Zprávy

Designový Living Showroom v srdci Brna vznikl z prádelny

Zdánlivě neobyvatelné prostory přeměňují na luxusní byty vatraktivních destinacích. Tak lze popsat projekt Living Showroom, který architektonické studio Adam Rujbr Architects rozjelo před pěti lety. Aktuálně představili v centru Brna na Běhounské ulici už třetí neobvyklou přestavbu – byt pro designové fajnšmekry orozloze pouhých 18 m2.

Koncept Living Showroom představuje způsob, jak opuštěný nebytový prostor proměnit na kompletně zařízený moderní funkční byt. „Cílem projektu je nejen oživit nevyužitá místa v atraktivních lokalitách, ale také ukázat co nejvíce lidem, jak na to. Proto všechny Living Showroomy fungují jako ubytování typu airbnb, které si může kdokoliv rezervovat online. Jsou tak ideální pro milovníky kvalitní moderní architektury avůbec pro kaž­dého, kdo na cestách hledá nejen ubytování, ale ioriginální zážitek,“ představil projekt jeho tvůrce architekt Adam Rujbr.

Nejnovější Living Showroom vznikl v podkroví bytového domu v jedné z nejživějších lokalit Brna – na ulici Běhounská v bezprostřední blízkosti Jakubského náměstí. S výměrou pouhých 18 m2 jde o nejmenší ze všech dosavadních realizací. „Dříve tu bývala prádelna se sušárnou, proto jsme se rozhodli zachovat „pracovní“ industriální ráz prostoru. Najdete tu surové materiály v podobě dřevěné špalíkové podlahy, plechové pracovní skříňky či barel místo umyvadla. To vše v kombinaci s čistými bílými plochami anepřímým ambientním osvětlením,“ popsal neobvyklý prostor Rujbr.

Objekt na Běhounské má ještě další prvenství – jde o první Living Showroom, který vznikl jako franšíza. Jeho nynějšího majitele zaujal tento projekt natolik, že se rozhodl vybudovat společně s Adam Rujbr Architects svůj vlastní Living Showroom. „S tímto konceptem jsem se setkal v odborném časopise krátce po otevření prvního Living Showroomu ajako milovníka architektury mě zaujal na první pohled. Když jsem si pak vyzkoušel v něm ipřenocovat, měl jsem jasno, že bych do toho chtěl jít taky. Líbí se mi ta myšlenka najít nějaký unikátní prostor, který leží ladem bez využití, avdechnout mu nový život avýznam,“ popsal svoji cestu k Living Showroomu Michal Chládek, který má prostor v pronájmu. Do dva roky trvající přestavby investoval 800 tisíc korun. Úsilí ani peněz ale nelituje a věří, že se mu investice do jeho „srdečního“ projektu vrátí.

Koncept Living Showroom je postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti, ale také důmyslných hi-tech řešeních. Byt na Běhounské je proto vytápěný pomocí tepelného čerpadla vzduch–vzduch, přičemž vytápění i chlazení lze spustit na dálku pomocí mobilní aplikace. Díky systému self-check-inu se mohou hosté ubytovávat sami, a to třeba jen pár minut poté, co provedou online rezervaci.

Podobné „vychytávky“ nabízí i další dva Living Showroomy. Ten první na Lidické ulici v Brně vznikl v roce 2013, taktéž na místě bývalé prádelny. Druhý byt, který architektonické studio otevřelo v roce 2016 na ulici Jakubská v centru Prahy, dříve sloužil jako maštal či pivní šenk.

Redakčně zpracovala Milena Hurajová

navigate_before
navigate_next