Aktuality Film a video Tipy pro volný čas

Filmy z Berlinale v českých kinech

Hned čtyři filmy z hlavní soutěžní sekce 69. Ročníku prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně uvede v průběhu roku do českých kin společnost Film Europe Media Company. Čtveřici filmů z hlavní soutěže doplňuje snímek ze sekce Panorama.

Čínský snímek Sbohem, synu je příběh manželského páru postiženého osudovou tragédií. Film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie reflektuje skrze osobní lidské drama odvrácenou stránku čínské kulturní revoluce, zejména politiky jednoho dítěte. Oba představitelé hlavních rolí – herec Wang Jingchun a herečka Yong Mei – byli oceněni Stříbrnými medvědy za nejlepší herecké výkony.

 

 

 

 

Emotivní drama Narušitel systému natočila jako svůj debut německá režisérka Nora Fingscheidt. Strhující příběh devítileté dívky s problémovým chováním a tváří anděla, jejíž matka nezvládá péči o ni a rady si nevědí ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce. Film získal Stříbrného medvěda – Cenu Alfreda Bauera pro film, který otevřel filmové tvorbě nové perspektivy.

 

 

 

 

Za rukavici hozenou do tváře diváků označili někteří kritici naturalistické drama U Zlaté rukavice. Německý režisér Fatih Akin zpracoval skutečný příběh masového vraha Fritze Honky, který v 70. letech minulého století brutálně vraždil prostitutky a staré ženy v hamburské čtvrti St. Pauli. Snímek vyvolal silné reakce a je označovaný jako „jeden z nejodpornějších filmů o masovém vrahovi, který byl kdy natočený“ (IndieWire).

 

 

 

 

Antologie města duchů – temné drama s hororovými prvky přináší zneklidňující úvahy o smrti a osudu. Kanadský režisér Denis Coté děj situoval do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově. Postarší manželský pár se nedokáže smířit se smrtí syna, který spáchal sebevraždu a zdá se, že čas pro ně ztratil smysl.

 

 

 

 

 

Pátým filmem, který Film Europe přenese letos z Berlinale do českých kin, je německé drama Všechny moje lásky, které bylo uvedeno v sekci Panorama. Příběh režiséra Edwarda Bergera je portrétem tří dospělých sourozenců hledajících lásku a své místo ve světě.