Zprávy

Desítky účtů vykradla banda počítačových pirátů

Vazebně stíhaný Olegs Larionovs (zcela vpravo) měl být podle obžaloby mozkem organizované skupiny počítačových pirátů, kteří vykradli desítky účtů. Podle obžaloby s ním spolupracovali i Češi Vladimír Pelikán (uprostřed v kraťasech) a Jiří Rubický (zcela vlevo)

Do desítek soukromých i účtů různých společností v peněžních ústavech v ČR i sousedních státech se podle obžaloby vloupal a s pomocí kompliců z účtů ukradl přes devět milionů korun Olegs Larionovs. Jeho zločiny, jako šéfa organizované skupiny počítačových pirátů, začal posuzovat senát Krajského soudu v Brně.

Larionovs je stíhaný vazebně, jeho dva čeští komplicové Vladimír Pelikán a Jiří Rubický jsou na svobodě.

Zhruba tři čtvrtě hodiny trvalo čtení obžaloby, ve které bylo popsáno 41 dokonaných skutků, při kterých se organizované skupině podařilo proniknout do bankovního účetnictví peněžních ústavů v ČR, Rakousku, Německu či na Slovensku, a odtud odčerpat různě vysoké částky v korunách i eurech. Podle žalobce infikovali počítače virem a dostali se tak k přístupovým heslům.

Peníze měl podle obžaloby s pomocí svých kompliců dostávat Larionovs, když před tím vyplatil provize přímým spolupracovníkům, kteří zase honorovali desítky najatých „bílých koní“, tedy lidí, jež si po domluvě zakládali v bankách účty, na které byly ukradené částky převáděny.

„Obžalovaný Larionovs organizoval Rubického aPelikána, kteří pro něj zakládali účty ak tomuto účelu sháněli idalší osoby. Členové skupiny mu pak vybrané peníze předávali aon je pak převáděl dál,“ uvedl žalobce Marek Vagai. Na obžalované soud pohlíží jako na organizovanou skupinu, což jim při vynesení rozsudků, v nichž jim hrozí mnohaleté tresty, může ještě přitížit.

Trestnou činnost všichni prokazatelně páchali od listopadu 2013 do června 2015. Trojice obžalovaných, která stojí před soudem v Brně, ukradla 9 280 000 korun. O krádež dalších 2,5 milionu se pokusili. Jak u soudu zaznělo, přímá škoda mohla být ještě řádově o miliony korun vyšší. V mnoha případech se totiž stalo, že vlastní systémy jednotlivých bank převedení kradených částek ještě včas zabránily.

Další člen této organizované skupiny je stíhán samostatně v lotyšské Rize, kde si současně odpykává trest za jiné zločiny.

„Potřeboval jsem peníze av té době jsem se dověděl, že je možné si je přes někoho, koho jsem tehdy neznal, vydělat cestou do Německa. Bylo to na jaře či v létě roku 2014, sraz jsme měli v brněnském hotelu Grand, odkud jsme pak jeli ještě s dalšími lidmi do Drážďan, kde jsem si pak v bance zařídil účet. Zhruba do 14 dnů se na něm měly objevit peníze. To se ale stalo až později. Mezitím jsem si založil ještě jiný účet. Nevěděl jsem však, že tam chodí kradené peníze. To bych do toho nešel araději bych zůstal bezdomovcem. Vím, co je to vydělávat si peníze rukama. Jsem zaměstnán apracuji jako zedník,“ uvedl u soudu obžalovaný – vyučený elektrikář Vladimír Pelikán z Horního Slavkova.

Rozhodně také odmítal, že by někoho uváděl v omyl či v nevědomosti někoho nabádal při rozšiřování sítě k zakládání dalších účtů. „Nikoho jsem nikdy nenaváděl. Všichni, které obžaloba uvádí, byli lidi, co si sami nasekali dluhy, záviděli mi moji image avěděli, do čeho jdou. Nějaká provize tam byla, ale nebylo to nic žhavýho,“ doplnil obžalovaný v případu, jehož projednávání bude mít několik pokračování.

Obžalovaní muži jsou obviněni z podvodu, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněného přístupu k cizímu počítačovému systému a z účasti na činnosti organizované zločinecké skupiny. Kdy soud vynese rozsudek, není známo.

Text a foto Marek Lukáš