Alternativní životní styl Lifestyle

Deprese a období podzimu

V posledních letech přibývá lidí trpících depresí. Co je to vůbec deprese?

Udává se, že je to duševní stav charakterizovaný nadměrným smutkem. Vyznačuje se smutnou náladou, ztrátou zájmů, poruchami spánku, poklesem energie, sníženou sebedůvěrou, poruchami chuti k jídlu. Deprese se mohou vyskytovat samostatně, nebo se mohou opakovat.

Dle specialistů pro mentální zdraví WHO by se deprese mohla stát nejrozšířenější nemocí na světě. Sociální konkurence, egoismus, nedostatek cítění, chybějící solidarita, strach ze samoty tlačí jedince do vlastního nitra. Přidává se k tomu psychologická nezralost, která narušuje neurokomunikaci a brání produkci substancí podněcujících radost a dobrý mozkový stav, což jsou serotonin, noradrenalin, dopamin a endorfiny.

Statistiky říkají, že příznaky deprese se nejlépe a nejrazantněji rozvíjejí v listopadu. Příčinou je souběh více faktorů. Hlavní jsou přírodní, dané sezónou (rapidní úbytek denního světla a venkovní teploty) a sociální (nával sociálních a společenských úkolů souvisejících s koncem roku).

Můžeme se bránit různými prostředky, úpravou stravy, zvýšením pohybu na čerstvém vzduchu, zlepšeným pitným režimem, zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny.

Pomoci nám mohou bylinky, ať už v prevenci, nebo k řešení depresí. Které jsou nejvýznačnější bylinky, které nám mohou pomoci?

Z bylin rostoucích v našem pásmu je na prvním místě třezalka, která je první volbou při úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, depresích, zde však zabírá až po 10 dnech užívání. Nejlepších výsledků dosáhneme v kombinaci s natí dobromysli a listem vrbky úzkolisté.Dalším prostředkem zatím nedoceněným v tomto směru je eleuterokok – čertův kořen. Působí jako adaptogen, harmonizátor, to znamená, že zvyšuje obranyschopnost organismu vůči stresu.

 

 

Z gemmoterapeutik působí významně lípa, uvolňuje stavy úzkosti, posiluje nervovou soustavu, nejlépe s bělotrnem.

 

 

 

Z gemmoterapeutik je velice účinná bakopa, která má příznivý vliv na fungování mozku, podporuje mentální svěžest a zdravý spánek.

 

 

 

Také aralka mandžuská podporuje činnosti centrálního nervového systému a působí jako tonizátor při celkové únavě.

Dalším cizokrajným prostředkem na zlepšení psychiky a udržení dobré nálady je gotu – kola – centela asiatica, která též zklidňuje nervový systém.

Také leuzea – maralí kořen usnadňuje adaptaci na stres. Rozchodnice růžová – zlatý kořen pomáhá harmonizovat organismus a překonávat únavu.

Také šišák bajkalský je účinným adaptogenem, který pomáhá překonávat následky působení stresů, zklidňuje a podporuje spánek.

Z dalších bylinných prostředků, které nám mohou pomoci hlavně při prevenci depresí, můžeme jmenovat pelargonii, rhemanii, bazalku posvátnou a withánii. Vidíme, že příroda v bylinné podobě nám toho nabízí k pomoci hodně.

 

Mgr. Jarmila Podhorná

www.nadeje-byliny.eu

Příjem objednávek: 582 391 207

Poradna: 582 391 254