Cover Story

Eva Adams – Proměny

Mládneme s naším publikem

V půvabné dámě z titulní strany jste dnes možná na první pohled nepoznali součást legendárního pěveckého dua Eva a Vašek – Evu Adams. Zeptali jsme se na to, co stojí za změnou její image, jak se udržuje v kondici, jaké jsou její plány do budoucna a také co dělá Vašek. Nechybí ani pozvánka na připravovaný koncert v brněnském Ponrepu.Duo Eva a Vašek má u nás velmi širokou fanouškovskou základnu. Zvykli jsme si vás pravidelně vídat i v televizi. V poslední době jste se jako by ztratili ze scény. Jaký je důvod této změny?
To je jen zdání, platí to jen v zimě. Před 9 léty jsme se rozhodli nezatěžovat pořadatele zimními koncerty. Drahý otop sálů, nesjízdné silnice, neposypané chodníky. Plesová sezona a spousty dalších důvodů, proč v uvedeném období trávit čas na zkušené v zahraničí. Tam kde je slunce a hovoří se anglicky. Využíváme tedy tento čas převážně k sebevzdělávání, sbírání zkušeností a studiu angličtiny. A nestudujeme pouze my, ale hlavně dcera. Té je v letošním roce čtrnáct a hovoří dvěma jazyky na úrovni mateřských. K tomu loni přidala francouzštinu. Škola je všude stejná, a tak sbírá životní zkušenosti nejen doma, ale i ve světě, stejně jako její rodiče.
Vracíme se domů vždy v dubnu, a to již máme za sebou řadu vystoupení. O naše zkušenosti se vždy zajímají i redaktoři TV Nova a Prima v pořadech, kde se řeší životní styl.
V roce 2007 jsme cítili potřebu přinést nové skladby pro mladší publikum, tedy asi tak pro můj ročník, pro lidi, kteří zažili začátky big beatu. V Brně k tomuto žánru patřily skupiny Junior Speakres a Synkopy 61. Ve světě Credenc Clearwater Revival, Smokie a další. Pro náš ročník je nezapomenutelný i Petr Novák a jeho Povídej, Náhrobní kámen a další zlidovělé skladby. Repertoár s příklonem k big beatu jsme po komunikační stránce vyřešili novou hudební značkou Eva Adams, kterou jsme po přípravách zrealizovali a představili našemu publiku v ČR při příležitosti mých 45. narozenin v listopadu 2015.
Po 28 letech hudební praxe po celém světě jsem 20. ledna 2017 jako Eva Adams získala umělecké vízum na šíření svého repertoáru a hudebních zkušeností ve Spojených státech. Otevřelo nám to nové možnosti získávání zkušeností a rozšíření repertoáru o skladby, které se hrají na tomto kontinentě. Jedná se o repertoár, který je oblíbený po celém světě, a vyrůstala na něm moje generace. Rozhodně jej nejde spojovat se jménem Eva a Vašek. To je, jako byste šli na Moravanku a ona vám začala hrát místo V rychtárovej studni písničku Franka Sinatry New York.

Takže i výrazná změna image souvisí s vaším působením v USA?
Nemyslím, že by to bylo způsobené pobytem v USA. Za změnou image stojí postupné „omlazení“ publika a s tím související potřeba přizpůsobit se a celková potřeba být v kondici. Pochopili jsme, že s životním stylem je třeba začít něco dělat. Nadváha je velký problém dnešní populace. Uvědomili jsme si, že tento problém se týká i nás s Vaškem. Vysoký tlak, houstnoucí krev, cholesterol a všechny další ukazatele se začaly šplhat k hodnotám, které už lékaře začaly znepokojovat, a tak nám začaly hrozit prášky a léčba. Dostali jsme i jinou možnost – zredukovat hmotnost. To jsme s Vaškem přijali jako rozumné řešení a zvládli jsme to. Sama jsem byla překvapena, že to jde i u Vaška, ve věku nad šedesát. U mne se to rovněž projevilo ve všech směrech pozitivně. Šlo mi to lépe, protože když člověk začne včas, nenese si s sebou až tolik kilogramů, které vznikají postupnou plíživou obezitou. Takže třeba u Vaška to začalo v 18 letech a každý rok mu přibyl na váze jeden kilogram navíc. A v šedesáti je z toho celkem 40 kg. To v lepším případě.
Zredukováním hmotnosti se vám změní nejen život, ale i šatník. A ty změny jsou rozhodně pozitivní. Zdravotní ukazatele spadnou do normálu a rozhodně stojí za to nejen zkusit, ale i zvládnout. Výsledek je viditelný na první pohled a my s Vaškem si již rok držíme váhu dle stanovených cílů. V tomto směru rádi poradíme, stačí, když se zájemci staví u nás na kafíčko, a hned budou mít o čem přemýšlet.

Prozradíte nám tajemství vašeho věčného mládí? Zdá se, že jste omládla o nezanedbatelný počet let. Vypadáte skvěle! Jak se vám to povedlo?
Zajdete si ke kadeřníkovi, ten připraví barvu, vymyslí střih a je to. Velkou posilou nám byla Ivana Poláčková, která má velice dobré zkušenosti a praxi se stravou Cambridge. Té vděčíme za to, jak dnes vypadáme. Najdete ji v Brně ve Slatině. K Ivaně nás přivedl Pavel
Ondráček a potom to již bylo podle jejího scénáře. O kosmetické změny se postarala specialistka na proměny Iveta
Suchardová, rovněž z Brna.
Vše záleží na tom, jak se cítíte uvnitř sama sebe. Po zredukování váhy jsem cítila veliké a jednoznačné změny. Prostě se mi začalo celkově lépe žít. A v ten moment jsme společně s Vaškem debatovali o tom, jak pokračovat, co změnit a hlavně jak to změnit. Ráda vařím a také ráda jím. Zde musely nastat veliké změny. Důležité je začít. Řekla bych, že tu lehčí fázi máme za sebou. Hubnutí není těžké, základem je pevná vůle. Byli jsme na to dva a díky tomu to šlo lépe. Navzájem jsme se podporovali. A co dál? V této fázi jsem již pár měsíců a myslím, že se stále mám co učit a objevovat. Ivano a Iveto, děkujeme a doporučujeme vás všem, kteří se trápí, jako jsme se trápili my s Vaškem.

Mluvila jste o tom, že složení vašeho publika se postupně mění. Změnu image je vidět na první pohled. Mají tyto změny vliv i na váš repertoár?
Začalo to v USA. Posun repertoáru, kladné ohlasy u publika. Snaha udržet si pohodový styl hudby, na který jsou fanoušci zvyklí, ale přizpůsobit repertoár fanouškům, kteří „vyrostli“ na trochu jiných hudebních žánrech.

Jak byste přesněji charakterizovala změny v repertoáru, co můžou od vás fanoušci na vašich vystoupeních očekávat?
Eva Adams je nežánrová. Tím pádem mám i větší záběr co do výběru skladeb. Sestavujeme si repertoár dle jednotlivých vystoupení. To znamená, že „šijeme“ program na míru. Mám v repertoáru veliký výběr písní a širokou škálu žánrů, takže je z čeho „vařit“. Nejprve si připravíte ingredience – v mém případě to znamená učit se stále nové skladby – no a potom z toho všeho uvaříme lahodný pokrm, který předáme divákovi. V současné době připravuji koncertní program, který je tematicky zaměřený. Písnička mne a Vaška provází na cestách již 28 let. Procestovali jsme s ní několikrát celou Evropu a v roce 2000 začala také naše zaoceánská hudební turné. Nyní připravuji pořad: „Eva Adams – hudba a život v USA“. Vyprávění a zpívání o mém pobytu v USA, kam jezdíme již více než 15 roků. Je to spojené s jednoznačnou změnou repertoáru. Vše kolem nás se mění, a tak i repertoár časem dozrává – jako život.

Takže pokud byste měla upřesnit, jakým směrem se posouvá styl vaší hudby, k jakým hudebním „vzorům“ ve vašem repertoáru směrujete?
Směr a ani styl vám nedovedu upřesnit. Zpívám Nabucco, Ave Maria, soft swing, písně k vínu, pop, big beat a jiné. Hudební vzory jako takové konkrétně nemám. Spíše se mi líbí a čerpám ze zpěváků, kteří, jak bych tak řekla, již nebojují „o živobytí“. Je to krásný pocit, když je sleduji na jevišti, jak si jen tak zpívají a vypráví v melodiích své zážitky, životní zkušenosti. Vlastně jim o nic nejde. Mají vše odžité a ve svém zpěvu mají svoji pravdu. Snažím se být originál, nenapodobuji nikoho. Jsem Eva Adams a zpívám si písně jako Eva Adams. Pro mne i pro Vaška je prioritou obsah a sdělení textu.

U Vaška bych se zastavila. Pokud v současnosti vystupujete jako Eva Adams a hosté, kam se „ztratil“ Vašek?
Neztratil se. Vašek je stále na svém místě. Jako „Eva a Vašek“ vystupujeme i nadále. S typickým romantickým repertoárem s širokým a pestrým žánrovým záběrem s důrazem na obsah textů. A když jde zpívat Eva Adams, tak Vašek na jevišti není. Každopádně je to můj veliký rádce a učitel. Pomáhá mi sestavovat repertoár, což je v naší profesi jedna z nejdůležitějších věcí. Co si obleču na sebe, je detail, ale co zazpívám posluchačům, je, jak já říkám, alfa a omega. Životní zkušenosti starších lidí se nedají dohnat. Pořád mají před těmi mladšími náskok.

V minulosti se vaši fanoušci často setkávali s nabídkou audio i video záznamů vaší hudební produkce v televizi. Jakým způsobem je možné získat vaše nahrávky v současnosti?
Je to velmi jednoduché. Je několik možností. Zájemce si zavolá nebo napíše e-mail do vydavatelství SURF a sdělí své přání. Telefonní číslo je +420 602 719 311, e-mail je surf@surf.cz. Naše internetové stránky: www.evaavasek.eu – tam najdete aktuální nabídku.
Veškeré objednané zboží vám pak přijde poštou až do domečku. To je pro ty posluchače, co mají rádi CD a DVD ve své knihovně. Pro ty ostatní: stačí zapnout počítač a na YouTube si najít náš TV kanál pod názvem – 4KshowTV.com a zde se mohou nepřetržitě dívat na vše, co jsme doposud v našem vydavatelství vydali. A to vše bez jakýchkoliv poplatků. Není třeba ani žádná registrace. Můžete se podívat kdykoliv na cokoliv z naší nabídky. Pro přehlednost je vše rozděleno dle žánrů a hudebních stylů. Máme zábavné pořady s mluveným slovem i vzdělávací pořady. Třeba například i o tom, jak jsme s Vaškem zhubli, nebo jak nás i s Evičkou Iveta Suchardová proměnila. To Iveta umí a není třeba jí radit, co si přeji, či nepřeji.

Co chystáte pro své fanoušky v nejbližším období? Mohou se naši čtenáři těšit, že se s vámi setkají i v Brně?
Původně ohlášený termín našeho vystoupení v brněnském Ponrepu byl 5. června 2017. Museli jsme to z vážných důvodů změnit na 19. června. Pokud se naši fanoušci těšili, nabídneme jim program v náhradním termínu. V pondělí 19. června v 18:30 tedy můžou naši fanoušci přijít do brněnského Ponrepa, posedět s přáteli u skleničky a poslechnout si své oblíbené melodie. Bude to nová forma večera s novým programem a věříme, že lidé si přijdou na své. V ceně večera je také občerstvení all inclusive.

V Brně 19. června s vámi vystoupí i Vašek? Bude toto brněnské vystoupení ještě něčím zvláštní?
Ano. Hosty večera budou Vašek,
Ivana Poláčková – specialistka na boj s obezitou, Iveta Suchardová – odbornice na proměny image, a Petr Lebiš ze Zahradnictví Boskovice s názorem, že nejlepší zahrada je betonová, který představí své samozavlažovací truhlíky. Pohodový podvečer v Brně bude All inclusive – raut zajistí kuchařský tým brněnské Hradní vinárny a restaurace Špilberk. V ceně vstupenky bude i neomezená konzumace občerstvení a každý divák dostane hudební nosič dle vlastního výběru – DVD nebo CD z naší nabídky, které si vyzvedne u pokladny za vstupenku, a potom diváky čeká zábava a občerstvení, ochutnávky atd. až do 21:30. Nechte se příjemně překvapit.

Kde je možné zakoupit vstupenky?
Objednávky je možné volat a psát k nám na známou adresu SURF, Dlouhá 156, 678 01 Blansko-Klepačov, tel. +420 602 790 311, e-mail: surf@surf.cz, nebo také přímo v Ponrepu, Hybešova 51, Brno.
Budeme se tedy těšit na set­kání s vámi v Ponrepu v pondělí 19. 6. 2017 v 18:30.
Redakčně zpracovala Milena Hurajová, foto archiv Evy Adams