Alternativní životní styl Lifestyle

ELEKTROSMOG a bezdrátová zařízení

Nejenom mobilní telefony s bezdrátovým přenosem a signálem Wi-Fi, ale i mnohá další bezdrátová zařízení postupně poškozují naše zdraví. Například přístroje, využívající bezdrátové přenosové pásmo, nazývané Dect.

Patří sem zejména dětské chůvičky, přenosné telefony se základnou připojenou na pevnou telefonní linku, meteostanice propojené bezdrátově s čidly u oken. Pokud potřebujeme nutně používat dětskou chůvičku (dříve neexistovaly a také žijeme), vybereme si takovou, aby nepřenášela zvuk z mikrofonu trvale, ale až při pláči. Mikrofon zareaguje na pláč a teprve v tom okamžiku je aktivován přenos do přijímače k rodičům, ale předtím k vysílání nedochází vůbec a miminko není ozařováno škodlivým vysokofrekvenčním polem. Rozhodně si nevybírejte chůvičku s kamerovým přenosem – užívá se většího vysílacího výkonu a na více frekvenčních pásmech. Škodlivá je především dlouhodobá expozice. Ale i chůvičky, přenášející stále jen zvuk, často vyzařují tolik, jako kdybychom položili na polštářek vedle hlavičky miminka jeden až dva Wi-Fi routery.

Starší verze přenosných telefonů, které se odkládají na vysílací základnu – stojánek připojený na telefonní linku, vyzařovaly stále, a velice intenzivně. A při volání zářily na plný výkon pro dosah přes 150 metrů. Novější již vyzařovaly méně. Ideální je, vybrat si (pokud je to opravdu nutné) bezdrátový telefon označený „ECO“ – jeho základna nevyzařuje nic a až se telefonuje, pak vyzařují základna i telefon jenom minimálně. Nejlepší je používat stolní telefon přímo na pevnou linku (nebo variantu, připojenou na pevnou linku internetu).

U bezdrátových meteostanic je zatížení „elektrosmogem“ nejnižší. Meteostanice komunikuje se svými okolními čidly jen několikrát denně anebo při výrazné změně na výstupu z čidla, proto se nejedná o závažnější či dlouhodobou expozici tímto zářením. Všechny další informace i možnost měření naleznete na www.elektrosmog-zony.cz.

Kamil Pokorný