Tipy pro volný čas

Dance Brno 100 Unikátní příležitost pro fanoušky tanečního umění

Taneční festival, který svým záběrem ve střední Evropě nemá obdoby, je v plném proudu. V červnu ale máte ještě šest příležitostí zavítat na výstaviště do pavilonu F nebo do Mahenova divadla anenechat si ujít zážitek z tanečního vystoupení některého z národních baletů pozvaných států.

 VÍDEŇSKÝ STÁTNÍ BALET / VOLKSOPER
3. 6. 19.00 hod., Brno – výstaviště, pavilon F

CENDRILLON (Popelka)

Choreografie: Thierry Malandain

V choreografii Cendrillon Thierryho Malandaina na hudbu baletu Sergeje Prokofjeva se příběh Popelky přeměňuje v úvahu o kariéře taneční hvězdy. Pouť k vrcholu je totiž namáhavá a pochybná a vede k úspěchu pouze cestou lemovanou nepřízní, bolestí a nadějí. Tragické, komické a symbolické obrazy tvoří tuto vizi Cendrillony, která se podle choreografa „vynořila z popela a magie“.


BALET SLOVINSKÉHO NÁRODNÍHO DIVADLA LUBLAŇ
6. 6. 19.00 hod., Brno – výstaviště, pavilon F

DOKTOR ZHIVAGO

Choreografie: Jiří Bubeníček, Hraje Filharmonie Brno, dirigent: Marko Gašperšič

Doktor Živago – jeden z nejkrásnějších a nejdojemnějších milostných příběhů. Geniální hudba Dmitrije Šostakoviče je v představení doplněna o skladby jiných výjimečných skladatelů, jako je Rachmaninov, Mjaskovskij, Vasks a Schnitke. Choreografie byla vytvořena slavnými baletními umělci, bratry Jiřím a Ottou Bubeníčkovými, kteří po ukončení aktivní taneční kariéry vytvářejí velice úspěšné inscenace.


BALET NÁRODNÍHO DIVADLA V PRAZE
9. 6. 19.00 hod., Brno – výstaviště, pavilon F

OHAD NAHARIN: decadance

Choreografie a režie: Ohad Naharin

Decadance je dílo dnes již legendárního Izraelce Ohada Naharina, který několik desetiletí patří ke „creme de la creme“ světového moderního tanečního divadla. Ohadovo silné charisma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, je novou zkušeností především pro diváky, kteří v každém představení nacházejí silný nevšední zážitek.


BALET NÁRODNÍ OPERY LVOV
10. 6. 19.00 hod., Mahenovo divadlo

SCHEHERAZADE/CARMEN SUITE

Choreografie: Anastasia Isupova, Sergyj Naenko

Slavný jednoaktový balet Rimského-Korsakova je inspirovaný orientálními Pohádkami tisíce ajedné noci. Pikantní příchuť hudby, elegantní architektura orientálního tance, romance milostných scén, orientální kostýmy blýskající se na pozadí stylové scény.

Carmen Suite obsahuje umělecký vklad současného skladatele Rodiona Ščedrina, který na základě hudby Georgese Bizeta vytvořil zcela nové hudební dílo plné známých intonací, strhující rytmičnosti a muzikantského kouzla.


BALET CHORVATSKÉHO NÁRODNÍHO DIVADLA V ZAGREBU
11. 6. 19.00 hod., Brno – výstaviště, pavilon F

SMRT VBENÁTKÁCH

Koncept a choreografie: Valentina Turcu

Baletní drama Valentiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a choreografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřehnutelnou vnitřní silou Erose.


MAĎARSKÝ NÁRODNÍ BALET BUDAPEŠŤ
16. 6. 19.00 hod., Brno – výstaviště, pavilon F

LOL – Trois Gnossiennes / 5 Tangos / Black Cake

Choreografie: Hans van Manen

Trois Gnossiennes Manen choreografoval jako smyslný duet o rezignaci, důvěře a harmonii v souladu s magickou a melancholickou hudbou Erika Satieho. 5 Tangos je postaveno na hudbu Astora Piazzolly. Toto dílo, které publikum miluje, proudí ohnivou energií. Tango a něco extra. Black Cake je koncipován jako slavnostní parodie v pěti částech postavená na humoru – neodolatelně vtipném černém dortu.