt navrhl jako jednu z prvních už v roce 1926. Zázemí zastávky sloužilo i jako veřejné záchodky. Po pozvolném poválečném úpadku drobné, nicméně významné stavby, z ní nakonec zůstala prakticky zdevastovaná ruina. Při plánech její záchrany, o kterých se začalo jednat před několika léty, vznikl mimo jiné i těžko proveditelný nápad, aby se zastávka stala kavárnou. Z toho nakonec naštěstí sešlo a po loňské a letošní rekonstrukci se opět stavba skví v plné parádě.

Citlivou rekonstrukci pro městskou část Brno-střed připravili architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla z Atelieru RAW s.r.o.

„Nyní můžeme konečně říci, že se nám podařilo zastávku nejen zachovat, ale co víc, vrátit jí původní podobu tak, jak ji Oskar Poříska navrhl,“ zhodnotil výsledky obnovy Tomáš Rusín.

Jak dodává Ivan Wahla, originální prvky ocelových zas­klených bočních výplní stejně jako původní dveře byly res­taurovány. Původní skleněné obložení zadní stěny se sice nedochovalo, ale bylo v originálních rozměrech obnoveno. „Podlahy a stupně zastávky stejně jako lavice jsou zhotoveny z umělého kamene stejně tak, jak tomu bylo u původní stavby.
Podstatná je pro nás i její funkčnost. Zastávka bude opět sloužit cestujícím stejně, jako tomu bylo v roce 1926,“
doplnil Wahla.

Smluvní cena za obnovu stavby, ve které jsou zahrnuty i rozšířené požadavky Národního památkového ústavu, je necelých 2 700 000 korun.

Bohužel, zastávka už nebude sloužit jako veřejné WC. Jednak by se rekonstrukce výrazně prodražila, ale především tomu bránily již nevyhovující stavební prvky v podzemí pod zastávkou a také komplikované napojení na zastaralou kanalizaci.

Text a foto: Marek Lukáš


Obnovená zastávka vydržela bez poškození necelých 21 dnů
Obnovená zastávka vydržela bez poškození necelých 21 dnů

Obnovená památka se stala terčem vandalů

Obavy z možného poškození zrekonstruované funkcionalistické zastávky vandaly se bohužel naplnily velice záhy po dokončení rekonstrukce. Již 21. června 2017 v odpoledních hodinách lavičku z umělého kamene počmáral nějaký slaboduchý primitiv s absolutní absencí úcty ke kulturním hodnotám. K čmáranicím vzápětí přibylo i rozbité sklo na dveřích.

Text: redakce, Foto: Gabriel Kurtis